Sapanca'da Gezilecek Yerler Listesi
Sapanca'da Gezilecek Yerler Listesi

İstanbul’da oturanların hafta sonu olmazsa olmazı Sapanca’da gezilecek yerler içerisinde Piknik ve kahvaltı daha sonra Maşukiye ve Kartepe ilk sırayı alır. Bunlar dışında daha çok gençlere hitap eden yerler ise; Binicilik, paintball, kayak, kamp, Atv gibi birçok etkinliği ile ziyaretçilerini adeta büyülüyor. Güne Sapanca Gölü kenarına güzel bir kahvaltı ile başladıktan sonra aşağıda oluşturduğumuz listedeki yerler ile Sapanca gezinizi unutulmaz kılabilirsiniz.

Sapanca Gezi Videomuz

Gezi listemizi geçmeden önce mutlaka izlemek isteyeceğiniz keyifli bir video hazırladık.

Sapanca Gezilecek Yerler Listesi | En İyi 13 Yer (Detaylı)

Yazımızı okumaya başlamadan önce ufak bir bilgi vereyim. Listede bulunan yerler hakkında ayrıntılı bilgiye ulaşmak isterseniz, link bıraktığımız yerlere tıklamanız yeterli. Lafı daha fazla uzatmadan listemize başlayalım. :)

1- Sapanca Maşukiye

Sapanca Maşukiye
Sapanca Maşukiye

Sapanca söz konusu olduğunda akla ilk gelen yer şüphesiz Sapanca Maşukiye olmaktadır. Doğa harikası güzelliğiyle göz alan bu yerde hafta sonu kaçamağının yanı sıra konaklama da gerçekleştirebilir ve farklı aktivitelerde rol alabilirsiniz. Marmara Bölgesi dağları manzarasının yanı sıra etrafta birçok alabalık çiftliğini de görebilirsiniz.

Tesisler, Aygır Deresi sularından besleniyor ve içerisinde birçok restoran yer alıyor. İsterseniz Sapanca gezisi rotanızı burada bir kahvaltıyla başlatabilir ya da akşam yemeğiyle sonlandırabilirsiniz. Osmanlı döneminden kalan yapılar ziyaretçilerin ilgisini çeken özelliklerden biri.

Birçok doğa sporunu da burada gerçekleştirmeniz mümkün. ATV turları, ata binme ya da bisikletle dolaşma gibi seçeneklerle de çarpıcı doğayı keşfe çıkabilirsiniz. Yürüyüş rotası belirleyerek profesyonel fotoğraf çekimleri gerçekleştirebilirsiniz. Arabayla gidiyorsanız, Sapanca’dan buraya dakikalar içinde gelebilirsiniz. Araçsız geziye çıktıysanız yerel otobüs firmaları tarafından bu iki konum arasında sürekli yolcu taşıma hizmeti verilmektedir.

2- Sapanca Gölü

Sapanca Gölü
Sapanca Gölü

Sapanca gölü ve çevresinde bulunan yürüyüş, koşu ve bisiklet yolu, birçok kişi tarafından ziyaret edilmektedir. Bu bölgede hareket ve canlılık yaratan göl ve yürüme parkuru hafta sonunuz için doğanın keyfini çıkartabileceğiniz bir rota olabilir. Her mevsimde farklı bir güzelliğiyle karşımıza çıkan gölde yaz mevsimi içerisinde yüzebilir, hatta su sporlarıyla ilgili aktiviteler gerçekleştirebilirsiniz.

Doğayı ve kafanızı dinlemek için Ekim ayı ve Nisan ayı arasında bulunan zaman diliminde burayı ziyaret edebilirsiniz. Göl etrafında konumlandırılmış banklar sayesinde hem dinlenebilir hem de çevrenizde olup bitenleri takip ederken muazzam görüntüler yakalayabilirsiniz. Göl çevresinde bulunan birçok mekan içerisinde yer alan bisiklet kiralama hizmetiyle, bol oksijen içerisinde bisiklete binebilirsiniz.

