Sazova Bilim Kültür ve Sanat Parkı | Nerde ve İçeride Neler Var?

Eskişehir Sazova Bilim Kültür ve Sanat Parkı
Sazova Bilim Kültür ve Sanat Parkı

Sazova park bir bilim, sanat kültür parkıdır. Neşeli, eğlenceli zamanlar geçirebileceğiniz güzel bir park. Eskişehir’in en büyük parkı olan sazova parkında gölet, korsan gemisi, masal şatosu, bilim merkezi, uzay evi, amfi tiyatro, oyun grupları, gezi alanları ve restaurantlar bulunmaktadır.

Kısa bilgi: Hazır Eskişehir‘e kadar gelmişken. Eskişehir’de gezilecek yerler için oluşturduğumuz listemize bir göz atarak yeni yerler keşfedebilirsiniz.

Sazova Bilim Kültür ve Sanat Parkı Hakkında Kısaca Bilgiler

Özellikle çocukların eğlenceli ve dolu dolu zamanlar geçirebileceği bu parkta ücretsiz tren turuyla parkı baştan sona gezebilirsiniz. Araba ile parkı ziyaret edenler ise 1tl otopark ücreti ödemektedir. Çok fazla fotoğraf çektiren gelin ve damat görürseniz sakın şaşırmayın.

Sazova Parkı’nda bulunan Masal Şatosu Paris Disneyland şatosuna benzerliği ile büyük bir ilgi çekiyor. Şato bir çok ünlü kule mimarisinden etkilenip yapılmış. Masal şatosu en çok ilgi çeken bölüm arasında yer alıyor.

Sazova Bilim Kültür ve Sanat Parkı
Sazova Bilim Kültür ve Sanat Parkı

Çocuklar için gezi programlarının düzenlendiği masal şatosunda ayrıca birde yorgunluğunuzu atabileceğiniz bir cafe bulunuyor. Parkta bulunan gölettin etrafında ördekler çocukların ilgisini çekiyor. Bunlar dışında parkta birçok oyun grubu bulunuyor.

Ağaç Ev ve Şirinlerin Evi bunlardan birkaçı. Sazova Parkı’nda bir çok bölüm bulmak mümkün. Bunlardan en ünlüleri Masal Köşkü, Korsan Gemisi, Bilim Merkezi & Uzay Evi, Hayvanat Bahçesi ve Sualtı Dünyası’dır.

Eskişehir Hayvanat Bahçesi

Eskişehir Hayvanat Bahçesi
Eskişehir Hayvanat Bahçesi

Bahçede çeşitli türlerde hayvanlar barındırılmaktadır. Özellikle Afrika ve Asya türleri yer almaktadır. Ayrıca eğitim ve araştırma faaliyetleri de yürütülmektedir. Bahçe ziyaretçiler için hafta içi ve hafta sonu açıktır. Öğrenciler, okullar için özel geziler düzenleyebilirler.

Eti Sualtı Akvaryumu

Sazova Parkı - Bilim Kültür Ve Sanat Parkı - 06

ETİ Sualtı Dünyası’nda, 850 metrekarelik alanda ise ziyaretçilerin keyifli vakit geçirebilmeleri için hediyelik eşya satışı ve kafeterya alanları hizmet veriyor.84 farklı türden toplam 2150 adet balık barındırıyor.

Özel balık türleri ile tanıştıran ‘Eskişehir ETİ Sualtı Dünyası’, tek seferde 400, bir günde ise 3500 ziyaretçiye ev sahipliği yapabilme kapasitesine sahip.

Çocukların gece tünelde uyku tulumları ile konaklayarak sualtı canlılarının davranışlarını inceleyebilme imkanına kavuşacağı akvaryumda aynı zamanda okullar için eğitici seminer aktiviteleri, okul gruplarına belli saatlerde sualtı belgeseli izletilmesi gibi etkinlikler düzenlenecek.

Korsan Gemisi

Sazova Parkı - Bilim Kültür Ve Sanat Parkı - 04

Çocukların büyük ilgisini çeken bir diğer yapı ise parkta bulunan Korsan Gemisi. Gemide bulunan kaptan köşkü, zindan, mürettebat hamakları ve kiler özellikle büyük ilgi görüyor.

Bilim Deney Merkezi – Uzay Evi

Sazova Parkı - Bilim Kültür Ve Sanat Parkı - 05

Sazova Parkı’nda bulunan en önemli yapıların başında Bilim, Deney Merkezi ve Sabancı Sponsorluğunda yapılan Uzay Evi geliyor. Eskişehir’de bir ilk olup çocuklar kadar büyüklerin de ilgisini çekecek bir bölüm. Pazartesi günleri hem Uzay Evi hem de Bilim, Deney Merkezi ziyarete kapalı.

Eğer Uzay Evi ve Bilim, Deney Merkezi’ni hafta sonu (özellikle pazar günü) ziyaret etmeyi planlıyorsanız biletlerinizi daha önceden almaya çalışın ki bilet alırken bilet bitti gibi tatsız durumlar yaşamayın. Parkın bu bölümler yeni açıldığı için yoğun ilgi görüyor.

Sazova Bilim Kültür Ve Sanat Parkı Ulaşım

Adres: Sazova Parkı – Sazova Mh. / Eskişehir

Telefon: 444 82 36

Nasıl Gidilir?: Maalesef ulaşımı kentpark kadar kolay değil. Sazova Parka otobüs ile Odunpazarından her 15 dakikada bir kalkan 11 numaralı otobüs, 20 geçe ve 20 kalalar da kalkan 17 numaralı otobüs ve çeyrek kalalar da kalkan 31 numaralı otobüslerle ulaşabilirsiniz.

Konum Bilgisi