Bursa Gezilmesi Gereken Yerler

Tarihinden doğal güzelliklerine, yeşilinden mavisine, ipeğinden havlusuna, iskerinden köftesine kadar Bursa tam anlamıyla bir medeniyet havuzudur. Bursa’yı gezmek için uzun zaman ayırmanız gerekiyor zira gezmesi kolay kolay bitecek bir ilimiz değil.

Bursa’ya günübirlik bir gezi planladıysanız şehir merkezini gezmenizi öneririz. İpek yolu üzerinde yer alması ve Osmanlı devletine bir zamanlar başkentlik yapmış olması nedeniyle kültürel anlamda çok zengin bir ilimizdir. Bursa deyince aklımıza ilk olarak Ulu Cami gelir. Osmanlı mimarisinin en güzel örneklerinden biri olan Ulu Cami’yi kesinlikle görmenizi tavsiye ediyoruz.

Bursa’nın Orhangazi, Yıldırım, Gürsu, Kestel, Gemlik, Mudanya ve Nilüfer adında yedi adet merkez ilçesi bulunmaktadır. Bursa dört büyük şehir arasında yer almaktadır. Türkiye’de ekonomi açısından en rahat kentlerin başlarında geliyor. Bursa’nın toplam yüzölçümü 10.891 km2 dir ve 1.983.880 kişilik bir nüfusu bulunmaktadır.

Burada gezebileceğiniz çok sayıda türbe, cami ve tarihi eser vardır. Kent müzesi, Osmanlı eserleri müzeside görülebilecek müzeler arasındadır. Bursa’nın her ilçesi kendi başına bir tarih ve kültür harikasıdır.  Bursa’nın tamamını gezebilmeniz için en az beş gün ayırmalısınız. Marmara Denizi’ne kıyısı olması nedeniyle Bursa’da tercih edilen tatil merkezleride vardır.
İklim: Genel anlamda ılıman bir iklime sahiptir. Güneyde yer alan Uludağ’ın bol yağışlı sert iklimine karşın Güneyde Marmaranın yumuşak iklimi hakimdir. Kış ayları çok yağışlı, yaz ayları ise kuraklık oluşmayacak derecede yağışlıdır.

Bursa’da Ne Yenir ?

Birbirinden lezzetli yapılan onlarca yemek arasından kesinlikle İskender Kebabını yemenizi öneriyoruz. Ayrıca ünü tüm dünyaya yayılmış İnegöl Köftesi’ne bayılacaksınız. Kente özgü olarak bulunan Kemalpaşa tatlısı, Mihaliç peyniri ve Kestane şekeri yenilmesi gereken lezzetler arasında yer alıyor.

İskender Kebabı: Kebabçı İskender Bey tarafından 19. Yy bulunmuş ve ünü tüm dünyaya kısa sürede yayılmıştır. Ateşle pişirilen kuzuyu kemik ve sinirlerinden ayırmış demir çubuk üzerinde kendi ekseni etrafında döndürerek yeni bir kebap icat etmiştir.

Yapmadan Dönülmemesi Gerekenler

Bursa’ya gittiğinizde;

Ulu Cami’yi göremeden,

Uludağ‘da kayak yapmadan,

Koza Han’ı ve Külliyeleri ziyaret etmeden,

Kaplıcalara uğramadan,

-Meşhur İskender kebabı, Kemalpaşa tatlısı ve Kestane şekeri yemeden,

– Bursa ipeğini, havlusunu ve bornozunu almadan Dönmemenizi öneriyoruz.

Bursa’da Gezilmesi Gereken Yerler

Hızlıca burada gezilecek yerler nelermiş bir göz atalım.

Ulucami

Bursa Ulu Camii 02

Kent merkezinde Atatürk caddesi üzerinde yer almaktadır. 1400 yılında yapımı tamamlanmış olup Yıldırım Bayezıd tarafından yaptırılmıştır. Bursa’nın sembollerinden olan camiyi görmeden dönmemelisiniz.

Yeşil Camii ve TürbesiBursa Yeşil Camii

Yeşil Cami yanındaki Çelebi Mehmet’e ait olan türbedir. Çelebi türbeyi yaptırdıktan 40 gün sonra vefat etmiştir.  Bu bölgenin nadide yaptlarından biridir.

Uludağ

Uludağ Kayak Merkezi - 01

Türkiye’nin en büyük kayak merkezidir . Eşsiz manzarası, kolay ulaşımı ve kar yer kala süresinin uzun olması nedeniyle dünyanın her yerinden yerli ve yabancı turistlerin uğrak noktasıdır.

Trilye

Trilye Mudanya

Günümüzdeki adı Zeytinbağ’dır. Bizanstan kalma adıyla anılan beldesidir. Marmara kıyısında yer alan Mudanya’nın bir bölgesidir. Bursa gezileri sırasında görülmesi gereken yerlerden biridir.

Su Uçtu Şelalesi

Suuçtu Şelalesi Bursa 01

38 Metre yükseklikten dökülen şelaleyi görmelisiniz. Mustafakemalpaşa ilçesinde yer alan şelale fay hatlarının kırılması nedeniyle oluşmuştur. Piknikçilerin uğrak noktaları arasında yer alan şelalede keyifli bir haftasonu geçirebilirsiniz.

