İzmir Kemeraltı Çarşısı

Kemeraltı Çarşısı
Kemeraltı Çarşısı

Dünya’nın en eski Pazar yerlerinden birisi olan Kemeraltı Çarşısı, İzmir’in en büyük açık hava pazarlarından da birisidir. 2 bin 400 yıllık bir tarihi olduğu bilinen Kemeraltı Çarşısı, İstanbul Kapalıçarşı’dan bile daha eski bir yer. Bu nedenle, turistleri de kendine kolayca çekebilmektedir. Kemeraltı Çarşısı, zira hem yabancı hem de yerli turistlerin yoğun ilgisini görmekte ve Kemeraltı Çarşısı’nda neler yapılması gerektiği de yine en çok merak edilen konulardandır. Kemeraltı Çarşısında ne yemeli, Kemeraltı çarşısında sevgiliyle ne yapmalı, Kemeraltı çarşısı civarında alışveriş yapılabilecek yerler vb. gibi birçok merak edilen sorunun yanıtını içeriğimizde bulabilirsiniz.

Önemli Bilgi: İzmir’in keşfedilmemiş yerlerini keşfetmek, tarihi sokaklarında gezmek ve en güzel koylarında yüzmek istiyorsanız İzmir’de gezilecek yerler için oluşturduğumuz listemize mutlaka bir göz atın, pişman olmayacaksınız. :)

Kemeraltı Çarşısı’nda Ne Yemeli?

Kemeraltı Çarsısı yemek
Kemeraltı Çarsısı yemek

İzmir’in en kalabalık çarşılarından birisi olan Kemeraltı Çarşısı’nda yemek yemek için çeşitli seçenekler bulmak çok kolay. Pide ve kebap restoranlarının yoğun olarak hizmet verdiği Kemeraltı Çarşısı’nda dönercilere de göz atmak gerekiyor. Zira; 80+ yılı aşkın bir süredir o bölgede döner konusunda uzmanlaşmış ve tanınan mekanlar bulunuyor. Eğer ki döner yemek istiyorsanız “yatık dönercilere” mutlaka uğrayın.

Atıştırmalık içinse boyoz, sandviç yâda kumruyu tercih edebilirsiniz. Zira; boyoz, İzmir’in en meşhur yiyeceklerinden birisidir. Kemeraltı’nda sıcak sıcak bulabileceğiniz boyozlardan birkaç tane daha alıp bir sonraki gün de yiyebilirsiniz.

Kemeraltı Çarşı balık açısından da sizlere seçenek sunabiliyor. Kemeraltı, yemek konusunda zaten size bir sıkıntı çıkarmayacaktır demiştik. Bu nedenle, Kemeraltı’nda balık yemek istiyorsanız balıkçı & ızgaracı olan yerlere göz atın.

Kemeraltı Çarşısı’nda Yapmadan Dönmemeniz Gereken Şeyler

Kemeraltı Çarşısı; inanılmaz büyük olan ve sizlere çeşitli hizmetler sunabilen bir çarşı. Kemeraltı Çarşısı’na sadece gezmek için gidiyorsanız kuşkusuz Kızlar Ağası’nda kahve içip birbirinize fal bakmayı unutmayın!

Çarşı, içerisinde çeşitli türkü- bar kafelerde bulunuyor. Eğer ki türkü dinlemeyi seviyorsanız kuşkusuz Kemeraltı türkü barlarına gitmelisiniz.

Kemeraltı Çarşısı’nda Sevgiliyle Ne Yapılabilir?

Kemeraltı Çarşısı’na sevgilinizle gidecekseniz yapabileceğiniz çok fazla bir şey bulunmamaktadır. Zira; Kemeraltı Çarşısı’na genel olarak alışveriş için gidilmektedir. Siz sevgilinizle Kemeraltı’nda dilerseniz közde kahve içebilir yada sahilde yer alan kafelerde canlı müzikle eğlenebilirsiniz.

Kemeraltı Çarşısı’nda Gezilecek Yerler

Kemeraltı’na gidipte gezilmesi ve görülmesi gereken yerlerden bahsetmeden olmaz. İzmir’in en önemli tarihi yerlerden birisi olarak kabul gören Kızlarağası Han’ını bilmeyen yoktur. Uzun ve keyifli bir Kemeraltı Çarşısı alışverişi sonrasında dinlenmek için en ideal yerdir. Açık çay bahçesi olarak tasarlanan han, fincanda pişirilen kumda kahveyi size sunabilmektedir. Kahve içmeyi seviyorsanız ve farklı tatlar arayışında iseniz kuşkusuz kumda kahveyi deneyin!

Tarihi yapıtlara ilgi duyuyorsanız da mutlaka camilere göz atın. Kestanepazarı Camisi, Şadırvanaltı Camisi ve Başdurak Camisi’nin mimarisine hayran kalmamanız mümkün değil. Farklı yüzyıllarda yaptırılan bu camileri ziyaret edebilir ve resimlerini çekebilirsiniz.

