Bodrum’un en bakir ve en doğal yerlerinden birisi olan Mazı Köyü birbirinden güzel iki koyu ile tatilinde huzur dolu günler geçirmek isteyenlerin yeni gözdesi. Mazi Köyü, Hurma Koyu ve Çakılyalı Koyu ile bu yazımızın konusu. Mazı Köyü Sahili ve koyları, özellikleri, giriş ücretleri, nerede? Ve nasıl gidilir? Bilgileri ve daha fazlası ile bu yazımızda.

Dipnot: Hazır buralara kadar gelip denizin keyfini sürmeyi planlarken sadece bir plaj yada bir koy görüp gitmeyin, Bodrum’daki plajlar ve koylar için oluşturduğumuz listemize de mutlaka bir göz atın.

Mazı Köyü Genel Bilgiler

Bodrum’a 50 kilometre mesafede bulunan  Gökova Körfezi’nin hemen yanı başında yer alır. Bodrum’un en bakir yerlerinden birisi olarak dikkat çeker. Köy içerisinde konaklama dâhil pek çok ihtiyacınızı rahatlıkla karşılayabilirsiniz. Özellikle yemekleri oldukça lezzetlidir. Yemeklerin içerisinde kullanılan doğal zeytinyağı lezzetin sırrı olarak bilinir.

Doğa ile iç içe huzur dolu sessiz ve sakin bir tatil arıyorsanız burası tam size göre. Sabah kuş sesleri ile uyanıp güne yeşilin ve mavinin en güzel tonlarına bakarak uyanmak insanı adeta gençleştiriyor. Şehrin bunaltan kalabalık ve kargaşasından kaçmak, stresten uzaklaşmak istiyorsanız kesinlikle tatil planlarınız arasına burayı da eklemelisiniz.

Mazı Köyü Sahili, Hurma Koyu ve Çakılyalı Koyu Özellikleri

Aslında ikisi de aynı koy içerisinde bulunur. İki koyu birbirinden ayıran tek şey denize uzanan uzun bir kayalık. Bu sebeple aşağıda sayacağımız özellikler her iki koy için de geçerli olacak. Sadece Çakılyalı Koyunun tesis açısından biraz daha gelişmiş olduğunu söyleyebiliriz.

Deniz tabanı ve sahil taşlık ve kayalık. Ancak deniz ayakkabınızı yanınıza alırsanız pek fazla sorun yaşamazsınız.

Deniz seviyesi yavaş yavaş derinleşiyor. Bu sebeple yeni yüzmeye başlayanlar ve çocuklu aileler için oldukça uygun. Sadece çocuklu ailelerin biraz daha dikkatli olmalarını öneririz zira çocuklar koştururken düşüp canlarını yakabilirler.

Denizin temiz ve berrak oluşuna diyecek tek bir söz yok. Temiz oluşundaki 2 önemli etkeni bu taşlık yapısına ve çok fazla rüzgâr almamasına bağlayabiliriz. Rüzgâr almıyor demişken denizin sakin ve dalgasız olduğunu da belirtmekte fayda var.

Koyları bir köyün sahili olarak düşünebilirsiniz.  Köyden çıkıp yürüyerek sahile varıyorsunuz. Herhangi bir tesis yok zaten köye çok yakın. Bir ihtiyacınız olursa market, bakkal hemen yürüme mesafesinde. Sırtınızı yemyeşil ormana yaslayıp denizin ve güneşin tadını doyasıya çıkarabilirsiniz.

Günübirlik gelmek isteyenler olursa burada konaklamadıkları için çok üzüleceklerini söylemek zor olmasa gerek.

Bu arada duş, tuvalet ve soyunma kabini gibi ihtiyaçlarınızı koy içerisinde bulunan işletmelerden karşılayabilirsiniz.

Hurma Koyu ve Çakılyalı Koyu Giriş Ücretleri

Her iki koya da giriş için herhangi bir ücret ödemenize gerek yok. Şezlong ve şemsiye isterseniz kiralayabilirsiniz. Kiralama ücretleri;

Şezlong: 15 Lira

Şemsiye: 10 Lira

Mazi Köyü Nerede? Ve Nasıl Gidilir?

Adres: Mazıköy Mahallesi, Hurma Sahili., 48400 – Bodrum / Muğla

Ulaşım: Bodrum merkezden yaklaşık 50 kilometre uzaklıkta bulunan Gökova körfezine gelmeniz gerekmektedir. Buraya geldikten sonra tabelaları kullanarak Mazi Köyü’ne gelebilirsiniz. Konum bilgisi için tıklayın.