Porsuk Çayı Ve Adalar Bölgesinde Gezilecek Yerler | ESKİŞEHİR

Porsuk Çayı Ve Adalar Bölgesinde Gezilecek Yerler | ESKİŞEHİR
Porsuk Çayı Ve Adalar Bölgesinde Gezilecek Yerler | ESKİŞEHİR

Eskişehir bölgesinde gezilecek yerler denildiğinde akla ilk gelen Porsuk çayı ve Adalar oluyor. Goldol ve Tekne turu ile Venedik Eskişehir‘in simgesi haline gelmiştir.

Porsuk Çayı yaklaşık olarak 450 kilometre uzunluğunda sahip olup şehri ortadan ikiye böler. Porsuk Çayı, Odunpazarı ve Tepebaşı ilçelerinin arasında yer almaktadır ve Sakarya Irmağının en uzun koludur.

Kısa bilgi: Eskişehir’in tamamını keşfetmek isteyenler için oluşturduğumuz Eskişehir gezilecek yerler listemize mutlaka bir göz atın.

Porsuk Çayı, gösterişi, yapılan tekne turları, gondol ve bot gezileri ile ziyaretçilerini ağırlamaktadır. Turistik amaçlar ve şehrin güzelleştirilmesi adına Eskişehir belediyesi kolları sıvayarak nehrin temizliğini sağlayıp çeşitli aktivitelerle bu bölgeyi turizme kazandırmıştır.

Porsuk Çayı - Eskişehir
Porsuk Çayı – Eskişehir

Bu bölge Porsuk Çayı ve Adalar bölgesi olarak anılmak da birlikte Porsuk Çayı’nın kent merkezinde olan bölümü Adalar olarak anılır. Bu bölgede bulunan restoranlar, eğlence merkezleri ve kafeler şehrin hareketliliğini sağlar. Özellikle üniversite şehri olarak bilinen Eskişehir için bu bölgede yapılan turistik çalışmalar oldukça başarılıdır.

Eskişehir’in yerli halkı tarafından ilgi görmekle birlikte ülkenin birçok yerinden turist ağırlamaktadır. Porsuk Çayı ve Adalar bölgesini ziyaret etmek isteyen turistler için derlediğimiz bu yazıda gezilecek ve yeme içme yerleri, konaklama yerleri, konumu ve nasıl gidileceği hakkında detaylı bilgiler sunulmaktadır.

Porsuk Çayı Ve Adalar Bölgesi Nerede Ve Nasıl Gidilir?

Adalar Bölgesi Nerede ve Ulaşım - Tramvay - Eskişehir
Adalar Bölgesi Nerede ve Ulaşım – Tramvay – Eskişehir

Eskişehir İç Anadolu Bölgesi’nin Batı kesiminde bulunur. Etrafında bulunan Ankara, İstanbul, Bolu, Bilecik gibi merkezi şehirlere yakınlığı ile avantaja sahiptir. Porsuk Çayı ve Adalar bölgesi Eskişehir’in orta noktasında bulunmaktadır.

Porsuk Çayı Türkiye kapsamında adı en çok bilinen turistik alanlarda birisidir. Porsuk Çayı, Sakarya Irmağı’nın en uzun kolu olup Batakçık Deresi ve Kızıltaş Suyu’nun birleşmesiyle doğar. Porsuk Çayı, daha ziyade yeşilliği, sakinliği ve dinlendiriciliği ile özellikle kafa dinlemek isteyen kişileri cezbeder. Ancak eğlenmek ve iyi vakit geçirmek isteyenler içinse Adalar bölgesi birebirdir.

