100 Günlük Eylem Planı’nda 18 ilde 33 millet bahçesi yapılması planlanan millet bahçelerinden ilk 5 tanesi yapılan toplu törenle hizmete açıldı. Sadece bu parklarla İstanbul’a 1,5 milyon metrekare yeşil alan kazandırıldı. Yapılan millet bahçeleriyle kişi başı yeşil alan miktarını yüzde 10 artmış oldu.  Ankara’daki millet bahçelerinin de tamamlanmasıyla kişi başı yeşil alan miktarı yüzde 7,8 daha artacak. Şimdi hizmete açılan bu beş parktan birisi olan Kayaşehir Millet Parkı hakkında merak edilenleri sizler ile paylaşacağız.

Kayaşehir Millet Bahçesi Özellikleri

4 Etaptan oluşacak Kayaşehir Millet Bahçesi tamamlandığında toplam 1 milyon 267 bin metrekarelik büyüklükte olacak ve İstanbul’un en büyük korusu olan Emirgan Korusu‘ndan 3 kat daha büyük olacak. Henüz 350 bin metrekarelik ilk etabı tamamlanan ve hizmete açılan bahçenin toplan uzunluğu 5.5 kilometre olarak planlanmıştır.

Bahçe içerisinde koru alanları, parklar, bisiklet ve 10 kilometre uzunluğunda yürüyüş parkuru, dinlenme ve 4 bin metrekare piknik alanları, 335 metrekare seyir terası, konser, sergi ve festivallerin düzenleneceği etkinlik platformları, bin 300 metrekare amfi tiyatro, renk, koku, ses ve tıbbi bitkiler bahçeleri ile toplam 2 bin 800 metrekare büyüklüğünde 3 biyolojik göletin yanı sıra vatandaşların ihtiyaçlarını karşılayacak tesisler yer alacak.

Kayaşehir Millet Bahçesi Genel Bİlgileri

Toplam 224 bin 600 metrekare yeşil alan, 175 bin metrekare rulo çim, 49 bin 600 metrekare çalı, 4 bin 813 yapraklı ağaç, 5 bin 598 ibreli ağaç, 150 bin çalı, 100 bin yer örtücü ve toplam bin 160 metrekare büyüklüğünde 4 süs bahçesi mevcut.

Ayrıca Bahçe içerisinde kültür ve sanat etkinlikleri için tasarlanmış 78 metrekare sahne, 10 bin metrekare oyun alanı, 3 bölgede toplam 10 bin metrekare 306 araç kapasiteli otopark alanı olacak.

Birinci etap başta olmak üzere proje genelinde vadinin iki yakası arasında yaya ulaşımını sağlamak için toplam 9 çelik köprü inşa edildi ve bu köprüler yürüyüş yolları ile entegre edildi. Diğer Etaplar tamamlanınca bu köprülerin sayıları daha da artacak.

Başakşehirlilerin kendi çiçeklerini yetiştirebilecekleri özel hobi bahçeleri de millet bahçesinde kuruldu.

Kayaşehir Millet Bahçesi iki ve üçüncü etap çalışmalarına bu yılsonunda, dördüncü ve son etabının ise 2020’de tamamlanarak hizmete sunulması hedefleniyor.

Kayaşehir Millet Bahçesi Nerede? Ve Nasıl Gidilir?

Adres: Başakşehir / İstanbul

Ulaşım: Araç ile gelmek isteyenler Başakşehir’e geldikten sonra tabelaları kullanarak rahatça ulaşım sağlayabilirler. Toplu taşıma ile gelmek isteyenler de Başakşehir’e gelen otobüsleri kullanarak parka kolayca ulaşabilirler.