Tohma Kanyonu
Tohma Kanyonu

İçerisinde bulunan rafting alanları yanı sıra pek çok hastalığa şifa olan Kudret Havuzu ile ziyaretçi sayısını her geçen gün arttırmayı başaran kanyon Malatya’nın Darende ilçesinde bulunuyor. Son zamanlar yapılan yatırımlar ile ön plana çıkan Tohma Kanyonu bu yazımızın konusu olacak. Tohma kanyonu nerede? nasıl gidilir? bilgileri yanı sıra giriş ücreti, ziyaret saatleri ve rafting hizmetleri ve ücretleri gibi pek çok bilgi bu yazımızda sizleri bekliyor.

Tohma Kanyonu Genel Bilgiler

Tohma Çayı’nın her iki tarafında bulunan dik kayalıklar, sarp bir vadiyi ve Tohma Kanyonu’nu oluşturmaktadır. Kanyonun yamacındaki kayalar oyularak, Somuncu Baba Camisi’nin bulunduğu kısma, kanallar ile su getirilmiştir Somuncu Baba Camii ve Taş Köprü arasındaki kısımda bulunan kanyonun popülaritesi yapılan yatırımlarla daha da artmıştır.

Tohma Kanyonu Giriş Ücreti ve Ziyaret Saatleri

Kanyona girişte herhangi bir ücret ödemenize gerek yok. Hatta içeride bulunan piknik alanları ve mangal alanları da tamamen ücretsiz. Ayrıca ziyaret içinde herhangi bir zaman kısıtlaması bulunmuyor. Tesis içerisinde bulunan Lokanta ve Restoranlarda geç saatlere kadar hizmet vermektedirler.

Tohma Kanyonu Giriş Ücreti ve Ziyaret Saatleri
Tohma Kanyonu Giriş Ücreti ve Ziyaret Saatleri

Kanyonda Yapılabilecek Aktiviteler

Piknik & Mangal: Belediye tarafında kanyon içerisinde piknik ve mangal alanları yapılmıştır. Bu alanları kullanmak da ücretsizdir. Hazırlıksız geldiyseniz de üzülmeyin kanyon içerisinde pek çok restoran ve lokanta bulunmakta. Buradan size uygun olanı tercih edebilirsiniz.

Rafting: En çok tercih edilen aktivite rafting. İçeride bu hizmeti veren acenteler bulunuyor. Kaydınızı yaptırıp sıranın size gelmesini bekliyorsunuz. Sıranız gelince de eğlencenin tadını doyasıya çıkarabilirsiniz.

Doğa Yürüyüşü: Kanyon içerisinde yürürken doğal güzellikler karşısında büyüleneceğinizden hiç şüpheniz olmasın. Yer yer dikleşen yollar sizi yorsa da karşılaşacağınız manzaralar yorulduğunuza değecek emin olabilirsiniz.

Tohma Kanyonu Darende
Tohma Kanyonu Darende

Fotoğrafçılık: Buraya gelirken kesinlikle kameranız yanınızda olsun. Ya da umarım kamerası iyi olan bir telefona sahipsinizdir. Böylesi güzel manzaraları yeşilin farklı tonlarını, kanyonun dik yamaçlarını sadece kendi hafızanıza değil sevdiklerinizle de paylaşmak için kameranız ya da telefonunuzun hafızasına da kaydetmek isteyeceğinizden emin olabilirsiniz.

Tırmanış: Profesyonel olarak yapılan kaya tırmanışına burada rastlamak sizi şaşırtmayacaktır. Zaten kanyon, yamaç gibi bir güzelliği görmeye gidiyorsanız her zaman adrenalin tutkunu bir tırmanış sporu sever görmeye hazır olmalısınız.

Tohma Kanyonu Piknik
Tohma Kanyonu Piknik

Rafting Hizmetleri ve Rafting Ücretleri

Yaygın olarak yapılan aktivite Rafting. Özellikle gençler tarafından tercih edilen su sporu alınan güvenlik önlemleri il oldukça keyifli vakit geçirmenizi sağlıyor.

Ortalama Süre: 45 dakika

Rafting Ücreti (Kişi Başı): 30 Lira

Ekstra: HD Video ve Fotoğraf çekilmesini talep ederseniz ayrıca 50 Lira ödeyerek DVD Şeklinde Alabilirsiniz.

Not: En az 4 kişilik bir grup oluşması gerekiyor.

Tohma Kanyonu Nerede? ve Nasıl Gidilir?
Tohma Kanyonu Nerede? ve Nasıl Gidilir?

Tohma Kanyonu Nerede? ve Nasıl Gidilir?

Adres: Zaviye Mahallesi, Hulusi Efendi Cd. No:77, 44700 – Darende / Malatya

Ulaşım: Malatya-Kayseri D300 karayolunu kullanarak Deren’de ilçesine geldikten sonra tabelaları kullanarak buraya ulaşmak oldukça kolaydır.

Ayrıca Malatya’dan Darende ilçesine kalkan minibüsler ile ilçeye ulaşımı kolayca sağlayabilirsiniz.

Minibüs saatleri: 07:30 ve 19:20 arasında her 10 dakikada bir geçmektedirler. Konum bilgisi için tıklayın.