Şahindere Kanyonu | Ziyaret, Giriş Ücreti, Nerede ve Nasıl Gidilir

Şahinderesi Kanyonu - Balıkesir
Şahinderesi Kanyonu - Balıkesir

Anadolu coğrafyasının en özel konumlarından bir tanesi olan Kaz Dağları Milli Parkı içerisinde bulunan ve Balıkesir’in turistik anlamda kalkınmasına destek olan Şahindere Kanyonu; yerli ve yabancı pek çok turistin en çok ziyaret ettiği mekanlardan bir tanesi olmayı başarıyor.

Kültür ve yaz turizmi için ülkemize gelen yabancıların zaman zaman doğa turizmini de tercih etmesi sayesinde gelişen bölgede hem doğal yaşam hem de huzur açısından çok ciddi bir zenginliğin var olduğunu vurgulamak gerekir.

Sevdiklerinizle birlikte şehir hayatının karmaşasından uzaklaşmak ve doğal yaşamı ciğerlerinize kadar solumak adına tercih edebileceğiniz bu kanyonda geçireceğiniz dakikaları asla unutamayacaksınız.

Şahindere Kanyonu Videosu

Daha çok video gelmesi için lütfen Youtube Kanalımıza Abone olun. Desteğiniz için şimdiden teşekkürler.

Şahindere Kanyonu Hakkında Bilgiler

Balıkesir sınırları içerisinde Kaz Dağları Milli Parkı’nda bulunan Edremit ilçesi Altınoluk beldesine bağlıdır. Balıkesir şehir merkezinden yaklaşık olarak 115 km uzaklıktadır. Ege denizinin hemen kenarında bulunan ve doğal yaşam alanı olması sayesinde pek çok canlıya ev sahipliği yapan kanyon çevresinde 800’den fazla bitki türü olduğu bilinir. Bölgenin bitki çeşitliliğinde önemli bir yeri olan zeytin ağacının sağlı sollu bir şekilde yer aldığı bölgenin 26 km boyunca uzanması çeşitliliğe katkı sağlayan unsurlardan bir tanesi olmayı başarıyor.

Şahinderesi Kanyonu giriş ücreti ve ziyaret saatleri
Şahindere Kanyonu

Dünyada oksijen bakımından en zengin bölgeler arasında yer alan Şahindere Kanyonu; ülkemizin farklı bölgelerinde yer alan kanyonlarından oldukça farklıdır. Yürüyüş yollarının bulunmadığı ve alanın oldukça geniş olduğu kanyonda kaybolma ihtimaliniz oldukça yüksektir. Temiz hava ve berrak suların bir arada olduğu bu bölgede sevdiklerinizle sağlık dolu dakikalar yaşayabileceğinizi ifade etmek mümkündür.

Görsel açıdan harika bir manzara ortaya çıkaran şelalenin yanı başında yüzebilir ve sıcak havanın etkisini bir nebze olsun atlatabilirsiniz. Bunun yanı sıra bölgenin tam anlamıyla orman özelliklerini yansıtması sayesinde Instagram profilinizi harika bir şekilde süsleyecek fotoğraflar da çekilebilirsiniz. Ancak bölgede gezerken böcek ve diğer varlıklara dikkat etmenizi öneriyoruz. Ayrıca buraya kadar gelmişken Şahindere Kanyonu Cam Seyir Terasını da ziyaret etmeyi unutmayın.

Şahindere Kanyonu Yakınlarında Yöresel Yemekler

Kaz Dağları Milli Parkı’na geldiyseniz buradan enfes Balıkesir yemeklerini tatmadan dönmemelisiniz. Ege ve Marmara lezzetlerinin bir karışımı özelliği taşıyan Balıkesir mutfağı ziyaretçileri kendine hayran bırakmaya yetiyor. Peki, bölgeye geldiğinizde mutlaka yemelisiniz dediğimiz lezzetler neler? Gelin hep birlikte inceleyelim!

Höşmerim: Balıkesir dendiğinde akla gelen ilk lezzet elbette Höşmerim olur. Peynir ile hazırlanan bu tatlı bölgede en çok tüketilen yiyeceklerden olmasının yanı sıra bölgeye ziyarete gelen turistlerin de öncelikli tercihi olmayı başarıyor. Doğanın insanoğluna sunduğu güzelliklere karşı lezzet dolu bir yolculuğa çıkmak için kesinlikle Höşmerim yemelisiniz.

Bigadiç Güveci: İlk bakışta sıradan bir güveç olarak algılansa da Bigadiç Güveci görselliğinin yanı sıra lezzeti sayesinde de ziyaretçilerin unutulmaz anlar yaşamasına yardımcı oluyor. Onu diğer güveçlerden ayıran en önemli özelliği olan oğlak etinin nar gibi ateşte pişmesi ile servis edilen Bigadiç Güveci  mis gibi kokusu ile akılları baştan almaya yetiyor. Kanyon çevresinde afiyetle yiyebileceğiniz bu güveci denemeden dönmemelisiniz.

Tirit: Klasik bir Anadolu yemeği olan Tirit lezzetini şelalenin yanı başında mis gibi havada denemek istemez misiniz? İştah açıcı havası ile Tirit lezzetini bir başka yapan Şahindere Kanyonu bölgesinde hem görsellik hem de lezzet konusunda doyacağınızı söyleyebiliriz.

Şahinderesi Kanyonu Nerede ve Nasıl Gidilir
Şahindere Kanyonu Nerede

Konaklama İmkanları

Kanyon çevresinde konaklamak ve temiz havayı daha uzun saatler boyunca solumak isteyenler için enfes konaklama seçenekleri bulunduğunu vurgulamak gerekir. Hem doğal yaşama uygun bir şekilde hazırlanan bungalov evler hem de lüks ve konforu yaşamanıza yardımcı olacak otellerde konaklayabileceğinizi vurgulamak gerekir. Kaz Dağları Milli Parkı çevresine konumlanmış otellerin her bütçe ve talebe hitap edecek şekilde dizayn edilmesi uygun fiyatlı bir tatilin de mümkün olmasını sağlıyor.

Giriş Ücreti ve Ziyaret Saatleri – 2023

Giriş ücreti: Kanyona giriş için 10 TL. gibi bir ücret ödemeniz gerekmektedir. Talep edeceğiniz hizmete göre giriş ücretinin farklılık gösterebileceği ifade edilebilir.

Ziyaret saatleri: Ormanı haftanın her günü saat: 08:00 – 18:00 arası ziyaret edebilirsiniz.

Nerede ve Nasıl Gidilir?

Adres: Altınoluk, Çevreyolu Cd 5. Sk, Pk: 10870 – Edremit / Balıkesir

Nasıl gidilir?: Balıkesir Edremit ilçesi Altınoluk Beldesi sınırları içerisinde bulunan kanyona ulaşmak için Altınoluk merkezine giriş yaptıktan sonra karşınıza gelen BİM marketin karşısında bulunan Yapıkredi Bankası’nın hemen ara sokağından ilerleyin. Karşınıza gelen şelale tabelasını takip ederek 2 km kat ettikten sonra harika doğası ile cezbeden kanyona ulaşmış olursunuz.

Konum Bilgisi