Toparlar Şelalesi Köyceğiz - Muğla
Toparlar Şelalesi Köyceğiz - Muğla

Muğla’nın muhteşem güzelliklerinden biri olan Toparlar Şelalesi oluşumu, nerede olduğu ve giriş ücreti gibi bir çok bilgi bu gezimizde saklı. Muğla’nın en güzel yerlerinden biri olan Toparlar Şelalesi, her yıl binlerce turistin ziyaret ettiği eşsiz bir doğa harikasıdır.

Özellikle doğa ile iç içe olmayı seven ve doğanın saklı miraslarını yakından görmek isteyen kişilerin yoğun bir ilgi gösterdiği Toparlar Şelalesi hem konumu hem de eşsiz görüntüsü ile son derece ilgi çekici ve fazlasıyla talep gören bir şelaledir. Siz de Ege turunuz sırasında Toparlar Şelalesi’ni ziyaret ederek övgülerimizde haksız olmadığımızı kendi gözünüz ile görebilirsiniz.

Toparlar Şelalesi Muğla, köyceğiz’in incisi konumunda. Bizde bu gezimizde; Toparlar Şelalesi nerede, kahvaltı, giriş ücreti ve ziyaret saatleri, konaklama ve kahvaltı gibi konulardan bahsedeceğiz.

Bilgi Fethiye’ye gitmeden önce Fethiye’de gezilecek yerler adlı makalemize göz atmanızı öneririz. Ayrıca Fethiye’deki plajlar ve koylara da buradan ulaşabilirsiniz.

Şelaleler: Ayrıca Türkiye’de görülmesi gereken yerler ve Türkiye’deki Şelaleler için oluşturduğumuz gezi listelerimize de göz atabilirsiniz.

Şelalenin Videosu

Daha çok video gelmesi için lütfen Youtube Kanalımıza Abone olun. Desteğiniz için şimdiden teşekkürler.

Toparlar Şelalesi Hakkında Bilgiler

Toparlar Şelalesi, Ege Bölgesi’nin en güzide şelalelerinden bir tanesidir. Muğla’nın Köyceğiz ilçesinde bağlı Toparlar Mahallesi’nde bulunan şelale hem yerli halkın hem de bölgeye gelen turistlerin ilgisini çekmeye başaran bir güzelliğe sahiptir. Şelale yaklaşık 3-4 metre yüksekliğe sahiptir. 3-4 metre yüksekliğinden altından dökülen eşsiz bir güzelliğe sahip olan Toparlar Şelalesi, sıcaktan bunalan ve serinlemek isteyen kişilerin yoğun bir şekilde ilgi gösterdiği bir yerdir.

Toparlar Şelalesi’nde ki su hacmi mevsim şartlarına göre yıl içerisinde devamlı değişkenlik göstermektedir. Ancak yıl içerisinde şelale içerisinde ki su hacminde değişiklik olsa da hiçbir şekilde kuruma meydana gelmediğini ifade edebiliriz. Şelale en çok Mart, Nisan ve Mayıs aylarında gür bir şekilde akar. Bu nedenle pek çok kişi genellikle Mart, Nisan ve Mayıs aylarında Toparlar Şelalesi’ni ziyaret eder. Bunun yanı sıra Temmuz ve Ağustos aylarında serinlemek isteyen kişiler de Toparlar Şelalesi’ni rahatça tercih edebilmektedir.

Toparlar Şelalesi Köyceğiz
Toparlar Şelalesi Köyceğiz

Toparlar Şelalesi’nin döküldüğü yerin altında doğal oluşumlu bir göl yer alır. Göl, şelalenin sularından beslenmektedir. Ayrıca yüzmek içinde uygundur. Gölün kıyıları sığ iken ortası ise son derece derindir. En derin yerinin 4 ile 5 metre olduğu tahmin edilmektedir. Kıyıdan itibaren yavaş yavaş derinleştiği için çok büyük bir tehlike bulunmamaktadır. Ancak göl, tatlı su gölüdür ve kaldırma kuvveti yoğun değildir. Bu nedenle yüzme bilmeyenlerin çok daha temkinli olmalarında fayda vardır.

