Kuzalan Tabiat Parkı
Kuzalan Tabiat Parkı

Ülkemizin dört bir yalında bulunan güzellikler yavaş yavaş gün yüzüne çıkmaya devam ediyor. Bunlardan biri de Giresun’da bulunan Kuzalan Şelalesi Tabiat Parkı. Biz de bu güzellik karşısında kayıtsız kalamadık ve sizler için bu yazıyı kaleme aldık. Giresun’da bulunan Kuzalan Şelalesi Tabiat Parkı nerede? nasıl gidilir?, özellikleri,  giriş ücreti ve ziyaret saatleri gibi pek çok bilgiye bu yazımızda ulaşabileceksiniz.

Kısa Bilgi: Ayrıca Türkiye’de görülmesi gereken yerler ve Türkiye’deki Şelaleler için oluşturduğumuz gezi listelerimize de göz atabilirsiniz.

Kuzulan Şelalesi ve Mavi Göl Videosu

Daha çok video gelmesi için lütfen Youtube Kanalımıza Abone olun. Desteğiniz için şimdiden teşekkürler.

Kuzalan Şelalesi Tabiat Parkı Hakkında Bilgiler

Karadeniz mavinin ve yeşilin her tonunu bizlere sunan, birbirinden güzel doğal güzellikleri barındıran gezilmesi gereken bir bölge. Fındığı ile nam salmış ilimiz Giresun içerisinde bulunan Kuzalan Şelalesi Tabiat Parkı bu güzelliklerden sadece birisi.

Giresun Dereli Mavi Göl
Giresun Dereli Mavi Göl

Tabiat parkının en önemli kaynak değerleri; kalkerli su kaynağından çıkan 1.800 metre uzunluğundaki traverten grubu, Mavi göl ve Dereli-Şebinkarahisar yolu üzerinde bulunan doğal yollarla oluşan Kuzalan Şelaleleri ve orman içerisinde bulunan irili ufaklı gölleri oluşturmaktadır.

Kuzalan Tabiat Parkı Şelaleleri
Kuzalan Tabiat Parkı Şelaleleri

4 bin 820 dönüm alana sahip olan tabiat parkı, Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğünce 2013 yılında tabiat parkı olarak ilan edilmiştir.

Parkın en önemli özelliği; travertenlerini orman içerisinde barındırıyor olması. Bu özelliği ile ABD’deki Yellowstone Ulusal Parkı’ndan sonra dünyanın en büyüğü. Ayrıca Pamukkale Travertenlerinden de bu özelliği ile farklı bir konumda.

Kuzalan Tabiat Parkı Yolu
Kuzalan Tabiat Parkı Yolu

Bitki örtüsü bakımından zengin biyolojik çeşitliliğe sahip tabiat parkı içerisinde birçok bitki ve ağaç türünü barındırıyor. Zaten Karadeniz ülkemizin en fazla yeşilliğe sahip bölgesi. Bundan ötürü fotoğraf meraklıları için çok değerli görüntüler ortaya çıkmaktadır.  Özellikle sonbahar ve ilkbahar aylarında sarı, kırmızı, yeşil ve pembe tonları, görenleri hayran bırakıyor. Orman içerisindeki kızıllığın göllerle ve akarsularla bütünleşmesi fotoğraf tutkunları için tam bir fırsat.

Kuzalan Tabiat Parkı Ormanı
Kuzalan Tabiat Parkı Ormanı

Tabiat Parkında Yapılabilecek Aktiviteler

Çadırlı kamp, bisiklet sporu ve doğa yürüyüşü için olanak sağlamaktadır. Ayrıca travertenler boyunca ahşap yürüme yolu, seyir kuleleri ile parkı dolaşmak ve seyretmek de mümkündür.

Çadırlı Kamp: Çadırınız varsa burada gönül rahatlığı ile kamo yapabilirsiniz. Tavşan, sincap gibi canlıları doğal hayatlarında canlı gözlemleme deneyiminin tadını çıkarabilirsiniz.

Bisiklet Sporu: Orman bisikletine sahipseniz unutulmaz bir deneyimin keyfine varabilirsiniz.

