Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin sokak kedileri için hayatageçirdiği “Miyav Park” (Kedi parkı) projesi başta çocukların olmak üzere ilgi odağı olmaya devam ediyor. Yaklaşık 1 yıl önce hizmete açılan “Miyav Park’ı ziyaret eden kedi sayısı ilk yılında 100.000 sayısını aşmıştır.

Kedilerine hem barınma hemde beslenme olanaklarından faydalandığı park hem ülkemizde hem de dünyada ilk olma özelliğini taşıyor. Miyav Park hakkında merak edilenleri bu yazımızda sizler için kaleme aldık.

Kısa bilgi: Gezi planlarınız arasına Mersin‘i dahil ettiyseniz; Mersin’de gezilecek yerler için oluşturduğumuz listemize de mutlaka bir göz atın derim.

Miyav Park (Kedi Parkı)

Mersin Büyükşehir Belediyesi, diğer tüm belediyelere örnek olmasını dilediğimiz “Miyav Park”  Kedi parkı projesi ile sokak kedileri için bir yaşam alanı oluşturdu. Kedilerin konaklayacağı, oyun oynayabileceği ve beslenebileceği bu eğlenceli alan aynı zamanda ziyarete de açık. Özellikle çocuklu aileler güzel havalarda buraya gelerek çocuklarına hayvan sevgisini aşılayabilirler.

Geçen yıl hizmete açılan Miyav Park, sahil şeridindeki Adnan Menderes Bulvarı üzerinde bulunan Mersin İdmanyurdu Meydanı’na yakın konumdaki atıl durumda olan eski antik tiyatro sahasının yerine yapılmış. Sahile yürüyüşe gelenlerde artık burayı ziyaret etmeden yürüyüşlerini tamamlayamaz olmuşlar.

Miyav Park Özellikleri

En baştan belirtmekte fayda var ki park insanların ve köpeklerin giremeyeceği şekilde tasarlanmış. Parkı ziyaret etmek isteyenler ise çevresinde bulunan özel bölümleri kullanarak ziyaret edebilirler.

Park içerisinde kediler için her şey düşünülmüş desek abartmış olmalıyız. Oyun alanları, mama ve su kapları, kedilerin uyumaları için minik kulübeler, gece ışıklandırmaları için enerjisini kendisi üreten güneş panelleri, tuvaletler, doğal çim alanları ve güvenlik kamerası bulunuyor.

Kediler burada hem konaklama ve beslenme ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri gibi aynı zamanda oyun alanlarında keyifli vakit geçirebilecekler. Güvenlik kameraları ile de tehlikelere karşı korunabilecekler.

Hastalık ve yaralanma gibi durumlarda bakım evlerine nakilleri yapılacak ve sağlıklarına kavuştuklarından sonra tekrar buraya gönderilecekler.

Yağmurlu havalarda su taşkınlarına karşı özel zemin üzerine inşa edilen park ayrıca kendi enerjisini de kendisi üretiyor.

Kedilerin güzel günlerde parktan ayrılıp sahilde dolaştıklarını mama saati gelince tekrar parka geri gelmeleri bizi çok şaşırttı doğrusu. Akıllı hayvanlar vesselam.

Miyav Park Nerede? ve Nasıl Gidilir?

Adres: Gazi Mahallesi – Yenişehir / Mersin

Ulaşım: Özel araç ile gelenler Gazi Mustafa Kemal Bulvarı üzerinde devam edip eski Mersin İdman Yurdu meydanına gelmeden hemen önce sağ tarafta bulunan Miyav parka ulaşabilirler. 

Toplu taşıma ile gelmek isteyenlerse; şehir içi otobüs ya da dolmuşları kullanıp sahile geldikten sonra yürüye yürüye sahilin tadını çıkararak buraya ulaşabilirler. Yürümek istemeyenler ise Hz. Muğdat Cami mevkisinde inip 2 dakikalık yürüyüş sonunda buraya varabilirler.  Konum bilgisi için tıklayın.