Nuri Kıllıgil Parkı
Nuri Kıllıgil Parkı

Enver Paşa’nın kardeşi olan ve Atatürk ile birlikte Trablusgarp’ta da savaşan Nuri Killigil, 1949 yılında yapılan ve halen aydınlatılamayan bir sabotajla Sütlüce’deki milli silah ve cephane fabrikasında şehit olan 27 kişiden birisidir. Nuri Paşa ve arkadaşlarının adı daha önce Sütlüce’deki silah ve cephane fabrikasının olduğu Haliç Parkı’nda yapılan anıt heykeli ile yaşatılacak. Nuri Kıllıgil Parkı nerede? ve nasıl gidilir? bilgileri yanı sıra pek çok bilgiyi bu yazımızda sizler için kaleme aldık.

Nuri Kıllıgil Parkında Yapılabilecek Aktiviteler

Nuri Kıllıgil Parkı Çocuk Oyun Alanı
Çocuk Oyun Alanı

Piknik & Mangal: Park bulmuşken piknik yapmadan olmaz tabi. Çimlerin üzerine sere serpe serilip piknik sepetini çıkarmadan parkın tadı çıkmaz. E yaz aylarının gelmesi ve günlerin uzaması ile artık mangallar da parklarda yapılmaya başladı haliyle. Tamam biraz fazla yoğun oluyor olabilir ama bunaltıcı yaz sıcaklarını daha çok hissetmeye başladıkça gölgesine sığınabileceğimiz bir tek ağacı bile mumla aradığımız gerçeğini de unutmayalım. Piknik veya Mangal için gelenlere birkaç küçük hatırlatma yapmakta fayda var.

-Alışverişinizi yapmadan gelmeyin çünkü yakında yörede Bakkal veya Manav bulmak çok zor. En yakın bakkala gidip gelmek için en az 1 kilometre yürümeniz gerekiyor.

-Piknik veya Mangal için uygun masa yok çimler üzerine kurulmanız gerekiyor. Bu sebeple yanınıza yer bezi gibi bir bez almanızda fayda var.

-Tüm aramalarımıza rağmen herhangi bir tuvalet bulamadık umarım siz bulabilirsiniz.

-Çöp kovaları sayısı bu kadar kalabalığa rağmen sanki biraz yetersiz gibi.

Nuri Kıllıgil Parkı Çocuk Oyun Alanı
Nuri Kıllıgil Parkı Bisiklet ve Yürüyüş Yolu

Bisiklet & Yürüyüş: Haliç Kongre Merkezi’nin bitişiğinden başlayıp Miniatürk ve Nilüfer Parkında son bulan yürüyüş ve bisiklet parkurlarını kullanarak haliç kıyısında keyifli bir gezintiye çıkabilirsiniz. Yaklaşık 4 kilometrelik parkuru özellikle yaz akşamlarında spor severlerin çok sık tercih ettiğini söylemeliyim.

Çocuk Oyun Alanları: İçerisinde çocuklar için sadece bir tane oyun alanı bulunan park bu konuda da biraz yetersiz kalmış. Sanırım biraz ileride bulunan Nuri Kıllıgil Parkı da düşünülerek fazla çalışma yapılmamış olabilir.

Aletli Spor: Park içerisinde bulunan spor aletlerini kullanarak hem kilo verebilir hem de çok iyi bir şekilde kardiyo çalışması yapabilirsiniz.

Nuri Kıllıgil Parkı Nerede? ve Nasıl Gidilir?
Nuri Kıllıgil Parkı Nerede? ve Nasıl Gidilir?

Nuri Kıllıgil Parkı Nerede? ve Nasıl Gidilir?

Adres: Sütlüce Mahallesi, İmrahor Cd., 34445 – Beyoğlu / İstanbul

Ulaşım: Araç ile gelmek isteyenler en kolay Kağıthane-Beşiktaş tünelini kullanarak buraya gelebilirler. Tünel çıkışı hiç sapmadan 1 kilometre devam edip ışıkları geçerek buraya ulaşabilirler.

Minibüs ile gelmek isteyenler; Şişli – Alibeyköy ve Şişhane Alibeyköy Minibüslerini kullanarak Miniatürk’ü geçtikten sonra inip buraya ulaşabilirler.

Toplu Taşıma ile gelmek isteyenler; 47 – 47Ç – 47N – 46ST – 36T – 38T 54HŞ hat numaralı otobüsleri kullanarak Miniatürk durağında inerek buraya gelebilirler. Konum bilgisi için tıklayın.

Ve son olarak İstanbul’da bulunan diğer parklara göz atmak isterseniz İstanbul’daki parklar için oluşturduğumuz listemize bir bakmanızı öneririm. Başka bir gezide görüşmek üzere kendinize iyi bakın. :)