Bu bölgeye çeşitli vasıtalarla gidilebileceği gibi bunları şu şekilde sıralayabiliriz:

Kiralık araç Porsuk Çayı ve Adalar bölgesine gidebilmek için oldukça konforlu bir seçenektir. Merkezi olarak İstanbul’a 3,5 saat uzaklıkta olup kiralık veya şahsi araçlarınızla günübirlik geziler yapabilmeniz mümkün olduğu gibi Ankara ve İstanbul yakınlarında ikamet edenlerin hafta sonlarını değerlendirmeleri için oldukca avantajlı bir bölgedir. Bunun dışında Ankara bölgesinden gelecek olan ziyaretçiler için yol 2 saat 45 dakika civarında sürmektedir. Turistik olarak oldukça tercih edilen Porsuk Çayı bölgesi özellikle bahar ve yaz aylarında kalabalıklaştığından ötürü park problemi yaşamamak adına aracınızı bölgenin yakınlarında bir park alanına veyahut otoparka bırakıp gezinizin tadını yürüyerek çıkartabilirsiniz. Eskişehir’e çeşitli vasıtalar aracıyla gelip burada da araç kiralamanız oldukça kolaydır.

Şahsi araçlarınızla da rahatlıkla Porsuk Çayı bölgesine ulaşım sağlayabilirsiniz. Ama uzak şehirlerden gelen veya uzun yol şoförlüğüne güvenmeyenler için şehre ulaşım vasıtaları ile gelip buradaki çeşitli firmalardan araç kiralamak daha güvenlidir.

-Şehrin içinden gelen yerli turistler için en uygun ve en kolay vesait ise elbette tramvaydır. Porsuk Çayı ve Adalar bölgesine en yakında olan durak, Doktorlar Caddesi’nde bulunan İsmet İnönü durağıdır ve Porsuk Çayı’na iki dakika uzaklıktadır.  2 Eylül Caddesi’ndeki Çarşı durağı ise Porsuk Çayı’na en yakın ikinci duraktır. Bu durak ile Porsuk Çayı arasında yedi dakikalık bir yürüme mesafesi vardır. Bu yürüme mesafesinde havanın ve şehrin tadını çıkartabilir ve kendinizi Porsuk Çayı’ndaki eğlencelere hazırlayabilirsiniz.

Porsuk Çayı Ve Adalar Bölgesindeki Yeme İçme Yerleri

Eskişehir Kafeler
Eskişehir Kafeler

Porsuk Çayı’nı gezip, yeşilliğin tadını çıkartırken çayın iki tarafına yayılmış olan kafeler ve restoranlar ile güzel vakit geçirebilirsiniz. Gündüzleri güneş ışığının altında çeşitli ışık oyunlarıyla ruhunuzu neşelendirecek olan bu bölgede akşamlar ayrıca keyiflidir.

Bütün gününüzü Porsuk Çayı ve etrafında bulunan kafelerde hiç sıkılmadan geçirebilirsiniz. Güne güzel bir kahvaltı ile başlayıp yürüyüşler yaparak devam edebilir öğrencilerin neşelendirdiği bu bölgede akşama kadar çok keyifli vakitler geçirebilmeniz mümkündür. Üniversite şehri olarak bilinen Eskişehir’de bulunan öğrencilerin avantajı ile fiyatlar yüksek olmayıp yapılan hizmetler aksaklık göstermeden ve güler yüzle gerçekleştirilir.

Damak tadınıza uygun çeşitli mekanlar bulunan bu alanda ister çok bilinen Starbucks, McDonald’s ve Burgerking; isterseniz de yöresel tatlara kolaylıkla erişebilirsiniz. Bu uzunca konumlandırılmış bölgede dilediğiniz çay bahçelerine, kafelere, eğlence mekanlarına ve restoranları rastlayabilirsiniz. Yemeğinizi yiyip, çayınızı, kahvenizi içerken doyum olmaz manzara size eşlik edecek.

Bunun dışında yemek yiyebileceğiniz mekanların haricinde Porsuk Çayı ve Adalar bölgesinde sizi oyalayabilecek yöresel unsurlar barındıran çeşitli dükkanlara da rastlayıp bu güzel gezinizden hatıra kalacak eşyalar edinebilirsiniz.

