Kavacık’ta Görmeniz Gereken 5 Muhteşem Yer

Kavacık'ta Gezilecek Yerler
Kavacık'ta Görmeniz Gereken 5 Muhteşem Yer

İstanbul Anadolu Yakası’nın en dikkat çeken bölgesi Kavacık’ta sizi bekleyen birbirinden özel görmeniz gereken yerleri keşfetmeye hazır mısınız?

İstanbul’un farkında olmadığınız güzellikleriyle hem kısa bir İstanbul keşfi yapacak hem de sevdiklerinizle birlikte eşsiz bir deneyim yaşama şansı elde edebileceksiniz. İşte Kavacık’ta sizi bekleyen birbirinden özel noktalar!

Kavacık’ta Görmeniz Gereken Yerler Listesi

İstanbul’un Beykoz ilçesine bağlı olan Kavacık, tarihi ve doğal güzellikleriyle dikkat çeken bir semttir. Kavacık, Fatih Sultan Mehmet’in sahip olduğu Tekke Mevkii’ne ev sahipliği yapar. Semtte yer alan tarihi mekanlar arasında Ayazma Kilisesi ve Ayazma Camii bulunur.

Ayrıca, semt sınırları içinde yer alan Anadolu Kavağı’na yapılan teknelerle ulaşabilir, İstanbul Boğazı’nın muhteşem manzarasını izleyebilirsiniz. Kavacık İstanbul’un gelişen semtlerinden biridir ve birçok alışveriş merkezi, restoran ve kafeler yer alır. İstanbul’da doğanın tadını çıkarmak isteyenlerin tercih ettiği yerlerden biri olan Kavacık, ziyaretçilerine eşsiz bir deneyim sunar.

Kısa bilgi: İstanbul gezilecek yerler için oluşturduğumuz detaylı bir gezi yazımızda mevcut, İstanbul‘daki yeni yerleri keşfetmek istiyorsanız bu listemiz de tam size göre. Şimdi gelin, Kavacık’ta bulunan görmeniz gereken yerleri hep birlikte inceleyelim.

1. Otağtepe Fatih Korusu

Otağtepe Fatih Korusu
Otağtepe Fatih Korusu

Beykoz’un Kavacık semtinde bulunan Otağtepe Fatih Korusu adıyla da bilinmektedir. İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından 1997 yılında başlatılan çevre düzenlemesi çalışması sonrasında 2000 yılında ziyarete açılmıştır.

Fatih Korusu’nda 15 bini aşkın bitki türü olması bu eşsiz mekânı görmeniz için oldukça yeterli bir neden. Ayrıca 10 bin m2 yürüyüş yolu ve 27 bin m2 çim ve seyir alanı sayesinde Fatih Korusu İstanbul’da mutlaka görmeniz gereken yerler arasında.

2. Mihrabat Korusu

Mihrabat Korusu
Mihrabat Korusu

Mihrabat Korusu, Osmanlı Dönemi’nden bu yana varlığını sürdüren oldukça özel bölgelerden bir tanesi. Mısırlı Abbas Halim Paşa’nın kızı Rukiye Hanım’a yüz görümlüğü olarak armağan edilen bu koruda pek çok padişah ve sultan vakit geçirmiştir.

Toplamda 210 bin m2 alan üzerine kurulu olan Mihrabat Korusu Ortaköy Sahili, Rumeli Hisarı ve İstin Koyu gibi eşsiz noktaları görüyor. Sınırları içinde bulunan harika bitki türlerinin yanı sıra manzarası da büyüleyici.

3. Hidiv Kasrı

Hidiv Kasrı
Hidiv Kasrı

Hidiv Kasrı adını Hidiv Abbas Halim Paşa’dan alan tarihi ve doğal güzellikler sunan bir yer. 1907 yılında 1000 m2 alan üzerine inşa edilen Hidiv Kasrı, İtalyan mimar Delfo Seminati’ye yaptırılmıştır. Dönemin mimari anlayışını yansıtmasının yanı sıra bulunduğu konum itibarıyla çok özel bir yer olduğunu da ispat etmiştir.

Görkemli bir kasrı olmasının yanında İstanbul Boğazı manzaralı noktalarıyla burada olmak adeta İstanbul’a farklı bir gözden bakmakla eş. İstanbul’un henüz keşfetmediğiniz noktaları arasında Hidiv Kasrı’nı mutlaka eklemelisiniz.

4. Orhan Veli Kanık Parkı

Orhan Veli Kanık Parkı
Orhan Veli Kanık Parkı

Kavacık’ta görmeniz gereken yerler konusunda araştırma yapıyorsanız Orhan Veli Kanık Parkı’nı listenize eklemenizde fayda var. Vatandaşların bir mesire alanı olarak kullandıkları bu park aynı zamanda çevre halkının boş zamanlarını dinlenerek geçirebilecekleri bir yer.

Doğallığı fazlasıyla hissettiren ağaçlar ve ağaçların gölgesinde suyun sakinleştirici sesini dinleyebileceğiniz bir ortam arıyorsanız bu park tam da size göre!

5. Muhtar Hayrullah Ersayın Parkı

Muhtar Hayrullah Ersayın Parkı
Muhtar Hayrullah Ersayın Parkı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından Muhtar Hayrullah Ersayın anısına açılan bu park, bölge halkının pek çok ihtiyacına cevap verirken aynı zamanda Kavacık’ta zaman geçirmek isteyenler için de çok özel bir yer.

Hem çocukların zaman geçirebildiği hem de yetişkinlerin boş zamanlarını değerlendirebildiği bu parkta siz de Kavacık maceranıza kısa bir mola verebilirsiniz. Özellikle eşsiz çiçek ve ağaçlara karşı zaman geçirmek size çok iyi hissettirecek!