3- Kırkpınar

Kırkpınar - Sapanca Gezilecek Yerler
Kırkpınar – Sapanca’da Gezilecek Yerler

Kırkpınar, Sapanca’yı ziyarete gelmiş olanlar için cennet yeri olarak görülmektedir. 1864 yılında göç alan bölge yeşil bitki örtüsüyle, gelenleri kendisine hayran bırakıyor. Çerkez nüfusunun azalmış olsa da hala baskın olduğu bu yerde bulunan lezzetli yemekler, bakımlı bahçeler, büyük parklar ve müstakil evler sayesinde gelen ziyaretçi sayısında artış bulunuyor.

Bağdat Caddesi, buradaki gösterişli parkları içerisinde barındırıyor. Çerkez lezzetlerini tatmak ve sosyalleşmek için yaratılan atmosfer, cennet olarak adlandırılıyor. Belediye yaz mevsiminde burada açık hava konserleri de düzenliyor. Her mevsimde görmeye gidebileceğiniz Kırkpınar’da doğanın güzelliklerini yaşamak için ilkbahar ya da sonbaharı tercih edebilirsiniz.

4- Kartepe Kayak Merkezi

Kartepe Kayak Merkezi
Kartepe Kayak Merkezi

Sapanca gezi notları arasında yer alması gereken bir diğer bölge de Kartepe. Kartepe Kayak Merkezi, dağlarının heybetinde sayısız manzara güzellikleriyle sizi karşılamaktadır. Kış döneminde zirvede kayak yapmak için buraya gelebileceğiniz gibi, ilkbahar mevsiminde yayla üzerinde piknik yapmak için de buraya ulaşım sağlayabilirsiniz.

Yaz döneminde serinlemek adına gelen ziyaretçiler ve kış sporlarını sevenler için ilgi çekici pistlere sahip merkeze farklı illerden de ulaşmak gayet kolay oluyor. Zirve yolunda ani eğim artışlarına rağmen ulaşım kolay olduğundan bisiklet ya da ATV gibi seçeneklerle de adrenalin ve eğlence dozunuzu arttırabilirsiniz.

Kayak merkezi dışında, Kuzu ve Kirazlı yaylaları da her kesimden birçok gezgin ağırlamaktadır. Sadece günübirlik Sapanca gezisi düzenlemiyorsanız; zirvede konaklayıp, yoğun bir şekilde doğanın tadını çıkartabilir ya da turlara katılabilirsiniz. Kuzu daha sakin bir ortam isteyen ziyaretçiler tarafından tercih edilirken, kolay ulaşımı sayesinde Kirazlı daha çok ziyaretçi karşılamaktadır.

5- Rüstem Paşa Camii

Rüstempaşa Camii - Sapanca Gezilecek Yerler
Rüstempaşa Camii – Sapanca’da Gezilecek Yerler

Sapanca tarihi yerler, ziyaretçiler tarafından bölgenin doğa güzellikleri kadar ilgi çekiyor. Sapanca’nın geçmişine ait bilgileri tanımak ve öğrenmek isteyen gezginlerin rotasında Rüstempaşa Camii de bulunuyor. Kanuni Sultan Süleyman dönemindeki sadrazamlar arasında yer alan Rüstem Paşa tarafından yaptırılan cami, Mimar Sinan tarafından yapılmıştır.

Külliyede önemli parça olarak nitelendirilen yapıya ait hamam, kervansaray ve imaret kısımları zamanımıza kadar ulaşmayan bölümlerdir. Kızıl minareye sahip olan cami, sahile yakındır ve kolay bir şekilde fark edilebilmektedir.

6- Rahime Sultan Camii

Rahime Sultan Camii
Rahime Sultan Camii

Abdülmecit’in 4.eşi tarafından inşa ettirilen Rahime Sultan Camii zarif yapısıyla dikkatleri üzerine çekmektedir. Ön cephede bulunan kemerli pencere yapıları, yığma tuğla tekniğiyle yapılan caminin en dikkat çeken bölümü olarak tanımlanmaktadır. Ortada bulunan pencerenin üst kısmında Abdülmecit tuğrası bulunmaktadır.