Porsuk Çayı Ve Adalar Bölgesindeki Gezilecek Yerler

Porsuk Çayı Ve Adalar Bölgesi
Porsuk Çayı Ve Adalar Bölgesi

Şehrin tam ortasında bulunan bu bölge baştan sona turistlerin keyif alarak gezmelerini ve eğlenmelerini sağlamak üzerine yapılandırılmıştır. Bu bölgede yemek, içmek dışında keyifle gerçekleştirilecek çeşitli aktiviteler mevcuttur. Bu aktivitelerin başında elbette ki Porsuk Çayı üzerinde yapılan tekne ve gondol turları gelmektedir. Özellikle tekne turları ve gondollar Porsuk Çayı ile bütünleştirilen eğlenceli olduğu kadar huzur veren bir aktivitedir.

Venedik ve Amsterdam şehirleri ile anılan gondollar şehre ayrı bir hava katmaktadır. Bu turlar Adalar bölgesinde bulunan Köprübaşı’nda gerçekleştirdiler. İnsanların elbette ki en çok merak ettikleri şey tekne ve gondol turu ücretleridir.

Gondol Turları

Porsuk Çayı Gondol Turu - Eskişehir
Porsuk Çayı Gondol Turu – Eskişehir

Unutmayacağınız anılar arasında yer alsa da tekne turlarına göre daha kısa sürer. Tekne turları ise turistik amaçla birlikte ulaşımı sağlamaktadır. Gondol turları Köprübaşı’nda başlar eski Tepebaşı belediye binasının yakında son bulur.

Gondol Turu Fiyatları: Gondol turları 4 kişilik olup yaz ve bahar aylarında kişi başı 30 TL’dir.

Tekne Turları

Porsuk Çayı Tekne Turu - Eskişehir
Porsuk Çayı Tekne Turu – Eskişehir

Tekne turları hafta içi 10.00 – 18.00 arası, haftasonu ise 10.00 – 19.00 saatleri arasındadır. En az 15 kişi ile hareket eden tekne turları 30 dakika civarı sürer. Bunun dışında Eşkişehir merkezi ile Porsuk Çayı ve Adalar bölgesi tamamen ve dilediğinizce gezebileceğiniz bir alandır.

Tekne Turu Fiyatları:  Yaz ve bahar aylarında 15 dakikada bir ring turları şeklinde düzenlenir. Kişi başı ücret 5 TL olup önceden randevu şeklinde almanız mümkündür. Randevu şeklinde alacağınız biletler 6,5 TL’dir. 6 yaş ve üzeri çocuklar ücrete tabi tutulurlar.

Konaklama Bilgileri

Porsuk Çayı her iki tarafta yeme içme mekanları mevcudunun yanında konaklamak için çok sayıda otel barındırır. Bu otellerin internet üzerinden araştırıp dilediğinizi seçebilirsiniz. Randevu sistemi ile önceden ayarlayacağız konaklama yerleri şehre geldiğinizde kolayca yerleşmenizi sağlayacak ve şehrin içinde otel arayışına çıkmanızın önüne geçecektir. Porsuk çayı etrafında konumlandırılan oteller ile odalarımızdan doyumsuz manzaranızın tadını çıkartabilmeniz mümkündür.

Konaklayacağınız oteli önceden seçip randevu sistemi ile ayırtarak sonradan çıkabilecek olumsuz durumlara karşı önleminizi almış olursunuz. Ancak ani planlar dolayısıyla gezi için geldiğiniz Porsuk Çayı çevresinde konaklama yeri ile ilgili büyük çaplı bir arayışa girmeden Porsuk Çayı’nın her iki kıyısında bulunan otellerden seçiminizi yapabilirsiniz.

Kısacası Porsuk Çayı ve Adalar bölgesi bütçenizi çok fazla sarsmadan yapabileceğiniz en iyi ve en keyifli tatil seçeneklerinden birisidir. Sevdiklerinizle güzel vakit geçirmek veya yeşil alanda kafa dinlemek isteyen kişiler için Porsuk Çayı bölgesi ideal bir seçim olacaktır.