Ana sayfa Türkiye Kastamonu

Ilgaz Kayak Merkezi / Kastamonu

Ilgaz Kayak Merkezi- 01
Ilgaz Kayak Merkezi- 01

Havaların günden güne soğumaya başlamasıyla birlikte kış mevsimi yavaş yavaş geliyor. Pek çok insan şimdiden kış tatili için çeşitli araştırmalar içine girmeye çoktan başladı bile. Gerek sömestr tatili gerekse günü birlik tatiller için en çok tercih edilen yerlerin başında şüphesiz kayak merkezleri geliyor. Ülkemizde hemen hemen her bölgede kayak merkezleri bulunuyor. Kar yağışıyla birlikte kayak merkezleri dolup taşıyor.

Bizler de sizler için ülkemizdeki kayak merkezleri ile ilgili çeşitli bilgileri sizlere aktarmaya devam ediyoruz. Bundan önceki yazılarımızda sizlere; Uludağ, Elmadağ Kayak Merkezi, Kartalkaya Kayak Merkezi, Davraz Kayak Merkezi ile ilgili çeşitli bilgiler paylaşmıştık. Dilerseniz bu yazılarımıza da göz atabilirsiniz. Bugünkü yazımızda ise sizler için Kastamonu bölgesinde bulunan Ilgaz Kayak Merkezi hakkında bilgiler aktarmak istiyoruz. Eğer sizler de şimdiden kış tatili için plan yapmaya başladıysanız bu yazımızı da okumanızı tavsiye ediyoruz.

Ilgaz Kayak Merkezi Genel Bilgiler

Ilgaz Kayak Merkezi, Kastamonu ve Çankırı illeri arasında bulunan Ilgaz Dağı üzerinde 2850 metre rakımlı alanda kurulmuş olan Ilgaz Milli Parkı içinde yer almaktadır. Kayak sezonu aralık ayıyla birlikte başlayıp nisan ayına kadar devam etmektedir. Gerek bölge halkının gerekse ülkenin çeşitli bölgelerinden her yıl binlerce kişiyi misafir eden Ilgaz Kayak Merkezi, Kastamonu’nun en önemli turizm noktalarından birisidir. Kar kalınlığı ise 50 cm ile 2,5 metre arasında değişmektedir.

 

Ilgaz Kayak Merkezi Pist Hakkında Bilgiler

Kayak merkezinde toplam 2 adet pist bulunmaktadır. 1 numaralı piste hizmet veren chair lift, otelin hemen önünde bulunmaktadır. 2 numaralı pist ise 1400 metrelik uzunluğa sahip olup, tele ski hizmeti de sunulmaktadır. Her iki pistte de kayak yapmak mümkün olup 2 numaralı pistin zirve noktasında (2010 metre) bir de kafe bulunmaktadır. Ayrıca 1 numaralı pistte gece kayak yapma zevkini de tadabilirsiniz. Yine kayak merkezinde 350 metrelik bir de baby lift bulunmaktadır.

 

Ilgaz Kayak Merkezi Konaklama ve Otel İmkanları

Ilgaz Kayak Merkezi’nde konaklayabileceğiniz 3 adet tesis bulunmaktadır. Telesiyej alt istasyonunun yakınında Köy Hizmetleri Genel Müdürlüğü’ne ait olan 1 tesis ve 1 adet otel bulunmaktadır. Ayrıca Ankara Üniversitesi’ne ait Ilgaz Tesisleri de resmi ve sivil konukları için hizmet vermektedir. Ilgaz Kayak Merkezinde toplam yatak kapasitesi ise 666’dır. Ayrıca Ilgaz Kayak Merkezi’ne yakın konumda olan otellerde de konaklayabilirsiniz. Bunlardan bazıları şunlardır:

  • Doruk Otel (52 odalı, 150 yatak kapasiteli olup iletişim: 0376 417 20 10)
  • Derbent Motel (45 yatak kapasiteli olup iletişim: 0376 417 20 20)
  • Armar Otel (24 odalı, 80 yatak kapasiteli olup iletişim: 0376 417 10 10)

 

Ilgaz Kayak Merkezi Nerede, Nasıl Gidilir?

Ilgaz Kayak Merkezi- Harita

Ilgaz Kayak Merkezi; Kastamonu’ya 40, Ankara’ya 210, İstanbul’a 460 km uzaklıkta yer almaktadır.

  • Buraya ulaşmak için İstanbul tarafından gelenler, Ankara Otobanı üzerinden Gerede çıkışına geldikten sonra tabelalar yardımıyla Karabük yoluna girilir, yaklaşık 30 km sonra Samsun – Çankırı yönüne dönülür. Buraya döndükten yaklaşık 130 km sonra Ilgaz – Ankara – Samsun – Kastamonu sapağına ulaşmış olursunuz. Buradan tabelalar yardımıyla Ilgaz Kayak Merkezi’ne ulaşabilirsiniz.
  • Ankara tarafından gelenler ise; Çankırı üzerinden giderek aynı sapağa ulaşabilirler. Buradan Kastamonu yönüne doğru dönerek yaklaşık 25 km ilerleyerek Karayolları Ilgaz Bakımevi’nin bulunduğu alana ulaşmış olurlar. Daha sonra Kastamonu istikametine doğru 2 kilometre daha gidildikten sonra Kayak merkezine giden yol ayrımına gelmiş olursunuz. Bu yol ayrımından sonra Ilgaz Kayak Merkezi’ne olan uzaklık yalnızca 1,5 km.
  • Otobüs ile Ilgaz Kayak Merkezi’ne gitmek isteyenler ise öncelikle Kastamonu şehir merkezine ulaşmaları gerekecek. Kastamonu otogardan Ankara otobüslerine binerek 40 km ilerde bulunan Karayolları Ilgaz Bakımevi’nde indikten sonra kayak merkezinde bulunan otellerin servis araçlarıyla kayak merkezine ulaşım sağlayabilirler. Eğer Ankara otogardan otobüse binerseniz yine aynı şekilde Ilgaz Bakımevi önünde inebilirsiniz.

 

Ilgaz Kayak Merkezi Resimleri

 

Ilgaz Kayak Merkezi Korkisi

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.