Ana sayfa Gezilecek Yerler Göksu Şelalesi (Yerköprü Şelalesi) / Konya

Göksu Şelalesi (Yerköprü Şelalesi) / Konya

Göksu Şelalesi (Yerköprü Şelalesi)

Havaların ısınmasıyla birlikte özellikle hafta sonları piknik alanları dolup taşmaya başladı. Bununla birlikte doğal güzellikleri barındıran yerler de ziyaretçilerin ilgisini daha fazla çekmeye başladı. Bu yerlerden biri de Konya’da bulunan Göksu Şelalesi. Muhteşem görselliği ile ziyaretçileri kendisine hayran bırakan bu şelale, hafta sonunuz için güzel bir tercih olabilir. Peki Göksu Şelalesi nerede, nasıl gidilir? Ayrıntıları yazımızda bulabilirsiniz.

Göksu Şelalesi Hakkında Kısa Bilgiler

Hadim ilçesine 23 km uzaklıktaki şelalenin ilginç bir jeolojik yapısı bulunuyor. Anadolu topraklarındaki önemli nehirlerden biri olan Göksu Nehri, Yerköprü’de mağaranın içine giriyor ve burada kayboluyor. Bölgedeki bir diğer akarsu olan Karasu Çayı da Göksu Nehri’nin yaklaşık 25 metre üzerinden aktıktan sonra Yerköprü Şelalesi’ni oluşturuyor ve Göksu Nehri’nin üzerine dökülüyor.  İki akarsuyun birleşmesinden sonra ortaya muhteşem güzelliğe sahip bir gölet çıkyor ve birleşen iki nehir Akdeniz’e dökülmek üzere coşkuyla akmaya devam ediyor.

Göksu Şelalesi (Yerköprü Şelalesi)Özellikle hafta sonları İç Anadolu’nun sıcak havasından bir nebze olsa kaçış yerlerinden birisi olan şelale, piknik ve mangal severlerin vazgeçilmez mekanlarından birisi.  15 – 20 metre yükseklikten dökülen Göksu Şelalesi ile ilgili bazen kafalar karışıyor. Burada sizlere önemli bir detayı hatırlatmak istiyoruz.

Bu yazımızda sizlere Konya’nın Hadim ilçesindeki Göksu Nehri üzerindeki Göksu Şelalesi’nden bahsettik. Akdeniz’e dökülen Göksu Nehri, Mersin’in Mut ilçesinden de geçiyor ve burada da Yerköprü Şelalesi adı verilen bir şelale daha bulunuyor. Yani Göksu Nehri üzerinde iki farklı Şelale bulunuyor. Birisi Konya Hadim’de diğeri Mersin Mut’ta.

 

Göksu Şelalesi Nerede, Nasıl Gidilir?

Konya’ya 110 km uzaklıkta bulunan Hadim ilçesi sınırlarında kalan Göksu Şelalesi’ne gitmek için aşağıda belirttiğimiz rota üzerinden ulaşabilirsiniz.

Konya – Karaman istikametine giderken Güneysınır ilçesine girdikten sonra (Ana yol üzerinde sağ tarafta) dümdüz Bozkır ilçesi istikametine doğru devam ediniz. Gürağaç kasabasını geçtikten sonra yolun solundaki tabeladan şelale yoluna girebilirsiniz. Habiller Köyü’nü de geçtikten yaklaşık 7 – 8 km sonra şelaleye ulaşmış olacaksınız.

 

Fotoğrafları

 

Krokisi

2 YORUMLAR

  1. Güzel bir doğa harikası bir yer insanın ömrü hayatında görmesi gereken bir cennet ama,biz millet olarak doğal güzelliklere pek sahip çıkmıyoruz her yer çöp içinde haftasonları iğne atsan yere düşmez hafta içi görmenizi tavsiye ederim yolları yapıldı ulaşımda bir sıkıntı yok

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.