Saklıkent Milli Parkı | Nerede, Ziyaret, Giriş ve Kahvaltı Ücreti – Fethiye

Muğla Fethiye gezimizde sizlere kısaca Saklıkent milli parkı, kanyon ve kahvaltı ücretlerinden  bahsedeceğiz. Fethiye Saklıkent 15 yıl önce bir keçi çobanı tarafından bulunmuş ve 49 yıllığına hükümetten kiralanmıştır. Şimdi bu çoban Saklıkent’teki cafe-restoranı işletmektedir. Saklıkent, 14 kilometre içeriye giden devasa bir vadi ve kanyondur.

İki dağ arasında inanılmayacak kadar dar ve yüksektir. Eğer kanyonun içindeki güzellikleri görmek istiyorsanız, buz gibi soğuk suların içinden yürüyerek ırmağın diğer tarafına geçmek zorundasınız.

DipNot: Fethiye’ye gitmeden önce Fethiye’de gezilecek yerler adlı makalemize göz atmanızı öneririz.

Saklıkent Milli Parkı

Saklıkent’e yakın Fethiye Merkezinden biraz uzakta sessiz sakin bir otelde eşim ile beraber Fethiye’yi keşfetmek için bir hafta kadar konaklamaya karar verdik.

İlk iki günü otelde geçirdikten sonra biraz internetten arama yapıp Fethiye’deki tüm yerleri gezmek için araba kiralamanın çok daha mantıklı olacağını düşünerekten 140 tl. gibi bir ücretle bir araç kiraladım. İlk durağım saklıkent oldu, yol size başta uzun gibi gelebilir, birde yol üzerinde kimin evi varsa bir anda kendini işletme sahibi gibi hissetmiş. :) Her kapının önünde gözlemeci analar yada evin üstünden hortumu sarkıtıp şelale yapmaya çalışmış insanları yol üzerinde çokça göreceksiniz.

Eğer karnınız aç ise biraz sabredin Saklıkent Milli Parkı içinde ayaklarınızı buz gibi suya sokup yemek yiyeceğiniz çok güzel bir restaurant mevcut. Buralara nasıl gidilir fiyatları nelerdir hepsini aşağıda tek tek paylaşıcam. Neyse eşimle beraber saklıkente geldik. İlk girişte işletme sahibi bir amca karşıladı bizi, buranın tanıtımını yaptı ve Saklıkent Milli Parkı’na gidecekseniz bir lastik ayakkabı alın veya kiralayın dedi. Bizde para tuzağı ne gerek var deyip kaçtık oradan. :)

Merdivenlerden alta inip o şelale gibi akan suyu görünce ilk bulduğumuz lastik ayakkabıya yapıştık.. :D Buradan oradaki amcaya sesleniyorum; çok üzgünüz o kadar tanıtım yaptınız sizden bir terlik bile almadık pişmanız. :) Artık kısmet bu yazıyı okuyup da oraya gidecekler size maddi manevi yardımcı olacaklardır. :)) Sonrasını anlatmaya gerek yok zaten anlatılmaz yaşanır diyorum. Çok klasik bir laf olacak ama mutlaka gidin arkadaşlar yok böyle bir yer.

Ziyaret Saati ve Giriş Ücretleri: 2023

Kişi başı: 45 TL.

Öğrenciye: 25 TL.

Lastik Ayakkabı Satın Alma: 70 TL

Lastik Ayakkabı Kiralama: 50 TL. (En kötü mutlaka bir lastik ayakkabı kiralayın çok pişman olursunuz!)

Yeme içme Fiyatları: Yol üzerinde çokça yerel ve kişisel restaurant mevcut eğer sabreder de saklıkent de yemek isterseniz Fiyatlar 200-250 TL. Arası değişmektedir.

Saklıkent Milli Parkı Ulaşım Bilgileri

Adres: Foça Mahallesi, 1020. Sk. No:6, 48300 – Fethiye / Muğla

Nerede: Fethiye’ye 40km uzakta bulunan kayadibi köyü yakınlarındaki saklıkent gerçek bir doğa harikasıdır. Aşağıdaki krokimizede göz geçirebilirsiniz.

Toplu taşıma Aracı ile: Saklıkente ulaşmak için otogarın önünden hareket eden saklıkent fethiye dolmuşlarıyla, kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Ulaşım ortalama 1 saat sürüyor. Eğer araç kiralamayacaksanız Turla gitmenizi tavsiye ederim.

Konum Bilgisi