Bodrum’un en popüler beldelerinden birisi de Ortakent.  Birbirinden güzel mavi bayraklı plajları arasında en çok tercih edilenlerinden birisi de halk plajı. Bu yazımızda Ortakent Halk Plajı özellikleri, giriş ücreti, nerede? Ve Nasıl gidilir? Bilgilerini ve daha fazlasını sizler ile paylaşmaya çalıştık.

Dipnot: Hazır buralara kadar gelip denizin keyfini sürmeyi planlarken sadece bir plaj yada bir koy görüp gitmeyin, Bodrum’daki plajlar ve koylar için oluşturduğumuz listemize de mutlaka bir göz atın.

Ortakent Halk Plajı Genel Bilgileri

Ortakent, Bodrum Yarımadası’nın batısında kalan bir beldedir. Tatil için Bodrum’u seçenlerin en çok tercih ettiği ilk 3 belde içerisinde kendine yer bulabilecek bir popülariteye sahiptir. Özellikle pırıl pırıl masmavi denizi, mavi bayraklı plajları ve mandalina bahçeleri ile gelenleri büyülemeyi başaran bu beldeyi gezilmesi gereken yerler listenize eklemenizi öneririz. Bodrum merkeze 12 kilometre uzaklıkta bulunan beldeye ulaşım minibüsler ile sağlanabilmektedir. Yazımızın devamında ulaşım bilgilerinden daha detaylı bahsedeceğiz.

Gelelim Ortakent Halk Plajı’nın genel bilgilerine. Ortakent merkeze 3, Bodrum merkeze 15 kilometre uzaklıkta bulunan plajı Temmuz – Ağustos aylarında tercih etmemenizi öneriyoruz. O derece kalabalık oluyor ki deniz artık bulanık gibi görünmeye başlıyor. En doğru zaman Mayıs – Haziran ve Eylül – Ekim ayları.

Ortakent sahili 2 kilometrelik uzunluğu ile Bitez’den sonra en uzun sahile sahip sahildir. Halk plajı bu sahilin sadece 200 metrelik alanını kapsamaktadır. Diğer bölgeler ise özel işletmelere aittir. Su sporu meraklısıysanız tesislerde dalış, rüzgar sörfü gibi pek çok su sporu aktivitesi özel eğitmenler eşliğinde sizlere sunuluyor. Fiyatlar hepsini yapmanıza olanak sağlamasa da en azından birini yapıp tatilinize eşsiz bir deneyim katmak isteyebilirsiniz.

Ortakent Halk Plajı Özellikleri

Mavi bayraklı olması en önemli özelliği. Suyun ne kadar berrak ve temiz olduğunu anlatmaya gerek yok sanırım. Akvaryumu andırıyor dememiz yeterli olacaktır.

Plaj ve denizin tabanı ince kum. Zaman zaman çakıl gibi yerler olsa da bunlar asla ayağınıza zarar verebilecek boyutta çakıllar değil.

Su sıcaklığı genel olarak ılık. Zaman zaman soğuk olsa da denizden çıkınca güneşin sıcağına fazla dayanamayıp tekrar kendinizi serin sulara atmak isteyebileceğiniz derece bir soğukluk oluyor bu.

Su seviyesi, fazla yüzme bilmeyenler ve çocuklu aileler için ideal. Kıyıdan yaklaşık 6-7 metre sığ suya sahip. Daha sonra yavaş yavaş derinleşmekte.

Hemen yanında bulunan Yahşi Koyu’ndan dolayı Ortakent Yahşi Plajı olarak da anılmakta olan plaj 2010 yılından günümüze kadar aralıksız olarak her yıl mavi bayrak almaya hak kazanmaktadır.

Ortakent Halk Plajı Giriş Ücreti 2022

Ortakent Halk Plajı Giriş Ücreti
Ortakent Halk Plajı Giriş Ücreti

Halk plajı olmasından dolayı giriş için herhangi bir ücret ödenmediği gibi plajda bulunan Belediye’ye ait şezlongları da ücretsiz olarak kullanabilirsiniz. Duş ve soyunma kabini hizmetleri sadece özel plajlarda bulunmakta. Bunu da dipnot olarak hatırlatalım.

Ortakent Halk Plajı Nerede? ve Nasıl Gidilir?

Adres: Ortakentyahşi Mahallesi, Yalı Cd., 48420 – Bodrum / Muğla

Ulaşım: Ortakent ve Bodrum merkezden kalkan minibüsler ile plaja ulaşım oldukça kolaydır. Ortakent merkezden 5, Bodrum merkezden yaklaşık 20 dakika süren minibüs yolcuğu ile plaja ulaşım sağlayabilirsiniz. Konum bilgisi için tıklayın.