Tarsus Doğa Parkı | Nerede, Ziyaret ve Giriş Ücreti – MERSİN

Tarsus Hayvanat Bahçesi
Tarsus Doğa Parkı (Hayvanat Bahçesi) - Mersin

Mersin’in Tarsus ilçesinde nerede olduğu merak edilen yerlerden bir tanesi de Tarsus Doğa Parkı (Hayvanat bahçesi) içinde zaman geçirmek olmalı! Bölgenin sosyal açıdan en ilgi çekici mekânı olan hayvanat bahçesinde birbirinden özel canlı türlerini keşfe çıkabilirsiniz.

Özellikle de çocuklu aileler için harika bir etkinlik imkânı sunuyor. Her yaştan insanı gözlemleyebileceğiniz hayvanat bahçesinde siz de sevdiklerinizle kısa bir gezintiye çıkabilirsiniz.

Kısa bilgi: Gezi planlarınız arasına Mersin‘i dahil ettiyseniz; Mersin’de gezilecek yerler için oluşturduğumuz listemize de mutlaka bir göz atın derim.

Tarsus Doğa Parkı (Tarsus Hayvanat Bahçesi)

Tarsus’un en ilgi çekici cazibe merkezlerinden bir tanesi olan Tarsus Doğa Parkı, Tarsus Barajı’nın doğu tarafında konumlanmıştır. 2014 yılından bu yana hizmet veren hayvanat bahçesinin oldukça ideal bir şekilde tasarlandığından söz etmek mümkün. Yaklaşık 110 bin m2 alan üzerine kurulmuş olması ve hayvanlara geniş yaşam alanları sunması hayvanat bahçesinin dikkat çeken özelliklerinden bir tanesidir.

Tarsus Hayvanat Bahçesi - Mersin
Tarsus Hayvanat Bahçesi – Mersin

Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından finanse edilen ve Tarsusluların farklı hayvan türlerini görmeleri için yapılandırılan bahçede birbirinden özel canlı türleri var. İçerisinde 100’e yakın farklı canlı türünün bulunduğu hayvanat bahçesi kalitesini arttırmak ve daha iyi bir noktaya ulaşmak adına gittikçe gelişiyor. Bu noktada Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin hayvanat bahçesini A sınıfına taşıma arzusunun varlığından söz etmek gerekir.

Aktivite ve İmkanlar

Tarsus Doğa Parkı - Mersin
Tarsus Doğa Parkı Nerede ve Aktiviteler

Tarsus Doğa Parkı içerisinde yapılabilecek aktiviteler çok sınırlı olsa da burada zaman geçirmek pek çok insan için olduğu gibi sizin için de eğlenceli olacak. Daha önce hiç görmediğiniz canlı türlerini yakından keşfedebileceğiniz bu mekânda çocuklarınızın da canlı türleriyle tanışması mümkün olacaktır.

Peki, Tarsus’ta bulunan bu harika mekânda hangi canlı türleri var?

 • Aslan
 • Kaplan
 • Maymun
 • Zebra
 • Lemur
 • Babun
 • Vaşak
 • Anakonda
 • Lama
 • Puma
 • Midilli

Tarsus Hayvanat Bahçesi olarak da bilinen Tarsus Doğa Parkı içersinde bütün bu türleri daha yakından incelemeniz mümkün. Üstelik yapılabilecek aktiviteler konusunda sadece bu hayvanları görmek de yok! İşte sevdiklerinizle birlikte yapabileceğiniz aktiviteler.

Yürüyüş: Yeşillikler içerisinde harika bir mekân olarak tasarlanan Tarsus Doğa Parkı’nda kısa yürüyüşler yaparak doğallığı hissedebilirsiniz. Zaten çok büyük bir alan üzerine kurulu olması nedeniyle yürüyüş imkanları sunan bahçede yürüyüş yaparken canlıları da inceleme şansına sahip olabileceksiniz. Yürüyüş yollarının tasarımı ve yer yer bankların olması da bu hayvanat bahçesinin ilgi çekici bir yer olduğunu tekraren vurgulamak şart.

Fotoğraf Çekimleri: Çocuklar için olduğu kadar büyükler için de oldukça eğlenceli seçeneklerden bir tanesine dönüşen hayvanat bahçesinde fotoğraf çekinmek serbest. Bu nedenle de çocuklarınızın ilgisini çeken hayvanlarla fotoğraflarını çekebilirsiniz. Bunun yanı sıra daha önce hiç görmediğiniz canlıları yakınlarınıza ya da dostlarınıza göstermek için fotoğraflayabilirsiniz.

Eğlenceli ve bir o kadar da ilginç bir deneyime dönüşecek olan Tarsus Doğa Parkı gezisi sırasında hangi canlıya bakacağınızı şaşıracaksınız. Yaklaşık 2 saatlik bir gezi sonrasında unutulmaz anılar biriktirerek buradan ayrılabilirsiniz.

Mesire Alanı: Hayvanat bahçesi sınırları içerisinde olmasa da giriş kısmında bulunan mesire alanı buraya gelenler için keyifli zaman geçirilebilecek seçeneklerden bir tanesi oluyor. Şehrin karmaşasından uzaklaşmak isteyenler için oldukça özel bir seçenek olan bu mesire alanında sevdiklerinizle doğayla iç içe vakit geçirme imkanına sahip olabileceksiniz. Bu nedenle de harika bir deneyimin sizleri beklediğini ifade edebiliriz.

Ziyaret Saatleri ve Giriş Ücretleri: 2023

Ziyaret saatleri: Tarsus Doğa Parkı için yaz ve kış dönemlerinde 2 farklı giriş – çıkış saati uygulaması vardır. Kış döneminde 09.00’da açılan hayvanat bahçesi 17.00’a kadar hizmet verir. Yaz aylarında ise hizmet saatleri 09.00 ile 18.00 arasındadır.

Giriş ücreti: Hayvanat bahçesine girmek isteyen yetişkinlerden kişi başı 20 TL alınmaktadır. Öğrenciler içinse ücret 10 TL’dir. 6 yaş altındaki çocuklardan ücret alınmamaktadır.

Tarsus Doğa Parkı Ulaşım Bilgileri

Adres: Kavaklı, Berdan Barajı ve Hidroelektrik Santrali, Pk: 33400 – Tarsus / Mersin

Telefon: (0324) 626 33 34

Nerede?: Tarsus ilçe merkezine yaklaşık 27 km uzaklıkta bulunan hayvanat bahçesine gitmek için toplu taşıma ya da özel araç tercihinde bulunmanız gerekir.

Nasıl gidilir?: Buraya özel araçlarıyla gelmek isteyenlerin Mersin – Tarsus istikametinde ilçeye varmadan Yeni Hal kavşağından kuzeye doğru dönmeleri ve 1,5 km ilerlemeleri gerekir. İleride karşınıza gelen Shell benzin istasyonunun yanında sağa dönerek 7 km boyunca düz devam etmelisiniz. Yolun sonunda hayvanat bahçesi sizi karşılayacaktır.

Konum Bilgisi