Oylat Mağarası

Oylat Mağarası Nerede? - Ziyaret Saatleri ve Giriş Ücreti / Bursa

Toplam uzunluğu 665 metre olan mağara ziyarete açılan en uzun 3. Mağara olma özelliğini taşır. Mağara, birbirine bağlı 2 kattan oluşmaktadır ve oluşumu hala devam etmektedir.

Gölyazı Köyü

Gölyazı

Gölyazı Köyü Bursa’nın Nilüfer İlçesine bağlı Uluabat gölü kıyısında yer alan küçük bir balıkçı köyü. Manzarası, çevre yapısı ile Türkiye’de böyle bir yer mi varmış? dedirten bir güzelliği olmasına karşın pek çok kişinin buranın varlığından haberi yok. Eski adı Apolyont olan eski bir rum köyü burası. Şimdiki adıyla Gölyazı olan bu yere bağlı toplam 8 küçük ada mevcut ve bunlardan en büyüğü tanıtımımızda da resmini kullandığımız Halilbey Adası.

Soğanlı Botanik Parkı

Soğanlı Botanik Parkı
Soğanlı Botanik Parkı

Yeşili, doğanın sunduğu muhteşem bitkileri ve estetiği doyasıya yaşayacağınız Soğanlı Botanik Parkı oldukça uzun bir zamandan beri Türkiye’nin her noktasından gelen ziyaretçileri ağırlıyor. Yapımına 1995’de başlanılan parkın tamamlanması 1998 yılını buluyor. O günden sonra yeni düzenlemeler ve eklemlerle Soğanlı Botanik Parkı rüya gibi bir yer haline geldi.

Bursa’daki Müzeler

Devlete bağlı 7 adet hizmet veren müzenin yanında 11 adet özel müze yer almaktadır. Medeniyetlerin beşiği olan Bursa geziniz sırasından müzelere uğrayarak şehrin tarihi hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Kozahan: II. Bayezıd tarafından yaptırılmıştır. Eskiden ipek böceklerinin kozalarının satıldığı önemli bir ticaret merkezidir. Ulu Cami ve Orhan Cami arasında yer alır.

Muradiye Külliyesi: Osmanlı sultanlarının son yaptırdığı külliyedir. II. Murat tarafından yaptırılan külliye bulunduğu semte ismini vermiştir. Tarihin izlerini üzerinde barındıran külliye gezi sırasında duraklarınızdan birisi olmalıdır.

Bursa’da Nerede Kalınır ?

İstanbul’dan sonra önemli turizm merkezkeri arasında yer alan Bursa’da her bütçeye hitap eden oteller mevcut. Kentte üç, dört ve beş yıldızlı oteller, butik evler ve apart otellerde konaklayabilirsiniz. Uludağ’da bulunan dağ evi tarzındaki merkezlerde konforlu bir yaşam sunuyor.

5 Yıldızlı Oteller *****
Kervansaray Tel: +90 224 220 00 00

Almira Hotel Tel: +90 224 250 20 20

4 Yıldızlı Oteller ****
Holiday Inn Bursa Tel: +90 224 442 85 40

Hotel Grand Yazıcı Tel: +90 224 285 20 50

Butik Oteller
Otantik Gemi Otel Güzelyalı Tel: +90 224 554 43 00

Kitap Evi Butik Otel Tel: +90 224 225 41 60

Şehir Turu

Bursa’nın güzelliklerine şahit olmak için tur programlarına da katılabilirsiniz. Şehir Turları hem gittiğiniz yerler hakkında bilgi almak hemde şehri etraflıca gezmek için uygun bir tercih olabilir.

Yetişkin :85-120 TL

Çocuk: 80-115 TL

0-2 Yaş ücretsiz

Bursa’ya Ulaşım

Anadolu’nun batıya açılan kapısı olan Bursa’ya; havayolu ve denizyolu ile ulaşabilirsiniz. Şehir içerisinde yer alan otobüsleri ile her noktaya ulaşabilir dilerseniz metro ve taksi dolmuşla da seyahat edebilirsiniz. Metro ve otobüsleri kullanabilmek için bilet satış gişelerinden günlük biletinizi almayı unutmayınız.

Özellikle kış aylarında artan ziyaretçileri ile Bursa, ziyaretçilerinin tüm ulaşım yollarını aktif olarak kullanabilmelerini sağlamaktadır.

Bursa-İstanbul feribot hattı ile hergün 1500 araç ve binlerce insan seyahat etmektedir. Yetmiş beş dakika sürecek olan seyahat ardından, Bursa kent merkezine onbeş dakika uzaklıkta bulunacaksınız.

Karayolu : Busa trafik yönünden yoğun bir karayolu trafiğine sahiptir.

Bursa Terminali il merkezine yaklaşık 10 km uzaklıkta bulunmaktadır. İlden diğer tüm illere seferler bulunmaktadır.

Terminal : Yeni Yalova yolu 10. km
Tel. : (+90-224)261 54 00

Denizyolu : Deniz yolu ulaşımı Mudanya Güzelyalı – İstanbul Yenikapı hattında hızlı feribot seferleri ile yapılmaktadır.

İDO Deniz Otobüsleri A.Ş. 

Bursa Acenta: 0224 256 77 84

Bursa Zafer Plaza Alışveriş ve Yaşam Merkezi: 0224 225 39 08

Havayolu :Yenişehir Hava Limanı : (+90-224) 781 81 81

Bursa’dan Fotoğraflar