Ölmeden Önce Mutlaka Görülmesi Gereken 15 Yer

Ölmeden Önce Mutlaka Görülmesi Gereken Yerler
Ölmeden Önce Mutlaka Görülmesi Gereken 15 Yer

Araştırmacı bir seyahat severseniz; ölmeden önce mutlaka dünya gözü ile görmeniz gereken 15 yer listemiz tam size göre.

Seyahat severler için en çok görülmesi gereken yerler listesi yapmak ve bu yerleri tek tek gezmek özeldir. Sizin için de bu tür bir liste oluşturmak söz konusuysa ölmeden önce görmeniz gereken yerleri sıralamanın tam zamanı.

Ölmeden Önce Mutlaka Görülmesi Gereken 15 Yer

Biliyoruz ki Dünya’da eşi benzeri olmayan muhteşem oluşumlar mevcut ve herkesin görsel zevki bu konuda değişkenlik gösterebilir.

Bu yüzden Genel Turist taleplerini göz önünde bulundurarak bir liste oluşturmaya çalıştık. O halde lafı daha fazla uzatmadan sizler için hazırladığımız bu efsane listeye daha yakından bir göz atalım.

1. Carlsbad Mağarası – New Mexico

Carlsbad Mağarası
Carlsbad Mağarası

Amerika Birleşik Devleti’nin New Mexico bölgesinde bulunan Carlsbad Mağarası, doğal oluşumlu bir zenginlik olarak dikkatleri çekmeyi başarıyor.

Özellikle de Cadı Parmağı benzeri bir yapıya sahip olması sayesinde görüntüsüyle kendine hayran bırakmayı başarıyor. Hemen her seyahat severin mutlaka görmesi gereken yerler arasında olan bu mağarayı listenize eklemenizi öneriyoruz!

2. Peri Bacaları – Kapadokya

Peri Bacaları
Peri Bacaları – Ölmeden Önce Mutlaka Görülmesi Gereken Yerler

Ülkemizin en önemli turistik cazibe merkezlerinden bir tanesi Kapadokya’dır. Bölgede bulunan Peri bacaları, insanların doğallık karşısında hayran kalmasını sağlar.

Erciyes, Güllü Dağ ve Hasan Dağı’ndan püsküren lavların oluşturduğu bölgede doğal oluşumların yanı sıra dini anlamda da çok özel yapılar olduğundan söz etmek gerekmektedir.

3. Petra Antik Kenti – Ürdün

Petra Antik Kenti
Petra Antik Kenti

Petra Antik Kenti, dünyanın en önemli tarihi kalıntılarından bir tanesidir. 1812 yılında keşfedilene kadar insanlığın haberdar olmadığı bu kentin en ilgi çekici yanı rengarenk bir yapıya sahip olmasıdır.

Sarı, turuncu, kırmızı ve pembenin bir araya gelmesiyle oluşan harika tonları sayesinde Petra Antik Kenti ilgi çekici bir yer olmayı başarır.

4. Victoria Şelaleleri – Zambiya

Victoria Şelaleleri
Victoria Şelaleleri

Şelale dendiğinde akla gelen metrelerce yüksekten dökülen su görüntüsü burada gerçeğe dönüşüyor. Daima gökkuşağının bulunduğu ve doğallığın adeta sizi bambaşka bir noktaya taşıdığı bu şelaleleri siz de mutlaka görmelisiniz. Fotoğraf çekmek ve doğanın güzelliklerine şahit olmak isteyen herkes burayı görmeli!

5. Tac Mahal – Hindistan

Tac Mahal
Tac Mahal – Ölmeden Önce Mutlaka Görülmesi Gereken Yerler

Hindistan’ın Agra şehrinde yer alan Tac Mahal, Babür İmparatorluğu’nun hükümdarı Şah Cihan tarafından eşi için yaptırılmıştır.

Bir türbe özelliği taşıyan bu yapının beyaz mermerden inşa edilmesi görkemli olmasının en önemli yanıdır. Yumuna Nehri kıyısındaki bu yapı dünyanın farklı coğrafyalarından insanların ilgisini çekiyor.

6. Monument Vadisi – ABD

Monument Vadisi
Monument Vadisi – Ölmeden Önce Mutlaka Görülmesi Gereken 15 Yer

Western tarzı film severlerin çok yakından bildiği Monument Vadisi, Amerika Birleşik Devletleri’nde Arizona sınırları içerisinde yer almaktadır.

Kovboy filmlerine uygun yapısının yanı sıra bölgenin doğal özellikleri turistik anlamda da ilgi çekici olmayı başarır. Bu nedenle de ölmeden mutlaka görülmesi gereken yerler arasında Monument Vadisi de vardır!