Doğa Yürüyüşü: Kolay, orta ve zor parkurlardan birisini seçip yemyeşil ormanların içerisinde inanılmaz bir deneyim yaşayabilirsiniz.

Ziyaret Saatleri ve Giriş Ücreti – 2023

Giriş ücreti: Kişi başı 20 TL’dir. Şelaleye araç ile giriş yapacak olan kişilerin ise 30 TL ödemesi gerekir.

Ziyaret saatleri: Şelale haftanın her günü saat: 07:00 – 19:00 arası ziyaret edebilirsiniz.

Hatırlatma: Çevre düzenlemeleri, yürüyüş parkuru ve kafeterya gibi çalışmalar tüm hızıyla devam etmekte.

Yenmesi Gereken Yöresel Yemekler

Kuzalan Şelalesi Tabiat Parkı’nı ziyaretiniz sırasında mutlaka tatmanız gereken lezzetler vardır. Bunları aşağıdaki gibi sıralayabiliriz.

Karadeniz Kahvaltısı: Karadeniz’in meşhur köy kahvaltısını Karadeniz’in eşsiz doğa manzarası eşliğinde yapmak istemez misiniz? Birbirinden doğal ve lezzetli kahvaltılıklar ile eşsiz bir kahvaltı deneyimi yaşayabilirsiniz.

Kuymak: Kuymağı kahvaltıda da günün herhangi bir saatinde de rahatlıkla tüketebilirsiniz. Karadeniz’in hemen her yerinde birbirinden lezzetli kuymaklara rastlayabilirsiniz. Ancak Kuzalan Şelalesi Tabiat Parkı’nda yiyeceğiniz kuymağın tadını hiçbir zaman unutamayacaksınız.

Karadeniz Pidesi: Kuzalan Şelalesi’nin etrafında yer alan restoranlarda ki birbirinden eşsiz karadeniz pidelerinin tadına mutlaka bakmalısınız. Karadeniz’in olmazsa olmazları arasında yer alan Karadeniz pidesinin tadına bakmadan Giresun’dan ayrılmayın.

Mısır Ekmeği: Karadeniz’in hemen her yerinde bulabileceğiniz mısır ekmeğini her öğünle tüketebilirsiniz. Özellikle kahvaltıda sıcacık mısır ekmeğinin üzerine süreceğiniz mis gibi tereyağı ile en lezzetli kahvaltıyı yapacağınıza emin olabilirsiniz.

Konaklama İmkanları

Kuzalan Şelalesi Tabiat Parkı yakınlarında hemen her bütçeye hitap edebilecek olan çeşitli oteller yer almaktadır. şelaleye en fazla 10-15 kilometre uzaklıkta ki bu otellerden kendiniz için uygun olanı tercih ederek eşsiz bir gece geçirebilirsiniz.

Süllü Dağ Evi, Homestay Süllü Dağ Evi, Birun Kümbet Dağ Evi, Çağ Işığı Pansiyon, Kumbet Chalet, Zifin Hotel, Bektaş Karagöl Otel, Onur Sena Butik Otel, Dorukhan Kümbet Evleri, Kümbet Zirve Otel gibi otelleri detaylı bir şekilde inceleyerek hem bütçeniz hem de ihtiyaçlarınız için en uygun olan otelde kısa bir süre içerisinde rezervasyon yapabilirsiniz.

Kuzalan Tabiat Parkı Nerede? Ve Nasıl Gidilir?
Kuzalan Tabiat Parkı Nerede? Ve Nasıl Gidilir?

Kuzalan Şelalesi Tabiat Parkı Nerede? Ve Nasıl Gidilir?

Adres: Giresun Şebinkarahisar Yolu, Pınarlar Köyü/Dereli/Giresun

Ulaşım: Dereli ilçesine 20, şehir merkezine ise yaklaşık 50 kilometre uzaklıkta bulunan Tabiat parkına, Giresun – Şebinkarahisar yolu kullanarak ulaşım sağlanmaktadır.

Toplu taşıma ile gitmek isteyenler; merkezden kalkan Giresun – Şebinkarahisar minibüslerini kullanarak ulaşabilirler.

Konum Bilgisi