Katrancı Koyu
Katrancı Koyu

Bu yazımızda Fethiye‘nin kamp için en çok tercih edilen koylarından birisini tanıtacağız. Katrancı Koyu Plajı, özellikleri, kamp alanı, mesire alanı, giriş ücreti, nerede? Ve nasıl gidilir? gibi pek çok bilgiye yazımızın devamında ulaşabilirsiniz.

Dipnot: Hazır buralara kadar gelip denizin keyfini sürmeyi planlarken daha dolu bir gün geçirmeniz için Fethiye’de gezilecek yerlere mutlaka bir göz atmanızı öneririz.

Ayrıca Fethiye’deki plajlar ve koylara buradan ulaşabilirsiniz.

Katrancı Koyu Tabiat Parkı Genel Bilgiler

Fethiye merkeze 16 kilometre uzaklıkta bulunan Katrancı Koyu içerisinde yer alan Tabiat Parkı hem kamp yapma hem de denize girme fırsatını sizlere aynı anda sunuyor.

Yeşil ile mavinin kucaklaştığı hem dinlenme hem eğlenme fırsatını aynı anda sunan huzur dolu bir yer. Şehir hayatından uzaklaşmak ve tatili doğa ile baş başa yaşamak isteyenlerin en başta tercih noktalardan birisi. Ayrıca günübirlik piknik yapmak isteyenlerin uğrak noktalarından olan park özellikle Temmuz – Ağustos aylarında oldukça yoğun oluyor.

Katrancı Koyu Tabiat Parkı Özellikleri

Parkı 3 bölge olarak ayırabiliriz. 1. Bölge günübirlik olarak plajı kullanmak isteyenlerin geldiği 1.koy, 2. Bölge kamp ve plaj için gelenlerin seçtiği 2.koy ve sadece piknik yapmak isteyenlerin tercih ettiği piknik alanı. Hepsine giriş ücretleri aynı. Ücretler hakkında bilgileri aşağıda detaylı olarak paylaşacağız.

Tercihi sadece piknik olanlar koylara inmeden daha üst tarafta manzaralı alanda pikniklerini yapıp günü bol dinlenme ile geçirebilirler. Genelde buranın yerli halkı ve Fethiye’den gelenlerin tercih ettiği piknik alanında oturma masaları, yürüyüş parkurları, çeşme, tuvalet mevcut.

Katrancı Koyu Plajı

Katrancı Koyu Plajı
Katrancı Koyu Plajı

Her iki koyda da ayrı ayrı plaj bulunmakta. Her 2 koyun denizinin ve plajının özellikleri aynı olduğu için iki koydan da ayrı ayrı bahsetmeyeceğiz. Sadece hatırlatmada fayda var genelde 1. Koy günübirlikçilerin tercih ettiği koy oluyor.

Suyun temizliği ve berraklığı sezon içerisinde ne yazık ki pek belli olmuyor. Kalabalıktan dolayı Temmuz-Ağustos ayları burayı tercih etmenizi önermeyiz. Burayı gezip tatil yapmak için en uygun zaman Haziran ve Eylül ayları olduğunu belirtmekte fayda var.

Deniz her iki koyun kapalı koy olması dolayısıyla çoğu zaman dalgasız ve dingin.

Plaj ve deniz tabanının kumlardan oluştuğunu da hatırlatmakta fayda var.

Gelelim deniz seviyesine. Her iki koyun seviye de sığ denilebilecek kadar alçak. Bu da hem iyi derece yüzme bilmeyenler için hem de çocuklu ailelerin tercih sebebi olabilir.

Katrancı Koyu Tabiat Parkı Kamp Alanı

Katrancı Koyu Tabiat Parkı Kamp Alanı
Katrancı Koyu Tabiat Parkı Kamp Alanı

Kamp sezonu Haziran ayında başlıyor ve Eylül ayının sonuna kadar devam ediyor. Alan içerisinde soyunma kabini, tuvalet, elektrik ve su gibi temel ihtiyaçlarınızı ücretsiz olarak karşılayabiliyorsunuz. Sadece elektrik için uzatma kablosunu yanınızda getirmeniz gerekiyor. Bunlara ek olarak yiyecek ve içeceklerinizi dışardan getirdiyseniz bunları saklayabileceğiniz büyük ve küçük dolaplar kiralayabilirsiniz. Bu dolapların fiyata dahil olmadığını ayrıca kiralama ücreti ödemeniz gerektiğini de hatırlatalım. Alan içerisinde bulunan çamaşırhane ve Bulaşıkhaneleri de belli bir ücret ödeyerek kullanabilirsiniz.

Bunlar haricinde sosyal aktiviteler için atari salonu, langırt masaları, çocuk oyun alanları ve disko bulunmakta. Disko gece 1’e kadar açık.

Kamp yapmaya buraya geldikten sonra karar verirseniz burada Çadır ve yatak gibi kamp ihtiyaçlarınızı kiralayabileceğinizi söyleyebiliriz.

Kamp alanı içerisinde ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz restoran ve market bulunmakta. Ama imkânınız varsa ihtiyaçlarınızı önceden alıp buraya gelmeniz emin olun daha uygun olacaktır.

DipNot: Kamp yapmaya önceden karar verirseniz rezervasyon yaptırmanız gerekmektedir. Rezervasyon numarası aşağıda yer almaktadır.

Katrancı Koyu Tabiat Parkı Kamp Alanı Giriş Ücreti 2022

Aynı zamanda bir tabiat parkı olan Koya giriş için ücret ödemeniz gerekmektedir.

Araç Giriş Ücreti : 39 TL

Çadır Ücreti: 95 TL

Katrancı Koyu Nerede? ve Nasıl Gidilir?

Katrancı Koyu Nerede? ve Nasıl Gidilir?
Katrancı Koyu Nerede? ve Nasıl Gidilir?

Adres: Yanıklar Mahallesi, Fethiye/MUĞLA

Rezervasyon Numarası: 0507 365 18 61

Ulaşım: Fethiye’ye yaklaşık 16 kilometre uzaklıkta bulunan koya, özel araçla Göcek Fethiye karayolunu kullanarak 20 dakikada ulaşabilirsiniz.

Toplu taşıma ile ulaşım ise; Fethiye’den Göcek’e giden minibüsler ile sağlanmaktadır. Bu minibüslerle kamp alanında indikten sonra yaklaşık 2 – 2.5 kilometrelik yolu yürüyerek aşmanız gerekmekte. Minibüsler her yarım saatte bir kalkıyor. En son minibüs Katrancı’dan 20:20’de Fethiye’den 24:00’da hareket ediyor. Ücreti ise kişi başı 9 lira.

Fethiye Göcek arası yapılan tekne turlarına katılarak veya Fethiye’den günübirlik tekne turlarıyla da koyu görebilirsiniz. Bu teknelerin koya yolcu taşıması yapmadığını belirtmemizde fayda var. Konum bilgisi için tıklayın.