Nakkaştepe Millet Bahçesi - İstanbul
Nakkaştepe Millet Bahçesi - İstanbul

İstanbul’da gezilecek yerlerden biri de hiç kuşkusuz Nakkaştepe Millet Bahçesi. Manzarası, parkları, piknik alanları ve kahvaltısı ile nerede olduğu merak konusu olan bu yeri gelin yakından tanıyalım.

İstanbul’da gezilecek yerler listesine yakın tarihte eklenen en önemli alanlardan bir tanesi olan Nakkaştepe Millet Bahçesi; bir dinlence alanı olmasının yanı sıra görsel açıdan eşsiz şölen sunan bir gezilecek yer olarak da dikkat çekiyor. Geçmişte askeri bir alan olarak kullanılan ama askeri birimlerin buradan ayrılması neticesinde Vakıflar Genel Müdürlüğü’nce 29 yıl kiralanan millet bahçesi İstanbul Boğazı’nı en net şekilde gözlemleyebileceğiniz bir yerdedir.

Kısa bilgi: Bu bölgede bir gezi rotası oluşturmak istiyorsanız; İstanbul Anadolu yakasında gezilecek yerler ve Üsküdar’da gezilecek yerler için oluşturduğumuz listelerimize de mutlaka bir göz atmanızı öneririm.

Nakkaştepe’den Kısa Bir Video

Gezimize geçmeden önce Nakkaştepe’nin en güzel yerlerini kayda aldığımız bir video paylaşmak istiyorum sizlerle. Daha çok video gelmesi için lütfen Youtube Kanalımıza Abone olun. Desteğiniz için şimdiden teşekkürler.

Nakkaştepe Millet Bahçesi Genel Bilgiler

Üsküdar Bölgesi’nde yer alan ve 2019 yılında tamamlanan çalışmalar neticesinde İstanbulluların hizmetine sunulan bu bölgenin içerisinde neler yok ki? Piknik alanlarından macera adasına kadar farklı imkanları bünyesinde barındıran bu bölge görülmeye değerdir.

Nakkaştepe Millet Bahçesi Gezilecek Yerler
Nakkaştepe Millet Bahçesi Gezilecek Yerler

Üsküdar Belediyesi’nin Üsküdar’ın güzelleştirilmesi projesi kapsamında gerçekleştirdiği adımların bir parçası olan Nakkaştepe Millet Bahçesi; toplamda 50 bin m2 alan üzerine kurulu çok büyük bir yerdir. İstanbullular ve bölgeyi ziyarete gelenler için dinlenme, eğlenme ve güzel vakit geçirme adına tercih edilebilecek olan yerlerin başında gelir.

Nakkaştepe Millet Bahçesi Gezilecek Yerler

Nakkaştepe Parkı
Nakkaştepe Parkı

Gezilecek ve görülecek yerler açısından İstanbul’un zenginleşmesine olanak sağlayan millet bahçesi aynı anda yaklaşık 2 bin 500 kişiye hizmet verebiliyor. Bu yönüyle oldukça büyük bir kompleks olan bu bahçenin bir bahçeden çok daha fazlası olduğu açıktır. Siz de sevdiklerinizle keyifli vakit geçirmek adına buraya gelerek kompleks içerisindeki imkanlardan yararlanabilirsiniz.

1. Piknik Alanları

Nakkaştepe Millet Bahçesi sınırları içerisinde yapılabilecek aktiviteler dendiğinde akla ilk olarak piknik gelir. İstanbul Boğazı’nın hemen yanı başında yeşillikler içerisinde bir piknik alanına kim hayır diyebilir ki? Burada bulunan yaklaşık 250 piknik masası 250 ailenin aynı anda keyifli piknik deneyimi yaşamasına olanak sağlıyor. Üstelik piknik yapacak olanlar için hazırlanmış alanlarda konforlu bir deneyim yaşamak mümkün oluyor. Ancak şunu belirtmek gerekir ki millet bahçesinde ateş yakmak yani mangal yapmak yasak! Ayrıca bu piknik alanları için her hangi bir ücret ödemenize gerek yok.

2. Kafe Yeme-İçme Kahvaltı Bölümü

Nakkaştepe Millet Bahçesi Kahvaltı
Nakkaştepe Kahvaltı

Buraya geldiniz ama yanınızda yiyecek içecek yok diye üzülmeyin. Nakkaştepe’nin orta bölümlerinde çok güzel bir kafeterya da mevcut. Her çeşit tost ekmeği, poğaça, kahvaltı tabağı, kahve, çay vb. bir çok ürün sizleri bekliyor olacak. İşletme Belediye’ye bağlı olduğu için fiyatları da oldukça makul.

3. Aktivite Alanları

Nakkaştepe Millet Bahçesi - Aktivite Alanları
Nakkaştepe Aktivite Alanları

İstanbul’un boş zaman değerlendirme konusunda en cömert alanlarından bir tanesi olan Nakkaştepe Millet Bahçesi; imkanlar noktasında eşsizdir. Burada yapılabilecek aktiviteler nelerdir diye bir soru sorulduğunda liste uzadıkça uzar. Ama kısaca üzerinden geçmek gerekirse; Yürüyüş yolları, bisiklet parkuru, Tenis kortu ve Spor alanları gibi bir çok aktiviteyi bir arada bulunduruyor desek yalan olmaz.

