Sülüklü Göl Tabiat Parkı | Nerede, Kamp, Ziyaret ve Giriş Ücreti – BOLU

Sülüklü Göl Tabiat Parkı - Bolu
Sülüklü Göl Tabiat Parkı - Bolu

Özellikle kampçıların ve doğa tutkunlarının nerede olduğunu merak ettiği en güzel yerlerden bir tanesidir Sülüklü Göl Tabiat Parkı. Son dönemlerde Sülüklü Göl’ün son derece popüler bir hal aldığını ifade edebiliriz.

Ülkemizin en doğal güzelliklerinden bir tanesi olan bu göl, Bolu’da yer almaktadır. Bolu’nun en önemli turizm gelirlerinden bir tanesini oluşan göl hakkında merak edilen tüm detayları sizler için derledik. Şimdi gelin bu doğa harikası göl ile ilgili tüm detayları inceleyelim.

Kısa bilgi: Bolu‘nun en güzel yerlerini keşfetmek isterseniz; Bolu’da gezilecek yerler için oluşturduğumuz gezi listemize mutlaka bir göz atın.

Sülüklü Göl Videosu

Daha fazla video gelmesi için lütfen Youtube Kanalımıza Abone olun. Desteğiniz için şimdiden teşekkürler.

Sülüklü Göl Tabiat Parkı Hakkında

Sülüklü Göl - Mudurnu
Sülüklü Göl – Mudurnu

Bir tabiat parkı alanına çevrilmiş olan göl, 2011 yılından önce koruma alına alınmıştır. Daha sonra milli parklar tarafından tabiat parkına dönüştürülmüştür. Kampçılar için de son derece ilgi çekici bir yer olan bu muhteşem göl, Bolu ve Sakarya il sınırları içerisindedir. Doğa sporları yapmak isteyen kişiler tarafından sık sık tercih edilen göle giden yolların ise son derece virajlı olduğunu ifade edebiliriz. Yıl içerisinde çok yoğunluğa sahip olmayan göl, berraklığı ve tertemiz yapısı ile gören herkesi kendisine hayran bırakmaktadır.

Sülüklü Göl, 315 yıl önce kadar 1703’te heyelan sonucunda oluşmuştur. Tavşansuyu deresinde ki heyelanın düşmesi ile birlikte meydana gelen gölün alanı 6 hektar kadardır. Ancak insanların göl bilinçsiz bir şekilde attığı balıklar nedeni ile sülükler balıklar tarafından yenmiştir. Bu nedenle gölde şu an sülük görülmemektedir.

Sülüklü Göl Tabiat Parkı Gezilecek Yerler ve Aktiviteler

Sülüklü Göl Tabiat Parkı Gezilecek Yerler
Sülüklü Göl Tabiat Parkı Gezilecek Yerler

Sülük Göl etrafında iki adet göl daha yer almaktadır. Söz konusu göllerden bir tanesi Çubukköy’de yer alan Çubukgöl’dür. Çubukgöl’ün içerisinde yel değirmenleri bulunmakta olup özellikle fotoğraf çekilmek isteyenler için son derece ideal bir yapıdadır. Bir diğer göl ise Akyokuş’ta yer alan Karamurat Gölü olarak bilinmektedir. Karamurat Gölü’nde tabiatın bozulmaması adına avlanmak kesinlikle yasaktır. Bolu gezisi sırasında bu mükemmel gölleri ziyaret ederek eşsiz bir deneyim elde edebilirsiniz.

Sülüklü Göl’de Kamp

Sülüklü Göl Milli Parkı Kamp Alanı
Sülüklü Göl Milli Parkı Kamp Alanı – Bolu

Bu göl de gerçekleştirebileceğiniz bir diğer aktivite ise kamptır. Kampçılık açısından çok gelişmiş bir yapıda olan gölde hem yaz hem de kış aylarında mükemmel bir şekilde kamp yapabilirsiniz. Özellikle kış mevsimi için çadırınızın 4 ya da 5 mevsim özelliğinde olması son derece büyük bir öneme sahiptir. Aynı zamanda uyku tulumunuzun da en az -8 derece olması gerekir. Bu sayede üşümeden kusursuz bir şekilde kamp yapabilirsiniz.

Göl, odun bulma açısından son derece gelişmiş bir yapıdadır. Yanınızda bulunduracağınız küçük bir nacak ve testere ile son derece kolay bir şekilde ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz. Yer ateşinin yasak olduğu bölgelerde ise belediye tarafından yerleştirilmiş olan mangallıklar yer almaktadır. Buralarda mangal yakabilirsiniz. Bölgede kamp yapabilmeniz için bir tesis bulunmamaktadır. Bu nedenle temkinli bir şekilde gitmeniz de fayda vardır.

Sülüklü Göl - Bolu
Sülüklü Göl – Bolu

Gölde yapabileceğiniz bir diğer aktivite doğa yürüyüşüdür. Son derece mükemmel bir yürüyüş deneyimi için bu tabiat parkını seçebilirsiniz. Bunun yanı sıra bisiklet ile turlayabilirsiniz.

Bu doğa harikasında fotoğraf çekilmekte son derece eşsiz olacaktır. Siz de fotoğraf çekilme tutkunuysanız ve doğa fotoğraflarını çok seviyorsanız ilkbahar ve sonbahar yapraklarının arasında mükemmel bir renk cümbüşü ile fotoğraf çekilebilirsiniz. Eşsiz kareler yakalamak için ise profesyonel bir fotoğrafçı olmanıza gerek yoktur.

Ziyaret Saatleri ve Giriş Ücreti 2023

Ziyaret saatleri: Haftanın 7 günü boyunca hizmet veren göle günün her saatinde dilediğiniz gibi ulaşabilirsiniz.

Giriş ücreti: Sülüklü Göl giriş ücretleri genel olarak aşağıdaki gibidir.

Giriş Ücreti : Kişi başı 55 TL. Kamp ücrete dahildir.

Sülüklü Göl Tabiat Parkı Ulaşım Bilgileri

Adres: Merkez Köyü, 14800, Tavşansuyu – Mudurnu / Bolu

Nerede?: Sülüklü Göl Tabiat Parkı, Bolu’nun Mudurnu ilçesinde bulunan Tavşansuyu köyünde yer almaktadır. Sülüklü Göl’e ulaşım için günübirlik tur hizmetlerinden yararlanabileceğiniz gibi şahsi aracınız ile de göle ulaşabilirsiniz.

Nasıl gidilir?: Sülüklü Göl’e büyükşehirlerden ulaşım süresi genel olarak aşağıdaki gibidir.

İstanbul’dan Sülük Göl 210 kilometre uzaklıktadır. Bu mesafe yaklaşık 3.5 saat kadar sürmektedir.

İzmir’den Sülüklü Göl 560 kilometre uzaklıktadır. Bu mesafe yaklaşık 6 saat kadar sürmektedir.

Ankara’dan Sülüklü Göl 270 kilometre uzaklıktadır. Bu mesafe yaklaşık olarak 4 saat kadar sürmektedir.

Bolu Merkezden ise Sülüklü Göl 95 kilometre uzaklıktadır. Bu mesafe 2 saat sürmektedir.

Konum Bilgisi