Palandöken Kayak Merkezi | Nerede, Konaklama Bilgileri

Palandöken Kayak Merkezi - 01
Palandöken Kayak Merkezi

Palandöken Kayak Merkezi, Erzurum’un güney batısında bulunan Palandöken Dağları üzerine kurulmuş olan kayak bakımından Türkiye’nin en yüksek zirvesine sahip olan kış turizminin önemli yerlerinden biridir.

Karasal iklimin yoğun şekilde yaşandığı kayak merkezinin başlangıç yüksekliği 2.200 metre, Ejder Tepe Noktası adı verilen en zirve noktası ise 3176 metredir. Kayak merkezinde ortalama kar kalınlığı 2 – 3 metre arasında değişmektedir.

Ülkemiz için 4 mevsim yaşanacak yer diye boşuna demiyorlar. Yazı ayrı kışı ayrı bir güzel olan ülkemizde saymakla bitiremeyeceğimiz tarihi ve doğal pek çok güzellik bulunmaktadır.

Yaz mevsimini uğurladığımız şu günlerde gezmeyi sevenler, rotalarını daha çok tarihi mekanlara ve kış turizmine doğru çevirmeye başladı.

Eğer sizler de kışın vazgeçilmezlerinden olan kayak için şimdiden bir arayış içine girdiyseniz bu yazımız tam size göre. Bugünkü yazımızda sizlere Türkiye’nin en güzel kayak merkezlerinden biri olan Palandöken Kayak Merkezi’nden bahsetmek istiyoruz.

Eğer Türkiye’deki Kayak Merkezleri hakkında daha fazla bilgi isterseniz şöyle buyurun.

Palandöken Kayak Merkezi Genel Bilgiler

Palandöken Kayak Merkezi, Uluslararası Üniversiteler Kış Olimpiyatları’na da ev sahipliği yapmış ve bu organizasyon sayesinde tüm dünya kamuoyunda yer edinmeyi başarmıştır.  Kayak sezonu genellikle Ekim ayının son haftalarına doğru başlayıp mayıs ayının ilk haftalarına kadar devam eder.

Bölgede nem olmamasından dolayı gece saatlerinde hava sıcaklığı – 40 derecelere kadar düşer ve kar kalitesinde herhangi bir bozulma görülmez.

Palandöken Kayak Merkezi ve Pistler Hakkında Bilgiler

Palandöken Kayak Merkezi
Palandöken Kayak Merkezi

Her gün 32.000 kişinin kayak yapmasına imkan sunan kayak merkezinde toplam 22 pist bulunmaktadır. Bu pistlerden Ejder ve Kapıkaya Pistleri, Slalom ve Büyük Slalom yarışmaları için tescillenerek olimpik pist ilan edilmiştir.

Kayak merkezinde bulunan pistlerden en çok tercih edilen pistler Ejder ve Kapıkaya Pistleri’dir. Toplam uzunlukları 28 km olan bu pistlerden en uzunları ise 12 km uzunluğa sahiptir. Bu pistte aralıksız 12 km boyunca kayak yapabilirsiniz (Tabi kendinize güveniyorsanız).

Bu pistin başlangıç ve bitiş kotları arasındaki fark 1.1 km’dir. Yoğun kar yağışı nedeniyle snowboard için de oldukça uygun olan pistte acemi ya da tecrübeli pek çok kayakçı keyifli anlar yaşamaktadır.

Palandöken Kayak Merkezi’nde saatte 4.500 kişi kapasiteli toplam 5 adet telesiyeji, saatte 300 kişi kapasiteye sahip 1 adet teleski, 1.800 kişi kapasiteli 2 adet baby lifti, saatte 1.500 kişi kapasiteye sahip 1 adet gondol lifti bulunmaktadır.

Kayak Merkezi’nde Bulunan Pistler

Kayak merkezinde bulunan pistler şu şekilde kategorilenmiştir.

  • 8 adet kolay pist
  • 9 adet orta düzey pist
  • 3 adet ileri düzey pist
  • 4 adet yol pist
  • Ejder pisti

Konaklama ve Otel İmkanları

Kayak merkezinde her bütçeye uygun konaklama seçenekleri bulunmaktadır. 6.000 kişilik konaklama kapasitesine sahip 4 ve 5 yıldızlı otellerle birlikte, kayak evi, günübirlik konaklama imkanı sunan tesisler bulmanız mümkündür.

Palandöken Kayak Merkezi’nde bulunan oteller ve iletişim bilgileri şu şekilde:

  • Palan Hotel (0442 317 07 07)
  • Renaissance Hotel (0442 232 00 10)
  • Dedeman Palandöken (0442 316 24 14)

Palandöken Kayak Merkezi Ulaşım

Adres: Yunusemre, Palandöken Yolu, Pk: 25080 – Palandöken / Erzurum

Nerede?: Palandöken Kayak Merkezi, Erzurum Havaalanı’na ortalama yarım saatlik mesafededir. Otogara olan uzaklığı ise 20 dk., Tren istasyonuna olan uzaklığı ise 15 dk mesafededir.

Nasıl gidilir?: Kayak merkezi Erzurum şehir merkezine 7 km mesafede olup, günün belli saatlerinde toplu taşıma araçlarıyla kayak merkezine seferler düzenlenmektedir.

Konum Bilgisi