4. Macera Parkı

Nakkaştepe Macera Parkı
Nakkaştepe Macera Parkı

Millet Bahçesi sınırları içerisindeki en önemli aktivite alanlarından bir tanesi de macera parkı olur. Türkiye’nin en önemli yarışmalarından bir tanesi olan ve bu dünyada izlenme rekorları kıran Survivor; bu macera parkında hayat buluyor. İnsanların sevdikleri programı deneyimleme fırsatı buldukları bu alanda hem gençler hem de çocukların doyasıya eğlendiklerini vurgulamak gerekir. Sağlık probleminiz yoksa bu macera parkında eğlenceli dakikalar geçirmek tam size göre bir deneyim olacak!

5. Uçan Yol

Nakkaştepe Uçan Yol
Nakkaştepe Uçan Yol

Boğazın yanı başında ağaçlar arasında ahşaptan inşa edilmiş bir yolda yürümek nasıl hissettirirdi? Hiç şüphesiz harika bir deneyim olurdu. Bu deneyimi yaşamak için hayaller alemine dalmanıza gerek yok. Üsküdar sınırları içerisinde bulunan millet bahçesine gelerek uçan yol ayrıcalığını hissedebilirsiniz. Ayrıca buranın gündüzü ayrı gecesi ayrı güzel.

6. ZippLine

Nakkaştepe Millet Bahçesi ZippLine
Nakkaştepe ZippLine

Nakkaştepe’den aşağıya doğru uçmaya ne dersiniz? Hemde en güvenli şekilde. İstanbul’un inanılmaz manzarasını daha yakından görebilmeniz için ZippLine adında Nakkaştepe’nin en ucunda bir eğlence yeri daha mevcut. Sizi tel bir ipe güvenli bir şekilde bağladıktan sonra aşağıya doğru kısa ama adrenalin dolu bir yolculuğa çıkartıyorlar. Buraya kadar gelmişken bu deneyimi yaşamadan sakın dönmeyin!

7. Kamp Alanları

Nakkaştepe Kamp Alanları
Nakkaştepe Kamp Alanları

Nakkaştepe bölgesinde Üsküdar Belediyesi tarafından hazırlanmış özel açık kamp alanları bulunur. Çadırınızı kurmak ve boğaz manzarasına karşı vakit geçirmek adına harika imkanlar sunan bu alanda sevdiklerinizle beraber keyifli dakikalar geçirebileceksiniz. Ancak bu bölgenin rağbet görmesi nedeniyle manzaralı bir yer kapmak için acele etmelisiniz.

8. Mucit Evi ve Spor Alanı

Nakkaştepe Millet Bahçesi Nerede, Neler var?
Nakkaştepe Nerede, Neler var?

Buraya geldiğinizde olanaklar bunlarla da sınırlı değil. Şuanda pandemi dolayısı ile hizmet vermeyen; Çocuk kapalı oyun alanları, Mucit evi, Tenis kortu, Amfi ve Spor Alanları gibi daha sayısız gezilecek yer mevcut. Ayrıca bizim deneyimleme şansımız olmadı ama gece manzarasının da çok güzel olduğunu söyleyenler de var.

Ziyaret Saatleri ve Giriş Ücretleri 2023

Giriş ücreti: Nakkaştepe Millet Bahçesi ziyaret saatleri ve giriş ücretleri pek çok kişi tarafından son derece merak edilen bir konudur.

Söz konusu millet bahçesi ile ilgili giriş ücretlerine gelindiğinde ise bazı kaynaklar girişin ücretli olduğunu ifade etmektedir. Ancak bu konu tamamen asılsızdır. Millet bahçesine giriş için herhangi bir şekilde ücret talep edilmemektedir.

Bunun yanı sıra araçların için otopark girişinde araç başına 20 TL kadar bir ücret talep edilmektedir.

Ziyaret saatleri: Nakkaştepe’yi 08:00 – 22:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

Ulaşım Bilgileri

Adres: Kuzguncuk, Pk: 34674 – Üsküdar / İstanbul

Nerede?: İstanbul Anadolu yakasındadır. Üsküdar‘a bağlı Kuzguncuk içerisinde yer almaktadır.

Nasıl gidilir?: Nakkaştepe İstanbul’un en kalabalık yerlerinden bir tanesinde yer almaktadır. Bu nedenle ulaşımı da son derece kolaydır. Otobüs ve metrobüsleri tercih ederek millet bahçesine rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz. Üsküdar’da yer alan millet bahçesi 15 Temmuz Şehitler Anıtı’na oldukça yakın bir mesafededir. Aracınız ile ulaşmak için aşağıdaki konum bilgisini kullanabilirsiniz.

Konum Bilgisi