Orhangazi Gezilecek Yerler
Orhangazi'de Gezilecek Yerler - Bursa

Bursa’da yer alan Orhangazi’de gezilecek ve görebileceğiniz birçok yer bulunmakta. Hem tarihi alan açısından hem de hafta sonu yapabileceğiniz kaçamaklar için en ideal yerleri sizin için sıraladık.

Orhangazi’de görülmesi ve gezilmesi gereken yerler hem tarih alanları hem de doğal ortamları ile hem ilgi çekici hem de merak edilen yerler bulunmaktadır. Tarih, doğa ve adrenalin severler için Bursa Orhangazi’de bulunan gezilecek 5 yeri sizler için sıraladık…

Kısa bilgi: Rotanızı Bursa‘ya çevirdiyseniz; Bursa gezilecek yerler için oluşturduğumuz gezi listemize de bir göz atmayı unutmayın!

Orhangazi’de Gezilecek Yerler Listesi

Tabiatın sakinliği ve tarihin izleriyle harmanlanmış olan Orhangazi, Bursa iline bağlı bir ilçe olarak Türkiye’nin kuzeybatısında yer alır. Bu gizemli şehir, doğal güzellikleriyle çevrili olmasının yanı sıra zengin tarihi ve kültürel mirasıyla da dikkat çekmektedir.

Orhangazi’nin gastronomi zenginlikleri de bir başka cazibe kaynağıdır. İlçede bulunan restoranlarda yöresel lezzetleri deneyebilir ve Bursa mutfağının tadını çıkarabilirsiniz. İskender kebabı, pideli köfte ve İnegöl köftesi gibi lezzetler damaklarınıza bayram ettirecektir. Lafı daha fazla uzatmadan gelin hep beraber Orhangazi’de gezilecek yerlere hızlıca bir göz atalım.

1. Orhangazi Hamamı

Orhangazi Hamamı
Orhangazi Hamamı

Bursa’nın tarihi açıdan en sevilen ve en beğenilen yerlerinden biri olan Orhangazi Hamamı, Orhan bey tarafından 1339 yılında yaptırılmıştır. Bursa’nın en değerli tarihi yerlerinden biri olan Orhangazi Hamamı Orhangazi Külliyesinin en değerli parçalarından biridir.

Orhangazi Hamamı, Bursa’nın ilk Çarşı Hamamı olmasının yanı sıra Hisar’ın dışında inşaa edilen külliyenin hamamıdır. Orhangazi Hamamı 1958 yılında yaşanmış olan Çarşı yangının hemen ardından restore edilmiştir. Ayrıca Orhangazi Hamamı çifte hamam özelliği de taşımaktadır.

Bursa Orhangazi Hamamı ayrıca şimdilerde turistleri için birçok ürün satılan bir çarşı haline gelmiştir. Tarih severlerin uğrak noktalarından biri olan Orhangazi Hamamı oldukça ilgi gören bir tarihi yapıdır.

2. Hacılartepe Höyüğü

Hacılartepe Höyüğü
Hacılartepe Höyüğü

Bursa’nın Orhangazi ilçesinin hemen batısında yer alan Hacılartepe Höyüğü, 1965 yılında D.H.French tarafından bir kazı çalışması sırasında bulunmuştur. Yapılan arkeolojik çalışmalar sırasında Hacılartepe Höyüğü’nün, Kalkolitik çağlardan kalma olduğu keşfedilmiştir.

Öte yandan bazı araştırmalar sonucu Hacılartepe Höyüğü’nün daha çok Tuiç Çağının dönemlerinin izlerini taşıdığı düşünülmektedir. Hacılartepe Höyüğü yapılan çalışmalar ve araştırmalar sonucu alt kısmında daha eski çağlardan kalmış olduğu düşünülen evler vardır.

Tarih meraklılarının en beğendiği ve en merak ettiği diğer yapılardan biri olan Hacılartepe Höyüğü oldukça ilgi gören diğer bir tarihi yapıdır.

3. Ilıpınar Höyüğü

Ilıpınar Höyüğü
Ilıpınar Höyüğü – Orhangazi’de Gezilecek Yerler

Ilıpınar bölgesinde yer alan Ilıpınar Höyüğü İznik gölünün neredeyse 2 km ilerisinde bulunmaktadır. Ilıpınar Höyüğü’nün çevresinde yer alan su kaynakları günümüzde içme suyu olarak kullanılan bir alan olmuştur.

Bursa Ilıpınar Höyüğü’nde gerçekleştirilen arkeolojik kazılar sırasında Ilıpınar Höyüğü’nün hemen üst kısmında M.S. 7 yüzyıldan kalmış olduğu düşünülen bazı mezarlara denk gelinmiştir.

Tarihi açıdan en merak edilen diğer yerlerden bir olan Ilıpınar Höyüğü oldukça merak edilen ve ilgi görülen bir diğer tarihi yapıdır. Tarih meraklılarının uğrak noktalarından olan Ilıpınar Höyüğü görülmeye değer bir tarihi alana sahiptir.

4. Gürle Dağı

Gürle Dağı
Gürle Dağı

Bursa’da yer alan Gürle Dağı yamaç paraşütü severlerin uğrak noktasıdır. Yamaç paraşütü yapmak için Bursa’da en ideal yer olan Gürle Dağı her yıl binlerce sporcu ve yamaç paraşütü severlerin buluştuğu nokta haline gelmiştir.

Yamaç paraşütü ve adrenalin severlerin uğrak noktası olan Gürle Dağı’nın yüksekliği yaklaşık olarak 1100 metredir. Gürle Dağı’nın manzarası, rüzgarın esintisinin uygun olması sebebi ile hem yamaç paraşütü severlerin hem adrenalin severlerin hem de manzara severlerin severek gittiği bir alan haline gelen Gürle Dağı’nın her yıl milyonlarca ziyaretçisi bulunmaktadır.

Yamaç paraşütü için en ideal yer olan Gürle Dağı hem sporcular hemde adrenalin severlerin en beğendiği yer olmasından ötürü oldukça ilgi gören bir alan olmuştur.

5. Aydın Pınarbaşı Mesire Alanı

Aydın Pınarbaşı Mesire Alanı
Aydın Pınarbaşı Mesire Alanı

Bursa’nın Orhangazi ilçesinde yer alan yer Pınarbaşı Mesire Alanı, Orhangazi’nin en ilgi gören piknik alanlarından biridir. Pınarbaşı Mesire Alanı hem büyüklerin hem de küçüklerin en beğendiği ve en çok eğlenebildiği alanlardan biridir.

Yeşillikler ile dolu olan Pınarbaşı Mesire Alanı hafta sonu kaçamakları yada güzel piknik için tercih edilebilecek en doğru yerdir. Yaz aylarında güzel vakit geçirebileceğiniz bir yer olan Pınarbaşı Mesire Alanı hafta sonu yapacağını piknikler için oldukça uygun olmasının yanı sıra çocuklar için ideal bir doğal yaşam ortamı barındırmaktadır. Doğa severler için ideal ve iyi bir yer olan Pınarbaşı Mesire Alanı çocuklu aileler için vazgeçilmez bir yer haline gelmiştir.

6. Orhangazi Kalesi

Orhangazi Kalesi
Orhangazi Kalesi – Bursa

Geçmişiyle hayranlık uyandıran bir yapıdır ve burada tarihi izler arasında dolaşırken kendinizi zamanda yolculuk yapmış gibi hissedersiniz. Ayrıca, ilçedeki camiler arasında en ünlüsü olan Orhangazi Ulu Camii, Osmanlı dönemine ait mimari özellikleriyle dikkat çeker.