Kayseri Hayvanat Bahçesi
Kayseri Hayvanat Bahçesi

Kayseri Büyükşehir Belediyesi tarafından kurulan Hayvanat Bahçesi (Anadolu Harikalar Diyarı), içerisinde hayvanat bahçesi haricinde buz pisti, su kaypark, mazakaland eğlence dünyası ve spor alanları ile 2013 yılında hizmete açılmıştır.

Kayseri Hayvanat Bahçesi (Anadolu Harikalar Diyarı) Özellikleri

Kayseri Hayvanat Bahçesi
Kayseri Hayvanat Bahçesi (Fotoğraf: Bahar MİNİCİ)

Kayseri Büyükşehir Belediyesi tarafından 800.000 metrekarelik alan üzerine kurulan Anadolu Harikalar Diyarı 2013 yılında açılmıştır. Tema Park olarak inşa edilen alan içerisinde Hayvanat Bahçesi, Buz Pisti, Su Kayağı, Spor Alanları, Eğlence Merkezi ve Binicilik Tesisi gibi çok sayıda alan bulunmaktadır. Son derece güzel inşa edilen bu tema park, 2013 yılı Shining Star Awards Eğlence Ödülleri değerlendirilmesinde, Türkiye’nin en başarılı Temalı açık alan eğlence merkezi olarak seçilmiştir.

Anadolu Harikalar Diyarı Giriş Ücreti 2022

Giriş ücreti ise; kişi başı tam 2.5 Lira, öğrenci 1 Lira.

ANADOLU HARİKALAR DİYARI BÖLÜMLERİ

1- Hayvanat Bahçesi

Kayseri Hayvanat Bahçesi
Kayseri Hayvanat Bahçesi (Fotoğraf: Bahar MNİCİ)

180 dönüm arazi üzerine kurulu olan Kayseri Hayvanat Bahçesi,  161 ayrı türden 2 bin hayvana doğal yaşam iyileştirme merkezi olarak hizmet vermekte. Barınakların fiziki şartları ve veterinerlik hizmeti ile hayvanlar doğal ortamları olmasa da oldukça sağlıklı koşullarda hayatlarını sürdürmekte. Bu şartları ödüllendirmek isteyen Orman Bakanlığı Yaban Hayatı Koruma Dairesi bazı hayvanları barındırılmak üzere buraya gönderilmişler.

ANADOLU HARİKALAR DİYARI
ANADOLU HARİKALAR DİYARI

Hayvanat bahçesinin bir diğer özelliği de hayvanları yurt dışından getirmemişler, Türkiye deki diğer hayvanat bahçelerinde fazla olan hayvanları getirerek buraya yerleştirmişler.

2- Buz Pisti

Pist alanı, 450 metreden oluşmaktadır. Her gün, saat: 08.00-22.00 arasında hizmet veren piste giriş ücreti 40 dakika için 10 Lira ve ek olarak 5 Lira da paten kiralama ücreti ödemeniz gerekiyor. İlk defa yapacaklar için eğitmenlerin olduğunu söylememizde fayda olacaktır.

3- Su Kaypark

5 direk ve 560 metre halatlı parkurdan oluşan su kaydırağı bölümü bulunuyor. Burada: ziyaretçiler, gerekli güvenlik önlemleri alınarak, su kaydırağı yapabiliyorlar. 1 saatlik kullanım ücreti 25 Lira.

4- Spor Tesisleri

Park içerisinde sporseverler için; 3 futbol sahası, 9 tane tenis kortu, 3 tane basketbol sahası ve voleybol sahası bulunmaktadır. Bu spor alanları, 08.00-23.00 arasında spor yapmak isteyenlere açıktır.

5- Mazakaland Eğlence Dünyası

İçerisinde birçok oyun aletinin bulunduğu mazakaland 5 yaşından büyük çocuklar için oldukça uygun bir eğlence merkezi. Buranın en dikkat çeken oyuncağı ise çarpışan araba. Bazı şeyler hiç değişmiyor işte. Büyükler için ise 22 metre rampa yüksekliğine sahip ve 535 metrelik bir ray uzunluğu üzerinde hareket eden 16 kişilik araçtan oluşan roller coaster.

Anadolu Harikalar Diyarı Çalışma Saatleri

Park haftanın her günü 10:00-23:00 arası hizmet vermektedir.

Anadolu Harikalar Diyarı Nerede? Ve Nasıl Gidilir?

Anadolu Harikalar Diyarı Nerede
Anadolu Harikalar Diyarı Nerede

Adres: Cırgalan Mahallesi, Kumarlı Mevki, 361. Sokak, Kocasinan / Kayseri

Ulaşım: Park, şehir merkezine yaklaşık 10 kilometre uzaklıkta, Kayseri-Sivas karayolu üzerinde Kumarlı denilen bölgesinde Cırgalan Mahallesinde bulunuyor. Özel araç ile gitmek isteyenler Kayseri – Sivas karayolunu kullanarak yaklaşık 10 dakikada buraya ulaşabilirler. Konum bilgisi için tıklayın.