Pürenli Yaylası - Bolu
Pürenli Yaylası - Bolu

Pürenli Yaylası söz konusu olduğunda en çok merak edilen; kamp alanları, göl manzarası, konaklama, giriş ücretleri ve nerede hangi aktiviteler yapabileceğimize dair sor oluyor. Biz de bu gezimizde merak edilen sorula cevap olmaya çalıştık.

Pürenli Yaylası, Bolu sınırları içerisinde yer alan son derece eşsiz ve muhteşem bir yayladır. Birbirinden farklı yapılacak aktiviteleri ile tüm dikkatleri üzerine çekmeyi başaran söz konusu yayla, Gökyaka ilçesinde bulunmaktadır. Bu eşsiz doğa harikasının Düzce’ye 28 km mesafede olduğu ve rakımının ise 1400 metre olduğu bilinmektedir. Söz konusu doğa harikasına Güzeldere Şelalesi Tabiat Parkı ve Efteni Gölü yolu üzerinden ulaşım sağlanabilmektedir.

Doğanın coşkunu adeta renk cümbüşü ile bütünleştiren söz konusu yayla, su sesleri ile kuş seslerinin birbirine girdiği muazzam bir yayladır. Yayladan Bolu Abant Gölü Milli Parkı, Samandere Şelalesi, Odayeri Yaylası ve Kardüz Yaylası gibi yaylalara ulaşım imkanı bulunmaktadır.

Nakkaştepe’den Kısa Bir Video

Gezimize geçmeden önce bu güzel yerden kısa bir video paylaşmak istiyorum sizlerle. Daha çok video gelmesi için lütfen Youtube Kanalımıza Abone olun. Desteğiniz için şimdiden teşekkürler.

Düz çimenlikler ile kapalı olan bu yayla da şirin bir gölet yer almaktadır. Siz de şehrin gürültüsünden kurtulmak ve eşsiz  bir doğa harikası ile iç içe olmak için bu yaylayı tercih edebilir ve muazzam yeşilliğin tadını çıkarabilirsiniz.

Pürenli Yaylası Hakkında İpuçları

Pürenli Gölü -Bolu
Pürenli Gölü -Bolu

Bu eşsiz yayla adeta Doğu Karadeniz yaylalarını aratmayan bir güzelliğe sahiptir. Pek çok kişi sadece fotoğraflarına bakarak bu yaylanın ne kadar eşsiz ve muhteşem bir doğal güzelliğe sahip olduğunu anlayabilir. Bunun yanı sıra yaylanın bulunduğu bölge de çeşitli mimariler de inşa edilen yayla evleridir. Söz konusu evlerin önünde bulunana gölet ise yaylanın çok daha muazzam bir görüntüye sahip olmasında ki en büyük etkendir.

Bunun yanı sıra söz konusu yaylanın ismini ise bölgede bol miktarda bulunan püren bitkisinden aldığını da rahatlıkla ifade edebiliriz. Çan biçiminde sarı kırmızı ve son derece küçük bir bitki olan süren bitkisinin yanı sıra yaylada birbirinden eşsiz güzellikler de çam ağaçlarına da rastlayabilmek mümkündür.

Yayla da son derece geniş bir vahşi yaşam söz konusudur. Geyik, ayı, karaca, çakal, tilki ve yaban domuzu yayla da karşılaşabileceğiniz yabani hayvanlar arasında yer almaktadır. Ancak bu hayvanlar yaylanın merkezine çok fazla yaklaşmadıkları için yayla da gönül rahatlığı ile vakit geçirebilirsiniz.

Bölge, bir mesire alanı olarak kullanıldığı için yaz aylarında son derece kalabalıktır. Ancak kış ve sonbahar aylarında yaylanın çok daha sakin olduğunu ifade edebiliriz. Yayla, yaz aylarında dahi son derece serin bir havaya sahiptir.

