Kral Havuzu - Antalya
Kral Havuzu - Antalya

Antalya’nın doğal güzelliklerden bir tanesi de Kral Havuzu, doğal oluşumlu bir havuz olması ve masmavi suları ile görenleri kendine hayran bırakıyor.  Akdeniz Bölgesi’nde doğal oluşumlu benzer pek çok yapının bölgeyi adeta doğal bir şahesere dönüştürmesinde bu havuzun da etkilerini ifade etmek gerekir.

Antalya’nın Serik ilçesine bağlı Gebiz Beldesi sınırları içerisinde yer alan Kral Havuzu; bölgede önemli bir cazibe merkezi olan Uçansu Şelalesi’nin hemen zirvesinde yer alır. Uçansu Şelalesi’ni görmeye gelen ziyaretçilerin mutlaka görmesi gereken bu havuzun bölgenin canlanması ile daha çok ilgi çekeceği düşünülür.

Bilgi: Gezi planınızı genişletmek isterseniz Antalya’da gezilecek yerler için oluşturduğumuz listemize de mutlaka göz atmanızı öneririz.

Kral Havuzu Videosu

Daha çok video gelmesi için lütfen Youtube Kanalımıza Abone olun. Desteğiniz için şimdiden teşekkürler.

Kral Havuzu Hakkında Bilgiler

Antalya Serik’e bağlı doğal oluşumlu bir havuz niteliğindeki Kral Havuzu; Antalya merkezinden yaklaşık 70 km uzaklıkta bulunur. Bölgenin hem konum itibarı ile uzak olması hem de tanıtım faaliyetlerinin çok fazla yapılmaması pek çok insanın havuzdan bihaber olmasına neden olur.

Uçansu Şelalesi’nin hemen yöresinde bulunması nedeni ile zaman zaman kalabalık günler yaşayan havuz özellikle ilkbaharda mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerler arasında yer alıyor. Kireç taşlarının suyun etkisi ile doğal bir şekilde oyulması sonrasında oluşan havuz benzeri yapının içine dolan su ile oluşmuş bu havuz küçük olsa da görsel açıdan oldukça etkileyicidir. Üstelik Uçansu Şelalesi’ne akan suyun burada birikiyor olması suyun berraklığını anlamaya yeterli olur.

Sevdiklerinizle keyifli dakikalar geçirmek ve havuzu arkanıza alarak muhteşem fotoğraf kareleri biriktirmek için bölgeyi ziyaret etmeyi ihmal etmemelisiniz. Kral Havuzu’na doğru ilerlerken patikada yürüyüş yapmak ve yakınlardaki kültürel zenginlikleri de ziyaret etmek burada gerçekleştirebileceğiniz en harika etkinliklerden bir tanesi olur.

Havuzun İçi
Havuzun İçi

Konaklama İmkanları

Tanıtım konusunda yaşanan eksikliklerden kaynaklı olarak turizm açısından çok da gelişmiş bir bölge sayılmaz. Bu nedenle bölgede konaklama imkânlarının yok denecek kadar az olduğunu ifade etmek gerekir. Ancak bu durum bölgede konaklama imkânı yoktur anlamına da gelmez. Akdeniz Bölgesi’nin eşsiz doğasında kurulan bungalovlarda konaklarken Kral Havuzu’nun tadını çıkarabilirsiniz.

Ziyaret Saatleri ve Giriş Ücreti – 2022

Giriş ücreti: Şuanda her hangi bir giriş ücreti alınmaktadır.

Ziyaret saatleri: Havuzu haftanın her günü saat: 05:00 – 22:00 arası ziyaret edebilirsiniz.

Doğal oluşumlu bir havuz olması ve Uçansu Şelalesi havzasında bulunması nedeni ile havuza girişlerde herhangi bir ücret ödenmesi söz konusu değildir. Günün her saatinde sevdiklerinizle birlikte havuzu görmeye gelebileceğinizi söyleyebiliriz.

Kral Havuz Nerede ve Nasıl Gidilir?
Kral Havuz Nerede ve Nasıl Gidilir?

Yenmesi Gereken Yöresel Yemekler

Antalya’nın Serik ilçesine bağlı tatlı bir Belde’de bulunan bu doğa harikasını ziyaret ettiğinizde yöresel lezzetlerin tadına doymak isteyebilirsiniz. Bunun için aşağıdaki tatları mutlaka denemenizi öneriyoruz.

Hülüklü Çorba: Antalya yöresinde Gülüklü çorba ismi ile de anılan bu çorba; nohut, köfte ve salçanın bir araya gelmesi ile oluşan harika bir lezzet olarak ön plana çıkıyor. Antalya’nın neresine giderseniz gidin lezzetli bir şekilde önünüze sunulacak olan bu çorbayı Kral Havuzu yöresinde mutlaka denemenizi öneriyoruz.

Cive Yemeği: Antalya’da sebze yemeği dendiğinde akla gelen ilk seçeneklerden bir tanesi olan Cive yemeği yapması kolay ancak lezzeti oldukça mükemmel bir yemektir. Ana malzemesi pirinç veya bulgur olan Cive Yemeği görselliği ile de bireyleri cezp etmeyi başarıyor.

Arap Kadayıfı: Görsel açıdan sizleri kendine hayran bırakan bir coğrafyada lezzet şöleni yaşamak mı istiyorsunuz? O halde kesinlikle denemeniz gereken bir lezzet olan Arap Kadayıfı’nı bu bölgede bir deneyin diyoruz. Tel kadayıfın bir dolma şekline getirilmesi ve üzerine fıstık serpiştirilmesi ile ortaya çıkan bu enfes tat bölgede en ünlü lezzetlerden biridir.

Hibeş: Yöresel bir lezzet aynı zamanda sofraların vazgeçilmez mezelerinden bir tanesi olan Hibeş; tahin, limon suyu ve sarımsak ile yapılır. Makarna ile birlikte sos olarak da servis edilebilen Hibeş; et ve tavuk yemeklerinin yanında farklı bir lezzet olarak mutlaka denenmelidir.

Kral Havuzu Giriş Ücreti
Kral Havuzu

Nerede ve Nasıl Gidilir?

Adres: Gebiz, Unnamed Road, Pk: 07541 – Serik / Antalya

Nasıl gidilir?: Antalya merkeze yaklaşık 70 km uzaklıkta bulunması nedeniyle bölgeye ulaşım noktasında özel aracınızı kullanmanızı şiddetle öneriyoruz. Havuza ulaşmak için Serik yolu üzerinden Gebiz Beldesi Akçapınar köyüne doğru ilerlemeli sonrasında da Abdulrahmanlar-Gebiz sapağına sapmalısınız.

Gebiz Beldesi’nden yaklaşık olarak 17 km ileride bulunan havuza giderken virajlı ve dar yolları geride bırakacağınızı söylemek gerekir. Lakin yol her ne kadar zorlu ve virajlı olsa da havuz kenarında geçireceğiniz keyifli dakikalar gerçekten buna değer.

Konum Bilgisi