7. Thrihnukagigur Volkanı – İzlanda

Thrihnukagigur Volkanı
Thrihnukagigur Volkanı

Doğal oluşumların çok fazla olduğu İzlanda’da Thrihnukagigur, görüntüsüyle bir volkan olduğunu unutturur.

2010 yılından bu yana aktif olmasa da bu tarihte püskürttüğü lavlar hala insanların endişe duymasına neden olur. Bunun dışında volkanın görsel anlamda sunduğu kusursuzluk oldukça ilgi çekicidir.

8. Santa Maria Salute – Venedik

Santa Maria Salute
Santa Maria Salute

Büyük Kanal olarak bilinen bölgede yer alan Santa Maria Salute, görkemli bir yapı olmasının yanı sıra Venedik ‘in en ünlü kilisesi olmayı da başarıyor.

Özellikle de Venedik’i görmeye gelenler için mutlaka keşfedilmesi gereken bir güzellik olarak seyahat severleri bekliyor.

9. Yosemite Parkı – Kaliforniya

Yosemite Park
Yosemite Park – Ölmeden Önce Mutlaka Görülmesi Gereken 15 Yer

Doğal oluşumlu bir alan olmayı başaran Yosemite Parkı, Amerika Birlieşik Devletleri’nin Kaliforniya eyaleti sınırları içerisinde yer almaktadır.

Sekoya ağaçları ile kaplı olmasının yanı sıra şelaleleri sayesinde de ilgi çekmeyi başaran bu parkın en özel yanı UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alıyor olmasıdır. Yılda toplam 3,5 milyon insanın ziyaret ettiği bu parkı siz de mutlaka görmelisiniz.

10. Djemaa El Fna Meydanı – Fas

Djemaa El Fna Meydanı
Djemaa El Fna Meydanı

Fas’ın Marakeş şehrinde yer alan bu meydan oldukça hareketli noktalardan bir tanesidir. 19. yüzyıla kadar insanların idam edildiği bir meydan olmayı başaran Djemaa El Fna Meydanı bugünlerde bir panayırdan farksızdır.

11. Torres Del Paine

Torres Del Paine
Torres Del Paine

Şili Patagonyası sınırları içerisinde kalan bu eşsiz Milli Park, doğası gereği insanların ilgisini çeken bir yerdir Toplamda 2420 km2 alan üzerine kurulu olan parkın üç granit kaya ile sembolize edildiğini ifade etmek gerekir.

12. Mackenzie Havzası – Yeni Zelanda

Mackenzie Havzası
Mackenzie Havzası

Yeni Zelanda sınırları içerisinde yer alan Mackenzie Havzası gökyüzü manzarası izlemek adına en ideal yerlerden bir tanesi olarak kabul edilmiştir.

Dünyada gökyüzü rezervine sahip en önemli ülkelerden biri olan Yeni Zelanda’da bu havzanın her yıl milyonlarca turisti ağırlamak anlamına geldiğini unutmamak gerekir.

13. Büyük Göç – Doğu Afrika

Büyük Göç
Büyük Göç

Bir yerden ziyade bir etkinlik olarak değerlendirilebilecek olan Büyük Göç hayvanların göç etmesi ile alakalı oldukça önemli bir hareketliliktir. Tanzanya topraklarından kenya topraklarına uzanan bu göç insanlık için görmeye değer bir maceradır.

14. Kuzey Işıkları – İskandinavya

Kuzey Işıkları
Kuzey Işıkları

Dünyada görülmesi gereken en özel yerlerden bir tanesi olan İskandinavya’da Kuzey Işıkları ile unutulmaz bir deneyim sizleri bekliyor.

Harika bir doğa olayı olan Kuzey Işıkları bölgenin turistik anlamda oldukça başarılı bir noktaya ulaşmasını da sağlıyor.

15. Borobudur’da Gün Doğumu – Endonezya

Borobudur - Endonezya
Borobudur – Endonezya

Gün doğumunu izlemek dünyanın farklı noktalarında oldukça özeldir. Bu nedenle de dünyanın hemen her noktasında gün doğumunu izleme noktaları vardır.

Endonezya’da bulunan Borbudur da bu konuda en ilgi çekici seçeneklerden bir tanesidir.

Sizin de, ‘Ölmeden Önce Mutlaka Görülmesi Gereken 15 Yer’ listemize eklenmesini istediğiniz ve muhteşem olduğunu düşündüğünüz yerler var ise bize yorum olarak mutlaka yazın. :)