Antik saatlere ilginiz varsa Kemeraltı Çarşısı’ndan hiç çıkmak istemeyeceğinize eminiz. Zaman yenik düşen ancak hala çalışmak isteyen saatleri ilk alındığı güne dönüştüren Pamukoğlu Antik saat dükkânı, 1936’dan beri aktif olarak hizmet veriyor. Üç kuşaktır saat ustalığı yapan Pamukoğlu Antik saatçisi, Kemer Plaza’da sizlerin rahatça dolaşabileceği bir dükkân.

Kemeraltı Çarşısı’na gelip de gezilmeden dönülmemesi gereken bir yer de Kızlarağası Hanı’dır. Ney eşliğinde kahve içmekten eski oyuncakların satımına kadar çeşitli faaliyetleri sizlere sunan Kızlarağası Hanı’nda Helenistik döneme ait takı, kolye, yüzük gibi bijuteri ürünleri de özel olarak tasarlanıyor. “El yapım ürünleri, eski fotoğraf makinelerini, hediyelik eşyaları” görmeden olmaz” diyorsanız mutlaka Kızlarağası Hanı’na gidin.

Kemeraltı Çarşısı’nda Nerede Alışveriş Yapılır?

İzmir’in en kalabalık alışveriş merkezlerinden birisi olan bu çarşı; gelinlik, ayakkabı başta olmak üzere çeşitli ihtiyaçlara yanıt verebilmektedir. Kemeraltı çarşısı gelinlik mağazaları ile adından sıkça söz ettirmekte ve ünlülere dahi ev sahipliği yapmaktadır. Kemeraltı çarşısı abiye, ayakkabı satın almak için de çeşitli seçenekler sunabilmektedir. Ancak, çarşıda bulunan dükkânlar hakkında söyleyebileceğimiz ipucu ise “tek bir yere bağlı kalmayın, başka dükkânlara göz atın” olacaktır. Zira; aynı ürünü farklı fiyatlarla satan satıcıları görebilirsiniz. Bunun sebebi ise toptancılık ve perakendeciliktir. Bu nedenle, bir ürünü satın almadan önce birkaç mağaza dolaşmanızı önermekteyiz.

Hediyelik olarak Kemeraltı Çarşısı’ndan ne alınır diyenler içinde elbette magnetleri, kilimleri ve el yapımı ürünleri sizlere önereceğiz.

Kemeraltı Çarşısı’nda Nerede Kalınır?

Konak’ta yer alan Kemeraltı Çarşısı otel açısından çeşitli seçenekler sunabilmektedir. 1 yıldızdan 4 yıldıza kadar otel seçeneği sunabilen Kemeraltı Çarşısı otellerinden bazıları Kemeraltı Çarşısı’na yürüme mesafesindedir. Bu nedenle, Kemeraltı Çarşısı’nı gezmek istiyorsanız Kemeraltı Çarşısı’na yakın olan otellere mutlaka göz atın.

Kemeraltı Çarşısı’nda Ne Zaman Gidilir?

İzmir’in en tarihi alışveriş rotalarından birisi olan bu çarşı, haftanın 6 günü açık olmasıyla bilinir. Pazar günleri birçok mağazanın kapalı olduğunu söylemekte ise fayda var. Ancak; Pazar gününe denk gelecek olan ziyaretlerinizde de Kemeraltı Çarşısı’nı gezebilir ve açık olan mağazalardan da alışveriş yapabilirsiniz. Kemeraltı çarşısı hangi günler açık sorusuna yanıt verdikten sonra ise çarşının açılış saatleri hakkında da bilgi vermekte fayda var. Kemeraltı çarşısının açılış saatleri 8.30-9.00’dur. Fakat tüm dükkânların açık olmasını istiyorsanız 10’dan sonra gitmenizi önermekteyiz.

Kemeraltı Çarşısı’na Nasıl Gidilir?

Kemeraltı Çarşısı
Kemeraltı Çarşısı

İzmir Kemeraltı çarşısı hangi semtte olursanız olur size mutlaka bir ulaşım seçeneği sunuyor. Kemeraltı çarşısı ulaşım açısından sunduğu kolaylıklar sebebiyle zaten sık sık tercih ediliyor. İzmir’in hangi yerinde olursanız olun İzban, Metro ve otobüsler ile kolaylıkla Kemeraltı Çarşısı’na gidebilirsiniz. Konak’ta yer alan Kemeraltı Çarşısı’na otobüsle gidecekler Konak yönüne giden otobüslere binebilirken metro ile gidecekler Konak Metrosu yada Çankaya Metrosu yönüne gidecek metrolara binebilir.

Kemeraltı Çarşısı nerede diyenler içinse Konum bilgisi için tıklayın.