Kemeraltı Çarşısı'nda Ne Yenir
Kemeraltı Çarşısı'nda Ne Yenir

İzmir Kemeraltı Çarşısı, gerek tarihi yapıtlarıyla gerekse sunduğu alışveriş seçenekleri ile hem yerli turistlerin hem de yabancı turistlerin ilgisini çekebilmektedir. Türkiye’nin en eski açık hava pazarlarından birisi olan Kemeraltı Çarşısı’na gittiğinizde ne yemeniz gerektiğini işte bu içeriğimiz sayesinde öğrenecek ve yepyeni tatları deneyebileceksiniz. Kemeraltı Çarşısı’nda ne yenir sorusuna en iyi yanıtı aşağıdaki seçenekleri değerlendirdiğinizde siz kendiniz vermiş olacaksınız. Ev yemekleri, çorba, kumru, sandviç, boyoz ve daha fazlası için en iyi mekanların listesi!

Önemli Bilgi: İzmir’in keşfedilmemiş yerlerini keşfetmek, tarihi sokaklarında gezmek ve en güzel koylarında yüzmek istiyorsanız İzmir’de gezilecek yerler için oluşturduğumuz listemize mutlaka bir göz atın, pişman olmayacaksınız. :)

İzmir Kemeraltı Çarşısı’nda Ne Yenir?

Ev Yemekleri

Lokanta

Kemeraltı Çarşısı'nda Ne Yenir
Kemeraltı Çarşısı’nda Ne Yenir

İzmir’in geleneksel tatlarını ve 5 farklı mutfağın lezzetlerini sizlere sunan Lokanta; Seferad, Rum, Ermeni ve Levanten mutfaklarını merak edenlere harika seçenekler sunabiliyor. Büyüleyici bir iç tasarımı olan Lokanta ’da kahvaltı menüsü de bulunuyor. Çeşit çeşit omlet ve kahvaltılıkları ile de sabah saatlerinizi şenlendiren Lokanta, eminiz ki gitmek isteyeceğiniz bir mekan.

 Çorba

Kemeraltı Çarşısı'nda Ne Yenir
Kemeraltı Çarşısı’nda Ne Yenir

Kemeraltı’nın en iyi çorbacısı olarak bilinen Ustabaşı, daha önce yemediğiniz kadar lezzetli sakatat çorbalarını sizlere sunabilecek bir mekan. Gün doğmadan dahi kapılarını açmış olan Ustabaşı’nda kelle paça, işkembe, dil çorbalarını farklı sunumlarla bulmak mümkün. Öğle saatlerinde ise çorbaya ek olarak döner servis edebiliyor.

Kumru

Kemeraltı Çarşısı'nda Ne Yenir
Kemeraltı Çarşısı’nda Ne Yenir

İzmir’e gelip te yenmeden dönülmemesi gereken bir lezzet de kumrudur. Zira, kumrunun çok çeşidi var. Bu nedenle, kumruyu en iyi yapan yerleri bulmakta zor olabilir. Ancak; kumruyu en iyi yapan yer Kemeraltı Çarşısı’nda Kumrucu Apo. Kaşarını Kars’tan, isotu Urfa’dan, sucuğu da Ege Tire’den alan Kumrucu Apo’da uzun kuyruklar oluyor. Hem damağa hem de cebe hitap eden Kumrucu Apo’da çeşitli lezzetler içinde ekstra ücret talep edilmiyor.

 Sandviç

Kemeraltı Çarşısı’nda sandviççi nerede var dediğinizde size daima tek yeri gösterirler o da Ünlü Büfe İlyas’ın Yeri. Büfe ve sandviççi olarak uzun süredir hizmet veren Ünlü Büfe İlyas’ın Yeri’nde sucuk sayaslı salça turşulu sandviç yemenizi öneriyoruz. Yumurtalı yada köfteli seçeneklerini de değerlendirmeyi unutmayın!

Köfte

İzmir’in ve Kemeraltı Çarşısı’nın en iyi köftecisi olarak gösterilen Köfteci Salih, babadan oğula geçen bir marka aslında. Özel yapım piyaz, yoğurt gibi seçenekleri de size sunan Köfteci Salih’te doymamak mümkün değil. Aile salonu da bulunan Köfteci Salih, herkesin güvenerek yemek yediği bir yer. Siz de Kemeraltı’na gidipte nerede köfte yesem derseniz kuşkusuz Köfteci Salih’e gidin.

Tavuk

Kemeraltı Çarşısı’nda tavuk nerede yenir sorusuna verilebilecek en iyi yanıt Kadıoğlu Kebap Evi’dir. Kemiksiz tavuk şişi ile adından sıkça söz ettiren Kadıoğlu Kebap Evi, yemek sonrası için tatlı alternatiflerini de sunabilen bir mekan. Havuç dilim baklava vb. gibi tatlılarla yemek sonrası sizi memnun edebilen Kadıoğlu Kebapevi’nde yer bulmak da pek kolay değil.

Börek- Boyoz

İzmir’e gelipte boyozu merak eden herkesi Safinaz’a götürmek gerekiyor. Sabah kahvaltıları ve atıştırmalık lezzetler için Kemeraltı Çarşısı’nda parmakla gösterilen bir yer Safinaz. İzmir’in en iyi boyozlarının satıldığı Safinaz’da cüzi miktarlara karnınızı doyurabiliyorsunuz.

Şerbet

Kemeraltı Çarşısı’nın en ünlü içeceği ise şerbettir. Kemeraltı’na giden herkesin mutlaka şerbet içtiğini söylesek yanılıyor olmayız. Yaz aylarında karadut- şeftali ve muz şerbeti ise en çok tercih edilen çeşitlerden. Harbi Şerbetçi Engin ise elbette bu işi pirlerinden. Ballı muzlu sütü fındık ve polenle karıştırarak size harika kış içeceği yaratan Harbi Şerbetçi Engin, dinlenmek için harika bir mekan.

Söğüş

Söğüş severler olarak Kemeraltı’nda söğüş nerede yenir diyorsanız adres olarak size Meşhur Hisar Söğüşçüsü Mustafa’nın Yerini gösterebiliriz. Hisar Cami’nin hemen karşısında yer alan bu mekanda karışık- bol soğanlı söğüşü kesinlikle yemenizi tavsiye ediyoruz.

Döner

Kemeraltı Çarşısı’nda döner denilince akla kuşkusuz Dönerci Orhan gelir. Dürüm ve ekmek olmak üzere çeşitli sunumlarla size döneri servis eden Dönerci Orhan’dan döner yedikten sonra başka yerde yemeyeceğinize emin olabilirsiniz.

Kahvaltı & Süt Ürünleri

Kemeraltı Çarşısı'nda Ne Yenir
Kemeraltı Çarşısı’nda Ne Yenir

Kemeraltı’nda en iyi yoğurtçu olarak bilinen Yoğurtçu Hasan, kahvaltı için size çeşitli seçenekler sunuyor. Ballı yoğurt vb. gibi ürünleriyle tanışmayı ihmal etmemeli ve öğlen saatlerinde de sütlü tatlılarını mutlaka denemeye gitmelisiniz.

Kemeraltına gitmek için Konum bilgisinden faydalanmayı unutmayın!