Soğanlı Botanik Parkı / Bursa

Bursa’nın mutlaka gezilmesi gereken noktalarından birisi durumundaki Soğanlı Botanik Parkı, şehir hayatından kaçıp, masalımsı bir atmosfer içerisinde dinlenmek isteyenlerin yeridir. Bu yazımızda Soğanlı Botanik parkının genel tanıtımı, botanik parkı nerede ve buraya nasıl gidilir? hızlıca göz atacağız.

Yeşili, doğanın sunduğu muhteşem bitkileri ve estetiği doyasıya yaşayacağınız Soğanlı Botanik Parkı oldukça uzun bir zamandan beri Türkiye’nin her noktasından gelen ziyaretçileri ağırlıyor. Yapımına 1995’de başlanılan parkın tamamlanması 1998 yılını buluyor. O günden sonra yeni düzenlemeler ve eklemlerle Soğanlı Botanik Parkı rüya gibi bir yer haline geldi.

Botanik parkı tanıtımı ve genel bilgiler

Soğanlı Botanik Parkı Tanıtımı
Soğanlı Botanik Parkı Tanıtımı

Park, Bursa’nın en verimli ovası üzerine kuruldu. Soğanlı ovasında bulunan botanik parkının 400 bin metrekarelik devasa bir yeşilliği ifade ettiğini söyleyebiliriz. Doğanın tüm güzelliklerini barındıran Soğanlı Botanik Parkı’nda 150 farklı tür ağaç yer alıyor. Yaklaşık ağaç sayısı ise, 8 bin kadardır. 20 farklı türden oluşan 50 bin yer örtücü, 27 farklı türden oluşan 6 bin kadar gül ve daha birçok değişik bitki örtüsü bulunuyor.

Soğanlı Botanik Parkı’nın bu özelliği nedeniyle bitki örtüleri ve bitkiler üzerine bilimsel araştırma yapmak isteyenler de ovaya akın ediyor. Özellikle botanik fotoğrafçıları Soğanlı Botanik Parkı’na en çok uğrayan kesim arasında yer alıyor.

Botanik parkında neler var?

Botanik parkında neler var?
Botanik parkında neler var?

Bursa Belediyesi tarafından temel ihtiyaçların karşılanabileceği devasa bir gezi parkı olarak düzenlenen alanın içerisinde her şeyi bulabilmeniz mümkündür. Harika bir atmosfer yaratan devasa göletler, su oyunları sevenler için havuzlar, çocuk oyun alanları, büfe, bisiklet yolu ve yürüme parkurları, pastane, kade ve restoran gibi yapılar bulunuyor. Ancak bu yapılar botanik parkının yeşiline ve doğasına zarar vermeyecek şekilde imar edilmiş ve en az yapılanma planına göre tesis düzeni yapılmıştır.

Botanik parkında neler yapılabilir?

Soğanlı Botanik Parkı Bursa
Soğanlı Botanik Parkı Bursa

Temiz hava almak ve spor yapmak için en ideal noktalardan birisi, Soğanlı Botanik Parkı’dır. Özellikle doğa yürüyüşü yapmayı sevenler için 12 km’lik bir yürüyüş yolu var. Ayrıca, bisiklet kiralayarak da bisiklet yolu üzerinden parkı gezebilmek mümkündür. Bunların yanı sıra, dünyanın çeşitli noktalarından getirilen gül ve çiçek bahçelerini gezebilir ve fotoğraf çekebilirsiniz. Göletleri ziyaret edebilir, oyun havuzlarında değişik aktiviteler yapabilirsiniz.

Botanik parkı içerisinde ahşaptan imal inşa edilen ve Bursa’nın yerleşim kültürünü Osmanlı’dan günümüze değin sergileyen bir bölüm de bulunuyor. Bu bölümde, eskiden yeniye doğru inşa edilen yapılar yer alıyor. Bu bölümü de gezerek mimari gelişim hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Soğanlı Botanik Parkı nerede, nasıl gidilir?

Bursa’nın şehir merkezinden botanik parka ulaşmak oldukça kolaydır. Şehir merkezinden kalkış yapan 35-A ve 15/15-E numaralı otobüsler botanik parkına gidiyor. Ayrıca parka minibüs seferleri de düzenleniyor. Terminal üzerinden de botanik parka giden minibüsleri kullanarak parka ulaşmak oldukça kolaydır. Konum bilgisi için tıklayın.

Ve son olarak Bursa’ya gidecekseniz Bursa gezilecek yerler için oluşturduğumuz listeye göz atmanızı öneririz.