Çalış Plajı 01
Çalış Plajı 01

Muğla ilinin Fethiye ilçe merkezine oldukça yakın bir mesafede bulunan Çalış plajı, farklı konseptte birçok farklı otel ve restoranı çevresinde barındıran, doğa ile eğlenceyi bir arada yaşamak isteyenler için çok uygun bir belde. Beldenin misafirleri, doğadan o denli etkilenirler ki, “Çalış’a sadece gün batımını izlemeye bile gidilebilir.” diyenler vardır. Beldede yer alan plajda son dönemlerde soyu tükenme riskiyle karşı karşıya kalınan Caretta Caretta cinsi deniz kaplumbağalarının yumurtalarını bıraktığı nadir plajlardandır. Bunun yanısıra Şat Burnu’nda bulunan doğa parkı 214 çeşit kuş türüne ev sahipliği yapar.

DipNot: Fethiye’ye gitmeden önce Fethiye’de gezilecek yerler adlı makalemize göz atmanızı öneririz. Ayrıca Fethiye’deki plajlar ve koylara buradan ulaşabilirsiniz.

Sahil boyunca otellerin dışında bungolavlardan oluşan pansiyonların da hizmet verdiği belde, sörf severlerin uğrak noktaları arasında yer almaktadır. Bu nedenle beldede her sene onbinlerce sörfçü konaklamaktadır. Dilerseniz beldenin dünyaca ünlü bar ve gece klüblerinde eğlencenin tadına doyasıya varabilirsiniz. Beldenin sabahın ilk ışıklarına kadar süren aktif bir gece hayatı vardır.

Fethiye’de yer alan Çalış Plajı’na hangi ayda gitmeniz gerektiğini merak ediyorsanız size Temmuz – Ağustos aylarını öneriyoruz. Fakat beldede konaklayanlar bilirler ki, Nisan ayının sonlarına doğru Çalış Plajı soyu tükenmekte olan Caretta Carettalara ev sahipliği yapar ve bu süreçte Kasım sonlarına kadar devam eder. Bu nedenle, Mayıs ve Kasım aylarıda Çalış Plajı’na gidilebilecek en iyi zamanlardır.

Eğer tatilde sadece denize girmek istemiyor aynı zamanda doğayıda yaşamak istiyorsanız, beldede yer alan otellerden birinde Nisan – Kasım aylarında konaklayarak, Caretta Caretta’ların denize doğru koşuşturmasına tanıklık edebilirsiniz.

Çalış’ta Nerede Kalınır ?

Birçok farklı konseptte bulunan Çalış otelleri misafirlerini ağırlamak için özel ve farklı hizmetler sunuyorlar. Beldede yer alan oteller arasında lüks tatil köyleri, doğa iç içe butikler ve kalabalık aileler için apart oteller yer alıyor. Çalış otellerinden bazıları plajın hemen arkasında hizmet verirken bazılarıda beldenin iç kesimlerinde hizmet veriyor. Çalış’ta yer alan otellerden 50 odalı olanı da var, 90 odalı olanı da. Fakat tatil sezonunda otellerde ve plajda tabiri caizse iğne atsanız yere düşmez. Burada konaklamanın güzel yanlarından birisi de, hemen yakınında Ölüdeniz gibi dünya listelerinde yer alan bir plajının daha bulunması. Fethiye ve Çalış etrafında yer alan konaklama seçeneklerini kullandıysanız, plaj kalabalık olsa bile, kaçıp gidebileceğiniz, havlunuzu serebileceğiniz başka bir plaj bulabiliyorsunuz.
Oteller hakkında detaylı bilgi sahibi olmak için telefon numaraları ile ulaşabilirsiniz.
Koç Sun Hotel *3 – Telefon : (0252) 613 63 60
Tugay Hotel *2 – Telefon : (252) 622 14 14
Ceren Hotel *2 – Telefon : (0252) 622 11 30

Çalış Plajı Resimleri

Çalış Plajı Nerede ? Nasıl Gidilir ?

Çalış Plajı Muğla/Fethiye’de yer almaktadır.

İstanbul’a 800 kilometre,
Ankara’ya 630 kilometre,

İzmir’e 334 kilometre,
Muğla’ya 120 kilometre mesafede yer almaktadır.

Kara Yolu İle Ulaşım

Fethiye’de yer alan Çalış Plajına; İzmir, Aydın ve Muğla’yı geçtikten sonra Fethiye-Göcek istikametine sapılmalıdır. Çalış Plajı, Fethiye merkezinde 5 kilometre uzaklıkta yer almaktadır. Fethiye Çalış’ta tatilinizi geçirmek isterseniz güzel beldeye Fethiye otobüsleriyle veya dilerseniz yaklaşık 50 kilometre uzaklıkta yer alan Dalaman Havalimanı’nı kullanarak hava yoluylada ulaşabilirsiniz.

Hava Yolu İle Ulaşım

Muğla Dalaman Havaalanı’ndan Çalış Plajına Toplu Taşıma ile ulaşmak isterseniz, havalimanından Fethiye şehir merkezine her saat başı düzenli olarak kalkan minibüs ve araç bulabilirsiniz. Yolculuk süresi aracın durma ve kalkma noktaları değişebileceğinden önceden bilinemez.

Muğla Dalaman Havaalanı’ndan Çalış Plajına özel taksiylede ulaşabilirsiniz. Havalanındaki diğer yolcuların hazırlanmasını ve toplu taşıma araçlarının kalkış sürelerini beklemeden gideceğiniz yere hızlı bir şekilde gitmenize olanak tanır. Hızlı ve konforlu bir yolculuğun ardından Çalış’a ulaşabilirsiniz.