Poyrazlar Gölü Tabiat Parkı
Poyrazlar Gölü Tabiat Parkı

Sakarya Poyrazlar gölü tabiat parkı ve kamp alanı nerede? Burada neler yapılır, giriş ücreti, ulaşım bilgileri gibi merak edilen sorulara cevap olacak güzel bir yazı hazırladık.

Sakarya Poyrazlar Gölü Tabiat Parkı; Marmara Bölgesi’nin en önemli doğal yaşam alanlarından bir tanesi olarak dikkat çekiyor. İnsanların şehir hayatının içerisine sıkışıp kalması ve doğal güzelliklerden uzak kalması zaman zaman küçük kaçamaklar yapmayı gerekli kılar. Özellikle İstanbul ve İzmit gibi büyük metropollere yakın bir yerde olan bu doğal güzellik hafta sonlarında kamp yapmak ve değişik aktiviteler arayanlar için enfes bir tercih olmayı başarıyor.

Piknik Yerlerinden Kısa Bir Video

Şehir hayatının karmaşasından uzaklaşırken sırtınıza çadırınızı yüklenip dilediğiniz şekilde dinlenmek istiyorsanız en doğru yeri tercih ettiniz. Sakarya’nın Adapazarı ilçesine bağlı olan ve yeşili ile göz kamaştırmayı başaran tabiat parkına gelin daha yakından bir göz atalım.

Göl Manzarası

Kısa bilgi: Hazır buralara kadar gelmişken, bu bölgede görmeden geçemeyeceğiniz onlarca yerin olduğunu unutmayın. Sapanca’da gezilecek yerler için oluşturduğumuz listemizden bu yerlere ulaşabilirsiniz.

Poyrazlar Gölü Tabiat Parkı Hakkında Bilgiler

Orman yeşili ve masmavi suların berraklığı ile eşsiz bir ahenk yakalamayı başaran bu doğal alanda insanların adeta kendilerini bulduklarını ifade edebiliriz.

2011 yılında tabiat parkı unvanını kazanan ve uzun yıllardır Sakaryalı vatandaşların dinlenmek için tercih ettiği ilk mekân olarak dikkat çeken bu alan yaklaşık 2310 dekar üzerine kurulu büyük bir arazidir.

Piknik Yerleri
Piknik Yerleri

İçerisindeki göl ve orman ile eşsiz bir ekosistem oluştururken pek çok bitki ve hayvan türü ile tabiat parkı olma unvanını fazlası ile hak eder.

Göl çevresinde 154 farklı kuş türü ve onlarca hayvan türü yaşarken göl içerisinde çeşitli balık türlerine de rastlamak mümkündür.

Bitki varlığına bakıldığında Sakarya Poyrazlar Gölü Tabiat Parkı 50’ye yakın farklı bitkiyi sınırları içerisinde barındırır.

Günübirlik dinlenceler için ziyaretçilerin en çok sevdiği bu mekânın ön plana çıkan özelliklerinden bir tanesi de bozulmamış doğadır. Anadolu’nun en bakir bölgelerinden bir tanesini oluşturan bu parkta çeşitli imkanlar sayesinde zamanın nasıl geçtiğini anlayamayacaksınız.

Kamp Alanı ve Yapılabilecek Aktiviteler

Poyrazlar Gölü Kamp Alanı
Poyrazlar Gölü Kamp Alanı

Kamp Yerleri: Sakarya Poyrazlar Gölü Tabiat Parkı alanı içerisinde kamp yapabilir, çadır kurabilir yada karavanınız ile güzel zamanlar geçirebilirsiniz. Sağlanan pek çok piknik yerleri ve aktiviteler ile eğlenceli dakikalar geçirebilirsiniz.

Bisiklet Parkuru: Alan içerisinde bulunan bisiklet parkuru sayesinde pedallarınızı özgürlüğe doğru çevirebilirsiniz. Yeşil doğanın içinde enfes anlar yaşamanıza olanak sağlarken aynı zamanda temiz havaya doymanıza da katkı sağlayacak olan bu aktivite için ister kendi bisikletinizi getirebilir ister alan içeresindeki bisikletlerden faydalanabilirsiniz.

Fotoğrafçılık: Göl ve orman manzarasının yanı sıra bölgedeki farklı canlı türlerini de deklanşörünüze basarak ölümsüzleştirebilirsiniz. Özellikle bahar ve yaz aylarında her köşesinde eşsiz fotoğraflar çekebileceğiniz tabiat parkının görsel açıdan sizleri memnun edeceğinden hiç şüpheniz olmasın.

Kuş Gözlemciliği: 150’yi aşkın kuş türünü sınırları içerisinde barındıran tabiat parkında kuş gözlemciliği yapan insanlarla zaman zaman karşılaşabilirsiniz. Siz de kuş gözlemciliğine meraklı bireylerden bir tanesi iseniz çantanızı sırtınıza alıp hemen Adapazarı sınırları içerisindeki bu enfes bölgeye gelmelisiniz.

Paintball: Sevdiklerinizle keyifli dakikalar geçirirken aynı zamanda doğanın içinde bir strateji oyunu ile vakit geçirmek için tabiat parkı içerisinde bulunan Paintball imkanlarından mutlaka faydalanmalısınız. Ancak size bir öneri mermilerinizi boşa harcamayın ve eğlencenin keyfini çıkarın!

ATV Safari: Bisiklet deneyimi yetine ATV Safari heyecanı yaşamak istediğinizde de harika bir parkurda seyahat edebilirsiniz. Sağlı sollu bir şekilde çevrenizi saran orman ile yanı başınızda bulunan göl manzarası aklınızı başınızdan almaya yetecek!

Poyrazlar Gölü Tabiat Parkı Giriş Ücreti

Araç ile giriş ücreti 2022 yılı için: 24 TL dir.

Karavan Konaklama : 100 TL

Poyrazlar Gölü Tabiat Parkı Nerede ve Nasıl Gidilir? 

Adres: Poyrazlar Köyü İç Yolu, Pk: 54100 – Adapazarı – / Sakarya

Telefon: (0312) 207 50 00

Nerede: Poyrazlar Gölü Sakarya il merkezinin 8 km uzaklıkta, Sakarya nehrinin kenarında yer alan alüvyal set gölüdür.

Nasıl gidilir?: İstanbul tarafından gelecek misafirler için Sakarya – Bilecik – Antalya çıkışını kullanarak otoyoldan ayrılmak gerekir. Otoyol çıkışından hemen sonra 2,5 km ilerde bulunan köprülü kavşaktan Hendek – Düzce – Ankara yönü takip edilmelidir. Daha sonra 2 km ilerdeki kavşaktan Erenler- Kaynarca – Karasu yönüne ilerlemelisiniz. 13 km boyunca Karasu ilçesine doğru ilerleyerek Poyrazlar Gölü tabelasını göreceksiniz. Tabelayı gördüğünüz noktadan sonra 600 metre ilerleyerek Sakarya Poyrazlar Gölü Tabiat Parkı’na ulaşabilirsiniz. Giriş ücretini ödedikten ve aracınızı uygun bir yere park ettikten sonra alanın tadını çıkarabilirsiniz. Aracınız yoksa bu bölgeye toplu ulaşım imkanları ile de ulaşabilirsiniz.

Konum Bilgisi