Toparlar Şelalesi’nde yapabileceğiniz en güzel aktivite yüzmektir. Tamamen doğal oluşumlu olduğu için son derece muazzam bir görüntüye sahip olan Toparlar Şelalesi’nin kesinlikle görmeye değer bir yer olduğunu ifade edebiliriz. Şelalenin altında yer alan gölde yüzebilirken aynı zamanda piknikte yapabilirsiniz. Ayrıca bölgede çeşitli doğa yürüyüşlerinin de yapılabileceğini ifade edebiliriz.

Toparlar Şelalesi Giriş ücreti ve Ziyaret Saatleri
Toparlar Şelalesi

Yenmesi Gereken Yemekler

Toparlar Şelalesi çevresinden birbirinden lezzetli yemekler hazırlayarak sunan çeşitli restoranlar yer alıyor. Söz konusu restoranlarda aşağıdaki yemekleri rahatlıkla tüketebilirsiniz.

Kahvaltı: Muğla’nın meşhur köy kahvaltısını bir de Toparlar Şelalesi’nde deneyin. Birbirinden lezzetli ve doğal kahvaltılıklar ile hazırlanan bu kahvaltıya hayran kalacaksınız.

Kiremitte Pide: Toparlar Şelalesi’nde tüketebileceğiniz yemeklerden bir diğeri de kiremitte pidedir. Muğla halkına özel şekilde pişirilen ve eşsiz bir lezzete sahip olan kiremitte pidenin tadına mutlaka bakmalısınız.

Kuru Fasulye: Şelaleye gidip kuru fasulye yenir mi demeyin. Muğla yöresinde yetişen eşsiz lezzete sahip olan kuru fasulyenin tadına hayran kalacaksınız.

Konaklama İmkanları

Toparlar Şelalesi’nin yakınlarında her bütçeye ve ihtiyaca yönelik çeşitli oteller yer almaktadır. Siz de Toparlar Şelalesi etrafında konaklamak istiyorsanız söz konusu otellerden kendiniz için en uygun olanı tercih edebilirsiniz.

Oteller: Mandarin Bed, Kaunos Otel, Yakut Apart Otel, Yeni Doğa Hotel, Caunos Antik Hotel, Dalyan Kamp Alanı, Midas Pension, Lotus Apart Pansiyon, Caretta Caretta Hotel, Vira hotel Dalyan, Rose Apart gibi apart ve otel çeşitlerinde bütçeniz ve ihtiyaçlarınız için en uygun olanı kolaylıkla seçebilirsiniz.

Toparlar Şelalesi Köprü

Giriş ücreti ve Ziyaret Saatleri – 2022

Giriş ücreti: Şuanda giriş ücreti alınmaktadır. Şelale tamamen halka açık bir şekilde düzenlenmiştir.

Ziyaret saatleri: Şelale haftanın her günü saat: 07:00 – 19:00 arası ziyaret edebilirsiniz.

Nerede ve Nasıl Gidilir?

Adres: Döğüşbelen, 48800 – Köyceğiz / Muğla

Nasıl gidilir?: Toparlar Şelalesi Muğla’nın Köyceğiz ilçesine bağlıdır. Şelale, Muğla’ya 60 kilometre uzaklıkta yer alırken Köyceğiz ilçesine ise 5 kilometre uzaklıktadır. Muğla otoyolundan dümdüz devam ederken sağ tarafta şelale yazılı tabelaları takip ederek Toparlar Şelalesi’ni kolayca bulabilirsiniz. Ancak araç ile şelalenin olduğu yere gidemezsiniz. Yaklaşık 15 dakika kadar yürümeniz gerekiyor.