Kuzguncuk'ta Gezilecek Yerler (Detaylı Liste)
Kuzguncuk'ta Gezilecek Yerler (Detaylı Liste)

Kuzguncuk, birçok film ve dizinin çekim yeri olan güzide semtlerden birisidir. Tarihi bir dokuya sahip olan ve bu dokuyu her zaman koruyan Kuzguncuk semtinde İstanbul’un farklı bir yanını keşfedebilirsiniz. Şehrin trafiğinden, kalabalığından ve betonarme mimari yapısından sıkılanlar için Kuzguncuk, tarihi yolculuğa çıkılabilecek nadide bir semttir. Buraya geldiğinizde mutlaka gezilmesi gereken yerlerin listesi için ise sizi şöyle alalım.

Kuzguncuk’ta Gezilecek Yerler Listesi

İstanbul’un Anadolu Yakası’nda yer alan Kuzguncuk, tarihi ve kültürel dokusunu koruyan semtlerden biridir. Kuzguncuk Mahallesi, İstanbul’un Asya kesimindeki ilk Musevi yerleşim bölgesi olarak bilinir. Semtte yer alan tarihi yapılar arasında Fethi Ahmet Paşa’nın çatısı altın yaldızlı kiremitlerle kaplı evi, İsmet Baba Türbesi ve Kuzguncuk Sahili yer alır.

Kuzguncuk’un adı, buraya yerleşmiş Kuzgun Baba adlı bir veliden gelir. Semt, Avrupa Musevileri tarafından kutsal topraklara varmadan önceki son durak olarak kabul edilir. Kuzguncuk, İstanbul’un en keyifli ve saklı semtlerinden biridir ve Kuzguncuk gezilecek yerler listenize eklemeniz gereken bir yerdir.

1- Kuzguncuk Evleri

Bir mahalleye veya sokağa esenlik kazandıran şey, evlerdir. Sokağın ve şehrin ruhu mesabesindeki evlerin mimari yapılarının insan odaklı inşa edilmesi, yaşanılabilecek bir kentin de oluşması anlamına geliyor. Her ne kadar betonarme yapılar buna izin vermese de, Kuzguncuk için bunu söylemek mümkün değildir. Rengarenk ahşap evler ve sokaklar, harika bir sokak kültürü yaşatıyor. Dinlenmek, eskiyi yaşamak ve dar sokaklar arasında kaybolmak için Kuzguncuk harika bir gezi noktasıdır.

2- Perihan Abla Sokağı

Perihan Abla Sokağı

Meşhur Perihan Abla dizisinin çekildiği sokağın ismi de Perihan abla olarak değiştirildi. Diziyi hatırlayanların ve severek izleyenlerin mutlaka ziyaret etmeleri gereken bir sokaktır. Rengarenk evler, işyerleri ve sokaklar arasında dolaşırken diziden harta gelen sahneleri de yaşayabilirsiniz.

3- İcadiye Caddesi

Bu cadde de gezilmesi gereken yerler arasındadır. Ekmek Teknesi dizisinin çekildiği yerdir. Meşhur dizinin kahvehanesi ve ekmek fırını burada yer alıyor. Kahve duruyor ancak ekmek fırını, şimdilerde lokanta olarak kullanılıyor. Yine de sokağın her karışında ekmek teknesini hatırlatacak birçok ipucu yer alıyor. Diziyi severlerin nostalji yaşamak adına bu caddeyi mutlaka ziyaret etmeleri gerekiyor.

4- Üryanizade Camii

Kuzguncuk’ta yer alan en ilgi çekici camidir. Caminin ilgi çekmesinin sebebi, alışılagelmiş cami mimarisinin dışında bir yapıya sahip olmasıdır. Köşke benzeyen caminin minaresi de oldukça kısadır. Boğaz manzaralı cami, Osmanlı zamanında Ahmet Esad Paşa tarafından yaptırıldı.

5- Cemil Molla Köşkü

Cemil Molla Efendi tarafından inşa edilen köşkün ehemmiyeti, saray dışında ilk kez elektrik ve kalorifer sisteminin kullanıldığı köşk unvanına sahip olmasıdır. Bununla beraber köşkün mimari yapısı da görülmeye değerdir. Mimari hassasiyetleri olanlar ve tarihi yapıları gezmek isteyenler, köşkü ziyaret edebilir.

6- Ahmet Paşa Yalısı

Tam olarak inşa tarihi bilinmese de, tipik Osmanlı mimarisini andıran yapı oldukça görkemlidir. 16 odaya sahip yalı, selamlık ve haremlik olarak inşa edilmiştir. Çıkan bir yangın sonucunda haremlik bölümü yanmıştır. Ancak selamlık tarafı, bakımlı ve ziyarete açıktır.

7- Kuzguncuk Bostanı

Belediye tarafından yapılan bir parktır. Ancak parkın dokusu ve mimari yapısı, Kuzguncuk kentinin tarihi dokusuna oldukça uygundur. Çocukların eğlenip, oyun oynayabilecekleri alanlara sahip olan bostanda yetişkinler için de çeşitli dinlenme alanları, yürüme ve koşma parkurları yer alıyor.

8- İbadethaneler

Kuzguncuk, Osmanlı’nın ve günümüzün önemli yerleşim alanlarından birisidir. Bu semtte, farklı dinlere mensup kişilerin yaşayışları Osmanlı’dan günümüze değin devam ediyor. Cami, kilise ve sinagog gibi ibadethanelerin sayısının fazla olduğu kentlerden birisidir. İlgi duyanlar için tarihi kilise ve sinagoglar ziyaret edilebilir.

Kuzguncuk’ta Ne Yenir?

Üsküdar’ın önemli semti Kuzguncuk, eşsiz mekanlarıyla misafirlerini ağırlıyor. Bu anlamda, renkli ve egzotik mekanlar arasında yer alan La Kuzguncuk’ta çay ve simitle ufak bir kahvaltı yapılabilir. Mekanın büyüsü ve mükemmelliği içerisinde kaybolabilirsiniz. Ayrıca Botanik Kuzguncuk kafe de, oldukça farklı dekorasyonuyla İstanbul’un en farklı kafelerinden biri olmaya adaydır. Burada da, çeşitli tatlılar ve bir çay molası verilebilir.

Kuzguncuk’a Nasıl Gidilir?

Avrupa yakasından gelenler için Beşiktaş üzerinden vapurla Üsküdar, oradan da 15 veya 15Y ile Kuzguncuk’a gidilebilir. Havanın iyi olması halinde Üsküdar sahilden otobüse binmeden de Kuzguncuk’a kadar yürünebilir. Alternatif olarak; Eminönü’nden Marmaray ile de Üsküdar’a gelinebilir. Üsküdar’dan yine otobüs veya tercihe göre yürüyerek Kuzguncuk’a varılabilir.

Ve son olarak İstanbul Kuzguncuk dışında İstanbul’da gezilecek yerler‘in tam listesine göz atmak isterseniz sizi şöyle alalım. Birbirinden güzel yerleri sizler için sıraladık.