SALT Galata | Nerede, Ziyaret ve Giriş Ücreti – İSTANBUL

SALT Galata - İstanbul
SALT Galata - İstanbul

SALT Galata, 1892 yılında Fransız asıllı Levanten bir mimar olan Alexandre Vallauri tarafından tasarlanmış bir mimaridir. Başlangıçta Bank-ı Osmani-i Şahane için tasarlanan yapı anıtsal ölçeklere sahiptir.

Kısa bilgi: Hazır İstanbul‘u keşfetmeye çıkmışken; İstanbul’daki Tarihi Müzeler için oluşturduğumuz listeye de bir göz atabilirsiniz.

Mekan’dan Kısa Bir Video

Daha fazla video gelmesi için lütfen Youtube Kanalımıza Abone olun. Desteğiniz için şimdiden teşekkürler.

SALT Galata Hakkında Kısaca Bilgiler

Ön ve arka cephesinde tercih edilen neoklasik ve oryantalist mimari üslup sayesinde İstanbul’un benzersiz mekânlarından bir tanesi olarak kabul edilmektedir. İnşasından sonra çok defa mimari müdahalelere maruz kalan yapı 2011 yılında yeniden tasarlanarak hizmete açıldı.

SALT Galata Müzesi
SALT Sergi Alanı Girişi

Garanti BBVA tarafından desteklenerek açılan bu merkez oldukça ilgi çekici bir yapı olarak İstanbulluların dikkatini çekmeyi başarır. Farklı konseptte yapıları içerisinde barındıran bu çok özel yapı bu yönüyle ilgi çekici noktalardan bir tanesi olduğunu her anlamda hissettirmektedir.

Yapılabilecek Aktiviteler

SALT Galata Sergi ve Etkinlik
SALT Galata Nerede ve Aktiviteler

Görselliği sayesinde ilgi çekici bir mekân olmayı başaran SALT Galata içerisinde barındırdığı imkânlarla da özel bir yer olduğunu kanıtlıyor. Farklı bir konseptle hizmet sunmayı başaran SALT Galata’da nelerle karşı karşıya kalacağınızı değerlendirelim!

SALT Araştırma: Sanat, mimari, şehircilik, ekonomi, tarih ve sosyal konularda geniş bir arşivi bulunan SALT Araştırma fiziki ve dijital kütüphane imkânları sayesinde ilgi çekici bir nokta olmayı başarıyor. 650 m2 bir alan üzerinde bulunan bu araştırma merkezi öğrenmek ve keşfetmek isteyen herkesi ağırlamayı bekliyor. Geniş arşivi sayesinde araştırma yapmayı sevenlerin öncelikli tercihi olan SALT Araştırma sayesinde pek çok kaynağa ulaşmak mümkün oluyor.

SALT Sergi Alanı: Mekanın 1. katında yer alan sergi alanı toplam 410 m2 alana sahip. Dış duvarları dışında kalan her noktası yeniden tasarlanan bu alan beyaz duvarlar ve beton tabanıyla dikkat çekiyor. Yapısal özelliklerini tüm çıplaklığıyla yansıtarak sergi konusunda farklı taleplere cevap veriyor.

Osmanlı Bankası Müzesi: Burada bulunan en ilgi çekici noktalardan bir tanesi de Osmanlı Bankası Müzesi’dir. Türkiye tarihinin ilk bankası olması nedeniyle önemi fazla olan bu bankanın 1892 yılı itibarıyla genel müdürlüğü olarak kullanılan SALT Galata büyük önem arz ediyor.

Osmanlı Bankası’nın tarihine ışık tutması nedeniyle pek çok yönden özel kabul edilen SALT Galata, eşsiz bir deneyim sunuyor. Müzecilik ve tarih konusunda oldukça özel olan SALT Galata mutlaka görülmesi gereken bir yer oluyor.

Ziyaret Saatleri ve Giriş Ücreti

Ziyaret saatleri: İstanbul’da oldukça ilgi gören noktalardan bir tanesi olan SALT Galata, Pazartesi günleri hariç haftanın her günü ziyarete açık. Hizmet saatleri 11:00 – 19:00 arasındadır.

Giriş ücreti: Mekana girişler ise tamamen ücretsiz bu özelliğiyle mekân pek çok insan tarafından yoğun bir şekilde ilgi görüyor.

SALT Galata Ulaşım

Adres: Azapkapı, Bankalar Cd. No:11, 34420 – Beyoğlu / İstanbul

Telefon: 0212 334 22 00

Nerede?: İstanbul’da Beyoğlu ilçesi Karaköy semtinde bulunan SALT Galata, Bankalar Caddesi üzerinde bulunmaktadır.

Nasıl gidilir?: Buraya İETT otobüsleri ile gelmek isteyenler 28T, 28, 30D, 36CE, 66, 74A ve 99A hatlarını kullanabilir. Metro M2 ve Marmaray seferleri ile ya da Haliç Vapur Hattı ile buraya ulaşmak mümkün.

Konum Bilgisi