Yapılacak Aktiviteler

Pürenli Yaylası Nerede ve Aktiviteler
Pürenli Yaylası Nerede ve Aktiviteler

Püren Yaylası’nda çeşitli doğa aktivitelerini rahatlıkla gerçekleştirebilirsiniz. Peki, bu doğa aktiviteleri nelerdir? Gelin hep birlikte inceleyelim.

Doğa Yürüyüşü: Bir yayla da yapılabilecek en iyi aktivite eşsiz doğa yürüyüşüdür. Söz konusu yaylada da eşsiz doğa yürüyüşlerini gerçekleştirebilirsiniz. Özellikle doğa ile iç içe olmak ve doğanın tadını çıkartmak için doğa yürüyüşlerinin son derece tercih edilebilir aktiviteler arasında yer aldığını ifade edebiliriz.

Kamp: Bir yaylada da yapılabilecek diğer eşsiz aktivite ise kamptır. Kamp herkesin ilgisini çeken son derece eşsiz bir doğa aktivitesidir. Bu doğrultuda siz de bu yayla da kamp yaparak yaylanın tadını çıkartabilirsiniz.

Kamp Alanları

Pürenli Yaylası Kamp Alanları
Pürenli Yaylası Kamp Alanları

Bahsedilen yayla, Türkiye’de ki en iyi kamp alanlarından bir tanesidir. Yaylaya henüz ulaşmadan karşınıza çıkan düzlüklerde eşsiz bir kamp deneyimi yaşayabilirsiniz. Söz konusu düzlüklerde kamp kuraraka yayla halkına da herhangi bir şekilde rahatsızlık vermemiş olursunuz.

Bunun yanı sıra sakin ve yalnızca size ait olan bir ortamda kamp yapabilirsiniz. Ayrıca yaylanın içerisinde de dilediğiniz gibi kamp yapabilirsiniz. Kamp yapmaya gittiğinizde yanınıza mutlaka yiyecek ve içecek bir şeyler almalısınız. Çünkü yaylada herhangi bir şey satın alabileceğiniz bir yer yok. Yalnızca su ihtiyacınızı yaylada bulunan pınarlardan karşılayabilirsiniz.

Kamp yapmaya gidecek arkadaşlar mutlaka okuyun!: Yayla mükemmel 13-14 km toprak yol var, aracınız rahatlıkla çıkabilir ancak biraz uzun sürüyor yayla yolunda telefon çekiyor ancak yaylanın girişinden itibaren servis yok Pürenli yaylasının girişinde sol tarafa doğru Balıklı yaylasının yokuşu var 2 km balıklı yaylası daha çok hoşumuza gittiği için ve telefon çektiği için balıklı yaylasına geçtik.

Kamp Ziyaret Saatleri ve Giriş Ücreti

Bazı taşkınlıklar nedeni ile: 06:00 – 21:00 saatleri arasında kamp yapılabilmektedir. Akşam saatlerinde jandarma denetimine tabidir ve bazen gelenleri geri göndermektedirler.

Kamp girişi ve kamp yerleri her hangi bir işletme altında bulunmadığından giriş ücreti alınmamaktadır.

Pürenli Yaylası Ulaşım Bilgileri

Adres: Ortaköy, Pk: 14800 – Mudurnu / Bolu

Nerede?: Pürenli Yaylası Bolu’da bulunan bir yayladır. Yayla, İstanbul’dan yaklaşık 217 kilometre uzaklıktadır. Siz de doğanın tadına varmak için Pürenli Yaylası’nı gönül rahatlık ile tercih edebilirsiniz.

Nasıl gidilir?: Söz konusu yaylaya ulaşmak için öncelikle bulunduğunuz şehirden Bolu il sınırları içerisine gelmeniz gerekmektedir. Bunun dışında yaylaya ulaşmanız için 2 yöntem bulunuyor;

Biri İstanbul istikameti üzerinden Akyazı’dan otobana ayrılmak ve Taşkeşti üzerinden yaylaya ulaşmaktır.

Diğer bir yöntem ise Düzce üzerinden yaylaya ulaşmaktır. Her iki yöntemin de yaylaya ulaşmak için sık sık kullanıldığını ifade edebiliriz.

Konum Bilgisi