KızKalesi 01

Kızkalesi’nde adım atılan her yer tarihi dokuya sahiptir. Bugün, Kızkalesi’ndeki ören yerlerinde kalelere, kiliselere, sarnıçlara, su kemerlerine, kaya mezarlarına, lahitlere, taş döşemeli yollara rastlanılmaktadır.

Kıyıdaki kalenin 500 metre açığındaki küçük bir adacık üzerine kurulu kaleye, Kızkalesi denilmektedir. Son yıllarda restore edilen kaleye, sekiz kuleyle korunmuştur. Kalenin dış çevre uzunluğu 192 metredir.

Kısa bilgi: Hazır Mersin‘e kadar gelmişken buradaki kısıtlı zamanınızı eşsiz kılacak; Mersin gezilecek yerler listemizi de mutlaka bir göz atın derim. :)

Burada eski dönemlerden kalma 4-5 tane kilise bulunmaktadır. Su kuyuları ve sarnıçların yanında, Lemas çayından su kemerleri ile getirilen sular, Kızkalesi’nin su ihtiyacını karşılamaktadır. Büyük kiliseye giden taş döşeli Kutsal Yol’da, yol boyunca dizilmiş irili ufaklı lahitler görenleri hayrete düşürmektedir.

Kızkalesi’nin 10 km kuzeyinde yer alan vadinin yükselen kayalık yamacına oyulmuş ve Adamkayalar adı verilen insan kabartmaları bulunmaktadır. Dönemin yönetici ve soylularını simgeleyen kabartmalardaki figürlerde, kimi elinde üzüm salkımı, kimi kanepeye uzanmış haldedir.

Roma döneminden kalma toplam 13 tablodan oluşan Adamkayalar, Şeytanderesi’ne hakim bir yerdedir. Kızkalesi, Mersin’in en popüler tatil merkezidir. Adını aldığı kale, deniz içerisinde olup karadan 200mt. uzaklıktadır. Deniz kalesi dışında bir de deniz kalesi ile aynı paralel de karakalesi yer almaktadır.

Kızkalesi ile ilgili bir çok hikaye olmakla birlikte koyun stratejik konumu nedeniyle saldırılara karşı önlem amacıyla denizkalesinin yapıldığı bu kalenin saldırıya karşı ilk savunma noktası olması ve ardından kara kalesininde savunma için desteği amaçlanmıştır.

Ne Yenir Ne İçilir ?

Bir çok leziz tat var ama en çok tercih edilenleri tantuni dürüm ve yengeç yemeğidir. Yöre turizm yönünden gelişmiş olduğundan bir çok otel ve pansiyon restaurant olarak da hizmet vermektedir.

Bu Bölgede Gezilecek Yerler

Mezarlık Kilisesi, Kaya Mezarı, Bazilika ve Şehrin Merkezindeki Katedral’ide mutlaka ziyaret ediniz. Ayrıca mükemmel denizin ve kumsalın hem gündüz, hem de akşam keyfini çıkarmak mümkün. Deniz derinliği pek olmadığı için boylu boyunca uzanan kumsalında çocuklu ailelerin de rahatlıkla gidip gezebileceği bir ortam söz konusudur.

Otel Ve Konaklama Yerleri

Rain Hotel : 33790 / Mersin – Tel.: 0(324) 523 27 82

Yaka Hotel : Yaka Hotel cd. / Mersin – Tel.: 0(324) 523 24 44

Seymen Otel : Mavideniz mh Sahilyolu cd n.16 / Mersin – Tel.: 0(324) 358 40 45

Paşa Motel : Mavideniz Mh.  1. Plaj Yolu No: 8  / Mersin – Tel.: 0(324) 523 20 80

Etap Otel : Mavideniz Mh.  2. Plaj Yolu No: 5  / Mersin – Tel.: 0(324) 523 21 32

Almir Otel : Akdeniz Mh. Ahmet Erol Cad. No: 11  / Mersin – Tel.: 0(324) 523 20 16

Kızkalesi Nerede? ve Nasıl Gidilir?

Adres: Kızkalesi / Erdemli / Mersin

Nasıl Gidilir ?: Özellikle yaz aylarında büyük bir canlılığın yaşandığı kızkalesi’ne, ulaşım minibüslerle sağlanmaktadır. Kasabada taşıma kooperatifi olduğu için ulaşım problemi yoktur.

Konum Bilgisi