Cami içine giren ziyaretçiler, günümüze kadar ulaşan oyma süslemelerini hayranlıkla izlemektedir. Yeşil kubbeye sahip olan cami 17 Ağustos İstanbul depreminde zarar görmüş ve özgünlüğü kaybettirilmeden onarımı sağlanmıştır.

7- Hasan Fehmi Paşa Camii

Hasan Fehmi Paşa Camii
Hasan Fehmi Paşa Camii

Sapanca Osmanlı eserleri arasında yer alan yapılardan bir diğeri olan Hasan Fehmi Paşa Camii, Mahmudiye Köyü’nde konumlandırılmıştır. Sadrazam Hasan Fehmi Paşa isteğiyle inşa gerçekleştirilmiş ve kiremit çatılı bir şekilde tasarlanmıştır. Dönemini yansıtan özellikleri yanı sıra süs işlemeleri de ziyaretçilerin ilgisini çekmektedir.

Tuğla, taş ve ahşapla yapılan cami bahçesinde şadırvan yer almaktadır. Caminin minaresi içeriden yukarıya doğru yükselmektedir. Zaman geçtikçe artan yıpranmalar sonucu restore edilip, tekrar ibadete açılmıştır.

8- Cami-i Cedid

Camii Cedid Sapanca
Camii Cedid

Sapanca gezi rotası arasında çarşı gezintisi yapmak isterseniz, bölge atmosferinde muazzam bir görüntü sağlayan Camii Cedid’le karşılaşırsınız. Mahalle ismiyle aynı isme sahip olan cami bahçesinde yer alan şadırvan hala buradadır. Dikdörtgen şekilde planlanan caminin temeli taş, üzeri kagir olarak inşa edilmiştir. Ahşap pencerelerde bulunan vitray süslemeler, sadelikten yana olan cami içerisinde çok hoş bir detay olarak yer almaktadır.

Mahallenin ibadet yeri ihtiyacını karşılayan cami, geçirdiği restorasyonların sonucunda şimdiki görüntüsüne kavuşmuştur. Çatının ahşap oluşuna uygun bir şekilde dekor kullanılmıştır. Dışında taş örgüsü ve krem rengindeki oymalı desenlerle süslenen cami içi de krem rengindedir.

9- Bizans Kalıntıları

Sapanca Merkez
Sapanca Merkez

Geniş tarihe sahip olan Sapanca üzerinde belirli bir süre Bizans İmparatorluğu egemenliği bulunmuştur. Günümüze kadar da Sapanca’da Gezilecek Yerler listesinde yer alan o dönemden kalma bazı kalıntılar gelmiştir. Bizans lahitleri ya da Bizans eserleri şeklinde anılan kalıntılar, Sapanca tarihi eserleri arasında yer alır.

Sapanca Hükumet Konağı ön tarafında 4 tane lahit bulunmaktadır. Bizans dönemi lahitlerinden 2 tanesi İlmiye Köyü çevresinde, diğer iki lahit de TEM otoyolu inşaat sırasında bulunmuştur. Britanyalı son kralın saklanmış olduğu kaleye ait tarihi kalıntılar da Sapanca Kurtköy Köyiçi’nde bulunmaktadır.

10- Justinianus Köprüsü

Justinianus Köprüsü
Justinianus Köprüsü – Sapanca’da Gezilecek Yerler

Sapanca’ya 20 dakika uzaklıktaki Beşköprü’de bulunan Justinianus Köprüsü 12 kemerli taş köprüdür. Roma döneminden kalan köprü, Sakarya Nehri üzerinde bulunan Çark Deresi üstüne kurulmuştur. 430 metre uzunluğundaki köprü Konstanpolis’le doğudaki iller arasında kolaylık olması için inşa ettirilmiştir. 1995 yılında yapılan onarım işlemi sonrasında köprü üstündeki taşıt trafiği kapanmış, sadece yaya geçişine açılmıştır.

