Tekirdağ Kiraz Festivali | 2023 Etkinlik Takvimi Ne Zaman?

Tekirdağ Kiraz Festivali
Tekirdağ Kiraz Festivali

Geleneksel bir şekilde yılın çeşitli zamanlarında düzenlenen Tekirdağ Kiraz Festivali Etkinliği, genellikle Haziran ayında düzenlenmektedir.

Tekirdağ halkının eğlenmesi için önemli bir festival olan Kiraz Festivali, yoğun bir şekilde talep görmektedir. Kiraz Cümbüşü olarak da bilinen Tekirdağ Kiraz Festivali, bu yılda Haziran ayında yapılacaktır.

Tekirdağ Kiraz Festivali Tarihçesi

Tekirdağ Kiraz Festivali Tarihçesi
Tekirdağ Kiraz Festivali Tarihçesi

Bu festivalin son derece köklü bir geçmişi vardır. 1964 yılından beri düzenlenen festivalin temeli ilk olarak Naip Köyü’nde kirazın üretilmesi ile temeli atılmıştır.

1961 yılında ilk kirazın üretimi ile birlikte Kiraz Cümbüşü adı altında bu festival düzenlenmeye başlamıştır. Bu doğrultuda  o günden beri festivalin her yıl Haziran ayında düzenlendiğinden bahsedebiliriz.

Tekirdağ Kiraz Festivali Kapsamına Neler Var?

Tekirdağ Kiraz Festivali Ne Zaman
Tekirdağ Kiraz Festivali Ne Zaman

Tekirdağ Kiraz Festivali geleneksel bir şekilde her yıl kutlanmakta olup geniş bir kültürel çerçevede düzenlenmektedir. Bu noktada birbirinden farklı eğlence programları ile festivalin hemen herkesi eğlendirebilecek bir yapıda olduğundan bahsedebiliriz.

Kutlama kapsamında programların her biri Kutlama Komitesi Başkanlığı tarafından gerçekleştirilmektedir. Genellikle Haziran ayının 2.haftası ya da ilk haftasında yapılan festival 4 gün kadar sürmektedir.

Bu 4 gün boyunca kortejler, çeşitli gösteriler, sergiler, konserler, fener alayları, kiraz yarışmaları, güzellik yarışmaları, yelken yarışmaları ve piknikler gerçekleştirilmektedir.

Gösteri ve diğer yarışmaların kapsamı her yıl farklı şekillerde olmaktadır. Kiraz festivalinin olduğu hafta boyunca Tekirdağ’da turistik açıdan bir hareketlenme söz konusudur. Bu da Tekirdağ’ın turistik gelirleri için büyük bir katkı sağlamaktadır.

Binlerce Tekirdağ’lı ve festival için Tekirdağ’a gelen kişiler sahile inerek festival boyunca şehrin tadını çıkarmaktadır. Bunun yanı sıra dünyanın çeşitli yerlerinden ziyaretçi ve göstericileri ağırlayan festival de birçok özel gösteri gerçekleştirilmektedir.

Özellikle ünlü sanatçıların konserlerinin düzenlendiği festivalin çok eğlenceli olduğundan bahsedebiliriz. Festival kapsamında eğlence parkları ve havai fişek gösterileri de yer almaktadır.

Son olarak çeşitli firmaları açtığı stantlar da bulunmaktadır. Bu sayede firmalar ürünlerini tanıtabilme imkanı elde etmektedir. Eğlenceli ve geleneksel bir şekilde gerçekleştirilen bu festivalin Tekirdağlıların baş tacı olduğundan bahsedebiliriz.

Son derece hareketli bir festival olan Kiraz Festivali’nde organik ürünler ve kiraz satışı gerçekleştirilmektedir.

Kiraz Festivali 2023 Ne Zaman?

2023 Kiraz Festivali, her yıl olduğu gibi bu yılda Haziran ayının ilk haftasında gerçekleştirilecektir. Ancak henüz kesin bir tarih belli değildir.

Festivalin bu yıl 3 gün kadar sürmesi beklenmektedir. Eğer festivalin olacağı tarihlerde Tekirdağ’a yolunuz düşerse festivale uğramayı unutmayın.

Dipnot: Festivaller ve Etkinlik Takvimi hakkında daha fazla bilgi için Seyahat Bilgileri sayfamızı mutlaka ziyaret edin.