Silifke Kalesi Mersin
Silifke Kalesi

Mersin’de gezilecek yerler listesinde yer alan Tarihi Silifke kalesi, Mersin’in Silifke ilçesinde yer alıyor. Anadolu’da kurulan en eski ve köklü kalelerden birisi olması nedeniyle mutlaka görülmesi gerekiyor. Kalenin Selevkoslar dönemine ait olduğu tespit edilmiştir. Yani Bizans’tan çok daha öncesine dayanan bir tarihi var.

Kısa bilgi: Hazır Mersin‘e kadar gelmişken buradaki kısıtlı zamanınızı eşsiz kılacak; Mersin gezilecek yerler listemizi de mutlaka bir göz atın derim. :)

Silifke Kalesi Kısaca Tarihi

Kale, Anadolu topraklarına gelen Ermeniler ve Franklar tarafından da kullanılmıştır. Daha sonra kale, Türklerin Anadolu Selçuklu Devleti ve ardından Osmanlı Devlet ile Anadolu’da egemenlik kurmasıyla Türklerin tasarrufuna geçmiştir. Kale’de Selçuklu dönemine ait yapı söz konusu olmasa da, Osmanlı Padişahı İkinci Beyazıt Han tarafından yaptırılan mescit ve sarnıçlar bulunuyor. Ancak bunlar tahrif olmuştur.

Silifke Kalesi ve Evliya Çelebi

Silifke Kalesi Tarihi
Silifke Kalesi

Evliya Çelebi’nin Seyahatname isimli eserinde Silifke Kalesi’ne dair bilgiler yer alıyor. Eserde, kalenin 23 burçtan oluştuğunu ve içerisinde 60’a yakın hanenin yer aldığı yazıyor. Evliya Çelebi’nin çizdiği kale yapısı günümüze denk ulaşmış değildir. Bugün, 23 burçtan sadece 10 kadarı ayakta durabilmiştir. Sarnıçlar, mescit ve hanelere yönelik birtakım kalıntılar var. Yine Evliya Çelebi tarafından mahzenlerden ve mahzenlere yakın su odalarından bahsediliyor. Bu yapılar ise, günümüze denk gelmiştir. Kale içerisinin 5 metre altında mahzen ve su odaları yer alıyor.

Silifke Kalesi Havadan
Silifke Kalesi

Kale, Silifke’nin en yüksek tepesinde kurulmuştur. 185 metre yükseklikteki tepe üzerinden yer alan kalenin 4 farklı giriş kapısı bulunuyor. Kulelerinden tüm Silifke manzarasını izlemek mümkündür. Silifke’yi ikiye bölen nehir ve üzerindeki tarihi taş köprü de buna dahildir. Kaleyi, eski bir yapı olması ve halen birtakım kalıntılara sahip olması nedeniyle görmeniz gerekiyor. Silifke manzarasını izlemek isteyenlerin de mutlaka kaleye çıkması icap ediyor.

Silifke Kalesi Ziyaret Saatleri ve Giriş Ücreti

Ziyaret Saatleri: Kale’ye 8:00 – 19:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

Giriş Ücreti: Kale herkesin ziyaretine açıktır ve şuan için herhangi bir ücret talep edilmiyor.

Silifke Kalesi Nerede ve Nasıl gidilebilir?

Adres: Pazarkaşı Mahallesi, 33950 – Silifke / Mersin

Nasıl gidilir?: Kale, Mersin merkeze 80 km uzaklıkta yer alan Silifke ilçesinde bulunuyor. Mersin merkez yolu üzerinden Mut’a giden otoban kullanıldığında birinci kilometre tamamlanmadan “Silifke Kalesi” tabelasını sağda tarafta görebilmeniz mümkündür. Otobandan sağa dönerek on dakikalık bir yolculukla kaleye ulaşabilirsiniz. Kalenin tepesine kadar arabayla çıkabilir. Park için müsait yerler var. Silifke ilçesine gelenler ise, tarihi Taş Köprü’ye belediye otobüsleriyle ulaştıktan sonra kaleye çıkmak için yürümek durumundalar. Konum bilgisi için tıklayın.

Son olarak Silifke Kalesi’nin havadan çekilmiş fotoğraflarını bizlerle paylaşarak bu güzel görüntülerin sizlere ulaşmasını sağlayan Ali Onur Kahraman‘a teşekkür ederiz. :)