Uçansu Şelalesi - Antalya
Uçansu Şelalesi - Antalya

Antalya bölgesinde doğal güzelliklerden bir tanesi olan Uçansu Şelalesi hakkında en çok merak edilen ise nerede olduğu ve giriş ücreti gibi bilgiler. Hem Antalya bölgesinin hem de Türkiye sınırlarının en dikkat çekici yerlerinden bir tanesidir.

Ülkemizin şelaleler ve doğal güzellikler konusunda tartışmasız üstünlüğüne ciddi anlamda katkı sağlayan bu şelale; yılın her döneminde binlerce insanı ağırlamayı başarır. Antalya coğrafyasının her mevsim turist ile dolup taşmasına katkı sağlayan bu doğa harikasını bu yazımızda daha yakından inceleme fırsatı bulabileceğiz. Ayrıca biraz ilerisinde meşhur Kral Havuzu vardır, bu yeri de ziyaret etmeden gezinizi bitirmeyin.

Kısa Bilgi: Antalyayı gezmek için biraz daha fazla zamanınız varsa; Antalya’da gezilecek yerler ve Türkiye’deki Şelaleler için oluşturduğumuz gezi listelerimize de göz atabilirsiniz.

Uçansu Şelalesi Videosu

Daha çok video gelmesi için lütfen Youtube Kanalımıza Abone olun. Desteğiniz için şimdiden teşekkürler.

Uçansu Şelalesi Özellikleri

Antalya sınırları içerisinde yer alan ve Uçansu adını taşıyan 2 şelale bulunur. Bu nedenle Antalya ve yöre halkı arasında şelaleler adlandırılırken Uçansu kelimesini kullanmak yerine Uçan 1 ve Uçan 2 şeklinde tanımlamalar yapılır. İki şelale de birbirine oldukça yakın olduğundan bu yazımızda Uçan 1 ve Uçan 2 şeklinde bir isimlendirmeyi değil Uçansu ismini kullanmayı uygun buluyoruz.

Daha önce de ifade edildiği üzere Antalya sınırları içerisinde yer alan şelale; Gebiz Beldesi’ne bağlıdır. Anlatya merkezinden yaklaşık 70 km uzakta olması sebebi ile pek çok insanın henüz görmediği bir doğa harikası olan bu cennet köşesi; Aziz Paulus adı ile bilinen yol üzerinde bulunur.

Antalya’nın hem doğal hem de kültürel açıdan oldukça ilgi çekici bir kent olması sebebi ile yılda milyonlarca turistin şehre gelmesi şelalenin de ciddi anlamda kalabalık günler geçirmesine neden olur. İki kısımdan oluşan ve sırasıyla 62 ve 78 metre yüksekten dökülen suların oluşturduğu eşsiz görselliği ile Uçansu; ziyaretçilerin hem serinlemek hem de harika fotoğraflar çekmek adına ilk tercihleri arasında yer alır. Antalya’ya gelen çok sayıda insan bölgeyi ziyaret ediyor olsa da turistik açıdan adını duyurmakta yetersiz kalan bölgenin daha da gelişmesi için çeşitli çalışmaların yürütüldüğü bilinir.

Görselliği ile adeta bir cennet köşesini andıran şelalede çeşitli su sporlarının da icra edildiğini ifade etmek gerekir. Özellikle çok kalabalık olmayan zamanlarda rafting imkanı sunan bölgede sevdiklerinizle keyifli dakikalar yaşayabileceğinizi ifade edebiliriz. Bunun yanı sıra şelale çevresinde safari turları ve eşek üzerinde kısa gezintilerle de bölgede eğlenceyi doyasıya yaşayabilirsiniz. Üstelik Pednelissos Antik Kenti’nin buraya çok yakın olması farklı bir deneyimin kapılarını aralıyor.

Uçansu Şelalesi Giriş Ücreti ve Ziyaret Saatleri
Antalya’nın Uçan Şelalesi

Giriş Ücreti ve Ziyaret Saatleri – 2022

Giriş ücreti: Şuanda her hangi bir giriş ücreti alınmaktadır.

Ziyaret saatleri: Şelaleyi haftanın her günü saat: 05:00 – 22:00 arası ziyaret edebilirsiniz.

Doğal bir güzellik olması yönü ile görenleri kendine hayran bırakmayı başaran şelaleye giriş için herhangi bir giriş ücreti ödemenize gerek yoktur. Sevdiklerinizle günün herhangi bir saatinde şelale çevresinde keyifli dakikalar geçirebilirsiniz.

Konaklama İmkanları

Uçansu Şelalesi; turistik açıdan istenen gelişimi gösteremediğinden dolayı konaklama konusunda çok gelişmiş sayılmaz. Ancak bu durum bölgede hiç konaklanamayacağı anlamına da gelmez. Doğal özelliklere uygun bir şekilde tasarlanmış bugalovlarda şelale havasını doyasıya içinize çekerken Akdeniz’in en özel noktalarından birinde harika bir tatil yapabilirsiniz.

Yenmesi Gereken Yöresel Yemekler

Antalya’ya gelmişseniz yemeden dönmemeniz gereken pek çok lezzet olduğunu vurgulamak gerekir. Özellikle Uçansu Şelalesi çevresinde yöresel lezzetlerin çok farklı olması nedeniyle bölgeye yapacağınız ziyarette aşağıdaki tatları denemenizi öneriyoruz.

Piyaz: Antalya’da en çok tercih edilen ve insanların yerken adeta keyif aldığı lezzetlerden bir tanesi olan piyazı denemeden dönmeyin. Antalya yöresine has hazırlanma ve sunuş tarzı ile şelale çevresinde lezzet şöleni yaşayabileceksiniz.

Toros Salatası: Salatanın nesini yemeden dönmeyelim? dediğinizi duyar gibiyiz. Ancak bölgede hazırlanan doğal sebzelerin harika bir karışımı olan Toros Salatası’nı yemeklerinizin yanına veya bir ara öğün olarak denemenizi tavsiye ediyoruz. Yediğiniz en iyi salatalardan bir tanesi olabilir.

Keşkek: Genellikle Antalya’nın köy düğünlerinde yapılan Keşkek; şelale çevresinde keyifli dakikalar yaşarken aynı zamanda lezzet yolculuğuna çıkmanıza da yardımcı olacak bir tat. Yöresel şekilde sunulan bu yemeği mutlaka denemenizi öneriyoruz.

Uçansu Şelalesi Nerede ve Nasıl Gidilir?
Uçansu Şelalesi Nerede ve Nasıl Gidilir?

Nerede ve Nasıl Gidilir?

Adres: Kozan, Pk: 07541 – Serik / Antalya

Nasıl gidilir?: Antalya merkeze yaklaşık 70 km uzaklıkta bulunan bölgeye ulaşım için kendi aracınızla yola koyulmanın çok daha konforlu bir deneyim olacağını ifade edebiliriz. Serik yolu üzerinden Gebiz Beldesi Akçapınar köyüne doğru yola çıktıktan sonra Abdulrahmanlar-Gebiz sapağına sapmalısınız. Gebiz merkezinden 17 km ileride bulunan şelalelere giderken yolun bir nebze zorlu olduğunu ifade etmek gerekir. Ancak yol her ne kadar zorlu olsa da şelaleyi görmek gerçekten bu zorluğu aşmaya değer.

Konum Bilgisi