11- Sakarya İl Ormanı Tabiat Parkı

Sakarya İl Ormanı Tabiat Parkı
Sakarya İl Ormanı Tabiat Parkı

Sakarya günübirlik gezi rotasında dinlenip, yemek yiyip bir şeyler içebilmeniz için bu parka gelebilirsiniz. Sapanca yolu üstünde yer alan Sakarya İl Ormanı Tabiat Parkı herhangi bir organizasyon olmadığı zaman sakin ve sessiz bir ortama sahiptir. Sapanca Gölü manzarasını izleyebileceğiniz tabiat parkı içinde her zaman konaklama imkanı bulunmaktadır.

Restoran, kafe, ahşap evlerde konaklama ve yeme içme ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz. Piknik alanında özgür bir şekilde açık hava keyfini sürebilirsiniz. Dilerseniz piknik malzemelerini tesisteki market içerisinden alabilirsiniz. Bisiklet ve ATV kiralayabilir, at ya da eşeğe binebilir, okçuluk atışı yapabilirsiniz.

12- Vecihi Kapısı

Vecihi Kapısı
Vecihi Kapısı

Sapanca eski Ünlüce Caddesi başında bulunan Avrupa tak yapılarına benzer mimari yapı olan Vecihi Kapısı, Sapanca görülmesi gereken yerler arasında Kemer Mezarlığı girişinde yer almaktadır. Ticaret yolunda giriş çıkış görevinin yapıldığı, İpek Yolu üzerinde yer aldığı ve Mimar Sinan’ın eseri olduğu rivayetler arasında yer almaktadır.

13- Ormanya Doğal Yaşam Parkı

Ormanya Doğal Yaşam Parkı
Ormanya Doğal Yaşam Parkı

Her yaşa ve gruba göre Sapanca’da gezilecek yerler arıyorsanız Ormanya’yı listenize ekleyebilirsiniz. Ormanya doğal yaşam parkı içinde hayvanat bahçesi, botanik parkı, doğa eğlence alanı gibi ziyarete açık 5 adet farklı alan bulunuyor.

Doğal ve vahşi yaşam hakkında kapsamlı bilgi sahibi olmak isteyen herkes için tercih edilen Ormanya Doğal Yaşam Parkı içerisinde piknik, kamp, yürüyüş ya da bisiklet sporu yapabilirsiniz.

Yardıma ihtiyacı olan canlılar için bakım ve rehabilitasyonu sağlayan Kocaeli Yaban Hayatı Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezi de burada yer almaktadır. Hafta sonu ve tatil günlerinde kalabalık olan alan içerisindeki Hobbit evleri oldukça ilgi çekmektedir.

14- Romantik Kaçamak: Bungalov Konaklama Seçenekleri

Sapanca Bungalov
Sapanca Bungalov

Bungalovlar, genellikle ahşap ve çevre dostu malzemeler kullanılarak yapılan tek katlı evlerdir. Bu evler, kendine özgü bir mimariye sahip ve genellikle doğal çevreyle uyumlu olarak tasarlanmaktadır. Sapanca’da, birçok farklı bungalow seçeneği mevcuttur. Bungalovlar, genellikle doğanın içinde yer aldığı için sessiz ve huzurlu bir konaklama sunmaktadır.

Sapanca’daki bungalovlar, genellikle ihtiyacınız olan her şeye sahiptir. Bungalovlar, yatak odası, banyo ve mutfak gibi temel ihtiyaçlarınızı karşılayacak alanlara sahiptir. Ayrıca, bungalovlar genellikle veranda veya balkon gibi açık alanlarla da donatılmıştır. Bu alanlarda doğanın tadını çıkarabilir, gün batımını seyredebilir ve günün stresinden uzaklaşabilirsiniz.

Sapanca’daki bungalovlar, özellikle romantik bir kaçamak veya aile tatili için idealdir. Sessiz ve huzurlu bir ortam sunarlar ve doğal güzelliklerle çevrili oldukları için tam bir doğa tatili yapmanıza olanak tanırlar. Ayrıca, bungalovlar, genellikle diğer tatil evlerine göre daha uygun fiyatlıdır, bu nedenle sapanca bungalov evleri bütçe dostu bir seçenek olabilir.