Pisa Koyu Dikili İzmir
Pisa Koyu Dikili İzmir

Ege’nin İncisi diye adlandırılan İzmir, tatilcilerin yaz seyahat rotaları arasında yerini almaktadır. Özellikle yoğun ilgi gördüğü yaz aylarında İzmirde denize girilecek yerler listeleri her yıl güncellenerek yeniden düzenlenmektedir. İzmir koyları arasında, Dikili taraflarında en çok tercih edilen ve bu listeden hiçbir zaman ayrılmayan bir yer bulunuyor.

Pisa Koyu İzmir’in kuzey bölgesinde yer alan soğuk suyu ve tarihi güzellikleriyle bilinen Dikili beldesinde bulunmaktadır. Dikili’ye 10 kilometre kadar uzaklıkta yer alan Bademli Köyü içerisinde yer alan bu koy ince kum ve beyaz deniziyle, gelen ziyaretçileri kendisine hayran bırakıyor. Köyün bakir koyları arasında yer alan Pisa Koyu, şimdilerde en meşhur ama hala daha en güzel denizi olarak tanınmaktadır. Aileler ve çiftler için uygun bir plaj olan sahil şeridi, Kalem Adası manzarasıyla da büyülemektedir.

Not: Buralara kadar gelip denizin keyfini sürmeyi planladıysanız akşam gezmesi unutmayın! Dikili Gezilecek Yerler için oluşturduğumuz listemize mutlaka bir göz atın.

Önemli Bilgi: İzmir’in keşfedilmemiş yerlerini keşfetmek, tarihi sokaklarında gezmek ve en güzel koylarında yüzmek istiyorsanız İzmir’de gezilecek yerler için oluşturduğumuz listemize mutlaka bir göz atın, pişman olmayacaksınız. :)

Pisa Koyu Plajı Genel Özellikleri

Eylül ayında Dikili Plajları ve Koyları arasında en rahat edebileceğiniz, sakin bir yer olan bu koy sizlere muhteşem bir doğa vaat ediyor. Cennet kadar güzel tanımıyla anlatılan, az kişilik şezlonguyla ve beyaz kumlu plajıyla sakin bir kaçış ortamı yaratmaktadır. Sahil şeridi çok geniş değildir, bu yüzden insanların yoğunlukta olduğu hafta sonları koydan zevk almak yerine sıkışık ortamıyla size eziyet gibi gelecektir. Su altı yaşamını gözlüksüz izleyebilmeniz ve balıkların sizinle birlikte hareket etmesi eşsiz vakitler geçirmenizi sağlayacaktır.

Kayıp Şehir Kanai

Arkeologlar Sparta ve Atina arasında yapılmış olan Peloponnesos Savaşı zamanında önemli muharebenin olduğu kayıp şehir Kanai kentini bulduklarını düşünüyor. Bu kayıp kent Bademli Köyü açıklarında yer almaktadır. Sahilinden bakıldığı zaman denizin ortasında bulunan ada görülmektedir. Adaya tekneyle gidilebiliyor ve Ayanikola Kilisesi burada bulunmaktadır. Çoğu yıkılmış halde olan kilisenin merdivenlerinin bir kısmı durmaktadır. Kayıp şehir ve su içerisinde bulunan kalıntılar hakkındaki bilgiler araştırılmaya devam etmektedir.

Buraya Gitmeden Önce Bilinmesi Gerekenler

Koya giderken tozlu, virajlı ve topraklı yolları aşmak durumunda kalırsınız. Koy içerisinde şezlong, giyinme kabini, tuvalet ve sürekli sıcak su akan duşlar bulunmaktadır. Suyun berraklığı ve koyun doğal plaja sahip olması, gelen ziyaretçilerin doğa manzarasının tadını çıkartmasını sağlamaktadır. Burada dikkat etmeniz gereken bir konu, telefon hattınızın yurt dışına açık olmaması ya da açıksa telefon hattınızı manuel yapmanız gerektiğidir. Pisa’dayken Midilli Adası’na çok yakın konumda olduğunuz için, telefon şirketinizden Yunanistan’da olduğunuzla ilgili bilgi mesajı gelebilir, şaşırmayınız. Dolayısıyla hattınız oralarda çok fazla çekmeyecektir, hazırlıklı olun.

Mavi ve tonlarından oluşan deniz, bu bölgede bulunan diğer plajlardaki soğuk suya nazaran daha ılık ve kolay girilebilir durumdadır. Dikili’nin en güzel ve en özel koyu içerisinde matkot oyunu oynayabilirsiniz. Deniz tenisi olarak da adlandırılan matkot, iki ya da daha çok kişi tarafından raketle topa vurularak oynanmaktadır. Oyun sonrası dinlenirken koruk suyu içmeyi ihmal etmeyin. Bademli Köyü’ne ait özel bir tat olan koruk suyu, henüz olgunlaşmamış üzümlerden yapılmaktadır. Üzüm suyu esmer şekerle karıştırılır ve buzlu bir şekilde servis edilir.

Pisa Koyu Giriş Ücreti Dikili
Pisa Koyu Giriş Ücreti

İçerisinde bir adet restoran bulunur, yiyecek içecek bulma konusunda sıkıntı yaşamayacağınız koyda, çok uygun fiyatlara karnınızı doyurabilmeniz saat 18.00’a kadar mümkündür. Şezlong ve şemsiye isterseniz ücretsiz kullanabilirsiniz fakat bunun için hafta sonu sabah erken bir şekilde ya da hafta içi gitmeniz gerekmektedir. Gününüzü geçirirken çöplerinizi yere atmamaya ve çöp poşeti kullanmaya dikkat etmelisiniz.

Pisa Koyu Nerede ve Nasıl Gidilir?
Pisa Koyu Nerede ve Nasıl Gidilir?

Pisa Koyu Giriş Ücreti – 2022

Giriş ücreti: 7 yaş ve üzeri herkes için kişi başı 30 TL olarak düzenlenmiştir. Girişte araç için 25 TL otopark ücreti bulunmaktadır. Yolun yukarısında bir yerde park edip, koya yürüyerek inerseniz bu ücreti de ödemezsiniz. Kişi başı Şezlong fiyatı: 35 TL. dir.

Pisa Koyu Plajı Nerede, Nasıl Gidilir?

Nasıl gidilir?: Buraya gitmeden önce mutlaka araştırılması gereken konulardan biridir. Bademli Köyü çarşısından çıkıldığında “yön ağacı” diye belirtilen cansız bir ağaçla karşılaşacaksınız. Sağ tarafa döndüğünüz zaman toprak yola ulaşacak ve sol tarafınızda sahil yolunu göreceksiniz. Toprak yolu bırakmadan devam ettiğinizde koya ulaşım sağlayacaksınız. Bademli Köyü’nün 15 dakika araç mesafesi uzaklığında yer alan bu plaja mutlaka gitmelisiniz. Konum bilgisi için tıklayın.