Patara Plajı
Patara Plajı

Patara Plajı genel bilgileri, özellikleri, nerede? ve nasıl gidilir? bilgileri yanı sıra daha giriş ücreti gibi pek çok bilgi bu yazımız sizleri bekliyor.

DipNot: Denizin keyfini sürerken ve buralara kadar gelmişken Antalya’da gezilecek yerlere mutlaka bir göz atmanızı öneririz.

Ayrıca Fethiye’deki plajlar ve koylara buradan ulaşabilirsiniz.

Patara Plajı Hakkında Genel Bilgiler

Patara Plajı Hakkında Genel Bilgiler
Patara Plajı Hakkında Genel Bilgiler

Patara plajı Antalya’nın Kaş ve Fethiye ilçeleri arasında kalan Gelemiş köyü sınırları içerisinde bulunur. Plaj adını Patara Antik Kenti’nden almaktadır. Yer yer 200-300 metre derinliğe sahip plajın uzunluğu 12 kilometredir. İncecik kumu ve tepecikleri ile Yeşilçam’da kızgın çöl sahnelerine ev sahipliği de yapmıştır.

Plaj içerisinde ihtiyaçlarınızı karşılayabilmeniz için bir Kafeterya bulunmaktadır. Bu kafeteryanın gelirleri ile Gelemiş Köyü’nü güzelleştirme çalışmaları yapılmaktadır. Hatta yol çalışmaları, çay bahçesi, sokakları ışıklandırma çalışmaları, köy okulunun tadilatı, köy camisinin tadilatı bu kafeterya sayesinde yapılmış. Şemsiye ve Şezlong kiralama yanı sıra çay, kahve, alkollü alkolsüz içecekler, gözleme, hamburger tarzı yiyecekler işletmenin size sunduğu fırsatlardan bazıları.

Hatırlatmakta fayda var plaj içerisinde ücretsiz duş ve tuvalet bulunmaktadır.

Patara Plajının Özellikleri

Patara Plajının Özellikleri
Patara Plajının Özellikleri

En önemli özelliği nesli tükenmekte olan Deniz Kaplumbağalarının burada yumurta bıraktıkları ender yerlerden biri olması. Bu sebeple plaj doğal hayatı koruma vakfı tarafınca hazırlanan proje ile korunmaktadır. Ayrıca Hacettepe Üniversitesi’nden bir grup ekip kaplumbağaların üreme koşullarını kolaylaştırarak bu canlıların neslini devam ettirmeye çalışmaktadır.

Diğer bir özelliği de uzunluğu. 12 kilometreyi geçen uzunluğu ile ülkemizin sayılı uzun plajlarından bir tanesi olma özelliğini taşıyor.

Patara Plajı Ziyaret Saatleri ve Giriş Ücreti 2022

Plaja giriş ücreti kişibaşı 20 TL. İçeride şezlong ve şemsiye de kullanmak isterseniz ayrıca 30 TL daha kiralama ücreti ödemeniz gerekmektedir.

Plaj caretta kaplumbağalarının doğal yaşam alanı olduğu için ziyaret saatleri kısıtlı. 08:00 ile 20:00 arası plajı kullanabilirsiniz. Geri kalan saatler plaj kaplumbağaların. Saat 20’den sonra plaja girmek yasak olduğu gibi, ateş yakmak, kamp yapmak gibi hayvanları korkutacak, ürkütecek davranışlardan da mümkün olduğunca kaçınmalısınız.

Patara Plajı Nerede? ve Nasıl Gidilir?

Patara Plajı Nerede? ve Nasıl Gidilir?
Patara Plajı Nerede? ve Nasıl Gidilir?

Adres: Gelemiş Mahallesi Kaş / Antalya

Ulaşım: Antalya şehir merkezinden yaklaşık 220 kilometre mesafede olan ve araçla yaklaşık 3-4 saat içerisinde ulaşabilirsiniz. Özel aracınız varsa; Fethiye’ye doğru giderken, Kalkan’ı geçtikten 11 km sonra, Patara sapağı ile karşılaşıyorsunuz. Bu yoldan 6 kilometre içeri girerek önce Gelemiş Köyüne varıyorsunuz. Buradan ister aracınızla isterseniz de 20 dakikalık yürüme ile plaja ulaşabilirsiniz. Konum bilgisi için tıklayın.

Sadece burayla yetinmek istemeyenleri Kaş plajları listemize davet ediyoruz. Kaş’ın en güzel plajları bu yazımızda. :)