Ana sayfa Park Bahçe İstanbul

Mağlova Kemeri | Nerede, Tarihi Bilgiler ve Piknik Alanları – İSTANBUL

Mağlova Kemeri - İstanbul
Mağlova Kemeri - İstanbul

Mağlova Kemeri, İstanbul’da ki eşsiz su kemerlerinden bir tanesidir. İstanbul’da hafta sonu keşif gezisi yapacak kişilerin en çok tercih ettiği su kemerleri arasında yer almaktadır. Siz de Mağlova Su Kemeri ile ilgili çeşitli detayları merak ediyorsanız doğru adrestesiniz. Şimdi gelin söz konusu su kemeri ile ilgili detayları hep birlikte inceleyelim.

Kısa bilgi: Yazı, kışı bir başka güzelliğe sahip İstanbul’daki parkların bir listesini göz atmak isterseniz bu yazımızdan sonra sizi şöyle alalım.

Su Kemerinin Kısa Bir Videosu

Daha fazla video gelmesi için lütfen Youtube Kanalımıza Abone olun. Desteğiniz için şimdiden teşekkürler.

Mağlova Kemeri Hakkında Tarihi Bilgiler

Mimar Sinan’ın en önemli yapıtlarından bir tanesi olan söz konusu su kemeri, İstanbul Alibey Deresi’nin üzerinde bulunmaktadır. Kanuni Sultan Süleyman’ın emir vermesi ile birlikte İstanbul’un su ihtiyacının karşılanması için inşa edilen kemer, günümüzde de bu amacını yerine getirmektedir. İstanbul’un Sultangazi ve Eyüp ilçelerinde sınırı bulunan su kemeri tarihi açıdan da büyük bir öneme sahiptir.

Mağlova Kemeri Tarihi
Mağlova Kemeri Tarihi

Su Kemeri, Kanunu Sultan Süleyman’ın emir vermesi ile birlikte 2000 yıllık Kırkçeşme Su Yolu Sistemi’ni İstanbul’a taşımak için 1554 ve 1563 yılları arasında inşa edilmiş olan bir kemerdir. 455 yıldır ayakta kalmayı başaran su kemeri, İstanbul’un en eski ve en ünlü su kemerleri arasında yer almaktadır. Mimar Sinan’ın şaheserleri arasında olan bu su kemeri, estetik açıdan ve mühendislik açısından da son derece büyük bir öneme sahiptir. Pek çok turist ve akademisyen söz konusu su kemerini yakından görebilmek için yurt dışından İstanbul’a gelmektedir.

Mağlova Su Kemeri Piknik Alanları
Mağlova Su Kemeri Piknik Alanları

Moğolaga, Muğlava, Muallak olarak da bilinen söz konusu su kemeri, 35 metre yüksekliğe ve 257 metre uzunluğa sahiptir. Günümüzde ki yazılı belgelere göre 1563’te İstanbul’da büyük bir kasırga meydana gelmektedir. Bu nedenle sel felaketi meydana gelen Kırkçeşme Tesisleri’nde ki kemerlerde büyük bir hasar meydana gelmektedir. Bunun üzerine Mimar Sinan yeni bir sistem kullanarak su kemerini inşa etmektedir.

Mağlova Su Kemeri - İstanbul
Mağlova Su Kemeri – İstanbul

O dönemde bir akıntıya dayanacak olan kemerin inşa edilmesinin bir mucize olduğu bilinmektedir. Kemerin içerisinde 33 farklı iç kemer bulunmaktadır. 2 katlı Mağlova Su Kemeri’nin alt katında 8 büyük, üst katında ise 8 küçük göz bulunmaktadır. Kemerin alt katında ki gözlerden 4 tanesi diğerlerine çok daha büyük bir yapıya sahiptir. Üçgen bir yapıya sahip olması ise dünyada ki tek su kemeri olma özelliğini sahip olmasını sağlamaktadır.

Yapılacak Aktiviteler ve Piknik Alanları

Söz konusu su kemeri, Kemerburgaz Uluslararası Kent Ormanı içerisinde yer almaktadır. Söz konusu ormanın içinde futbol sahası, çocuk kulübü, izci kampı, el sanatları satış birimi, uçurtma atölyesi, midilli ahırı, küçükbaş ve büyükbaş hayvan ahırları ve seyir kulesi yer almaktadır. Söz konusu sosyal alanlar, kent ormanının çok sosyal ve eğlenceli bir yer olmasını sağlamaktadır. Özellikle hafta sonu planı yapan bir ailenin Kemerburgaz Uluslararası Kent Ormanı’nı ve su kemerini tercih edebilmesi mümkündür.

Mağlova Su Kemeri Nerede?
Mağlova Kemeri Nerede?

Siz de Kemerburgaz Kent Ormanı’nda yukarıda bahsedilen aktiviteler kapsamında güzel dakikalar geçirdikten sonra söz konusu su kemeri etrafında muhteşem bir yürüyüş yapabilirsiniz. Doğa ile iç içe hissedeceğiniz bu muhteşem yürüyüş ile kendinizi çok daha iyi ve formda hissedebilmeniz de mümkündür. Kent Ormanı’nda ve su kemeri etrafında muhteşem bir yürüyüş yaptıktan sonra Maglova köprüsünün karşısına da yürüyerek doğanın tadını tam anlamı ile çıkarabilirsiniz.

Ziyaret Saatleri ve Giriş Ücreti

Şimdilik Muğlava Su Kemeri’ne herhangi bir giriş ücreti ya da ziyaret saati bulunmamaktadır.

Mağlova Kemeri Ulaşım Bilgileri

Adres: Mithatpaşa, Pk: 34075 – Eyüpsultan / İstanbul

Nerede?: Mağlova Su Kemeri, İstanbul’un Sultangazi ve Eyüp ilçelerinde yer almaktadır. Kemere en yakın yerleşim yeri Cebeci Köyü’dür. Söz konusu köyden geçerek Alibeyderesi’nin yanında bulunan yoldan Mağlova Su Kemeri’ne ulaşım sağlanmaktadır. Bu kemere ulaşım biraz zahmetlidir. Ancak ormanlık bir alanında içerisinden geçerek yola ulaşıldığı için son derece keyifli bir yürüyüş olacağından emin olabilirsiniz. Yürüyüşün yaklaşık 15 dakika kadar sürecektir. Ancak korkmanıza gerek yok.

Nasıl gidilir?: İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin 26 Ekim 2019 tarihinde hizmete açılan Kemerburgaz Ormanı ile Mağlova Su Kemeri’ne doğrudan yürüyüş ile gidebilmek mümkündür. Burası dünya turizmi açısından Mostar Köprüsü ve Eyfel Kulesi ile kıyaslanabilecek mükemmel bir tarihi eserdir. Mimari, hidrolik ve estetik özellikleri ile ön plana çıkan Mağlova Su Kemeri’nin hem İstanbullular hem de turistler tarafından büyük bir ilgi gördüğünü ifade etmek mümkündür. Siz de bu mükemmel tarihi eseri yakından görmek için gezi planınızı yapabilirsiniz.

Konum Bilgisi