Şerefiye Sarnıcı | Nerede, Ziyaret ve Giriş Ücreti

Şerefiye Sarnıcı
Şerefiye Sarnıcı

Şerefiye Sarnıcı, 600 yıl önce yapıldığı tahmin edilen tarihin en eski sarnıcı. 8 yıl süren restorasyon çalışmalarının ardından turizmine büyük katkı sunması bekleniyor. Şerefiye Sarnıcı nerededir? nasıl gidilir?, kuruluş tarihi, ziyaret saatleri ve giriş ücreti hakkında kısaca bilgiler paylaşacağız.

Kısa bilgi: Hazır Fatih’e kadar gelmişken, Fatih gezilecek yerler için oluşturduğumuz gezi listemize göz atmak isterseniz sizi şöyle alalım. :)

Sarnıca ait kısa bir video

Burayı ziyaret etmeden önce fikir olması adına Star’ın yayınladığı görüntüleri sizlerle paylaşmak istedik. Eğer izin alabilirsek bir kaç görüntüde biz paylaşmak isteriz. :)

 

Şerefiye Sarnıcı Tarihi

Buranın bir diğer adı ( Theodosius Sarıcı ) 428-443 yılları arasında Bizans İmparatoru II. Theodosius tarafından Bozdoğan Kemeri vasıtasıyla su depolamasını sağlamak amacıyla inşa edilmiş.

Sarnıç tarih olarak Yerebatan Sarnıcı ve Binbirdirek Sarnıcı gibi İstanbul’un en eski sarnıçlarından bile daha eski olma özelliğine sahiptir. Sarnıcın üzerinde 1910 yılında yapılan Arif Paşa Konağı ve 1950’li yıllarda Eminönü Belediyesinin eski binası vardır.

Şerefiye Sarnıcı

Restorasyonu yeni tamamlanıp hizmete sunulan Sarnıcın pek çok yerli ve yabancı turisti ağırlayacağı beklenmekte aynı zamanda organizasyonlara ve kültürel etkinliğe de ev sahipliği yapacağı planlanmaktadır.

Restorasyon çalışmaları ilk olarak Mart 2010 yılında başlamıştır. Eski Fatih Belediyesi ek hizmet binasının yıkılması ile başlayan bu çalışmalar nihayet tamamlanmış ve İstanbul Valisi Vasip Şahin, İstanbul Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir, İBB Kültür Aş. Genel Müdürü Kemal Kaptaner’ın ve çok sayıda vatandaşın katılımı ile hizmete sunulmuştur.

Şerefiye Sarnıcı

Açılış İran’lı sanatçı  Ahmet Nejat’ın “Hiç Hali” adlı sergisi ile yapıldı. Sergide altın renkli küre ve küreyi çevreleyen “Aşk ve Hiç” yazısı, Mevlana Celalettin-i Rumi’nin şiirlerinden oluşan ses tasarımı ve suya yansıtılan kelimeler ziyaretçilere sunuldu.

Ziyaret Saatleri ve Giriş Ücreti: 2023

Ziyaret Saatleri: Şerefiye Sarnıcı sabah 10:00 ile akşam 19:00 saatleri arasında ziyaret açıktır. Şuanda tatil günlerinde de açık olan sarnıcı istediğin zaman ziyaret edebilirsiniz.

Giriş Ücreti: Sarnıcın giriş ücretleri ise;

İndirimli: 20 TL.

Türk vatandaşları için; 50 TL.

Yabancı Turistler için ise; 150 TL. dir.

Şerefiye Sarnıcı Ulaşım Bilgileri

Adres: Binbirdirek Mh., Piyer Loti Cd. No: 23, 34122 – Fatih / İstanbul

Ulaşım: Ulaşım oldukça kolaydır. Marmaray ile tarihi yarımada Eminönü’ne geldikten sonra yürüyerek buraya gelebilirsiniz. Tramvaya binmek isterseniz Sultanahmet durağında inmeniz gerekmekte ve buradan Peykhane Caddesi istikametinde yaklaşık 5 dakika yürümelisiniz.

Metro İle ulaşmak Metroya bindiğinizde Aksaray durağında inip Eminönü Tramvay hattına binerek, Sultanahmet durağına geldikten sonra yaklaşık 5 dakika yürüyerek sarnıca ulaşabilirsiniz.

Nasıl gidilir?: Fatih Çemberlitaş semtinde, Piyerloti Caddesi üzerinde bulunan sarnıca ulaşmak oldukça kolay. Konum bilgisine aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Konum Bilgisi