Tulumtaş Mağarası - Ankara
Tulumtaş Mağarası - Ankara

Tulumtaş mağarası, son zamanlarda birçok kişinin nerede olduğunu merak ettiği en yeni turistik yerlerden bir tanesi. Ankara Çevre Yolu’nun yapımı sırasında keşfedilen mağara, Gölbaşı Belediyesi tarafından turizme kazandırılmıştır.

Buraya özgü bir atmosfer oluşması için Tulumtaş Mağarası’na özel ışıklandırma çalışmaları yapıldığı bilinmektedir. Siz de Ankara’da ki farklı yerleri keşfetmek istiyorsanız bu mağara tam size göre.

Kısa bilgi: Rotanızı Ankara‘ya çevirdiyseniz ve bu bölgede bir gezi hazırlığınız varsa; Ankara’da gezilecek yerler için oluşturduğumuz listemize de mutlaka bir göz atın.

Mağaradan Kısa Bir Video

Daha fazla video gelmesi için lütfen Youtube Kanalımıza Abone olun. Desteğiniz için şimdiden teşekkürler.

Tulumtaş Mağarası ve Özellikleri

Mağara, sahip olduğu özellikler ile son derece dikkat çekici bir durumdadır. Büyük bir kireç taşı bloğunun içerisinde bulunan mağara, kimyasal erimeler sonucunda oluşmuştur. Bu noktada mağaranın fosil ve toplam uzunluğunun 549 metre olduğu bilinmektedir.

Mağara içerisinde sarkıt, dikit ve çeşitli sütunlar yer almaktadır. Ocakta bulunan dinamit patlamaları sonrasında mağaranın bir kısmında çeşitli damlataş oluşumlarının tahrip olduğu bilinmektedir.

Tulumtaş Mağarası İç Yapısı
Mağaranın İç Yapısı

Tulumtaş Mağarası’nın uzunluğu 5 kilometredir. Bunun yanı sıra mağaranın genişliği 1.5 kilometredir. Yüksekliğinin ise 30-40 metre aralığında olduğu bilinmektedir. Özellikle mağaranın içerisinde bulunan dikit, sarkıt ve sütunlar son derece ilgi çekici bir görünüm oluşturmaktadır.

Yapılacak Aktiviteler

Tulumtaş Mağarası Nerede ve Nasıl Gidilir?
Tulumtaş Mağarası Nerede ve Aktiviteler

Tulumtaş mağarası, dünyada ve Türkiye’de başka bir örneği olmayan ve kendini devamlı bir şekilde yenileyen bir mağaradır. Bu nedenle mağaranın oluşumu ve tarihi ile ilgili çeşitli bilgilere bu mağarayı ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.

Özellikle bir rehber ile mağaranın ziyaret edilmesi çok daha doğru ve ilgi çekici bilgilere ulaşmanızı sağlayacaktır. Oksijeni, havası ve kokusu ile diğer mağaralardan farklı olan bu turizm merkezinin her detayını inceleyerek hem tarih hem de genel kültür bilgilerinizi arttırabileceksiniz.

Ziyaret Saatleri ve Giriş Ücretleri

Ziyaret saatleri: Hafta içi her gün 10:00 – 17:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz. Tulumtaş mağarası henüz tamamlanmamıştır. İlk etabının açıldığı mağaranın çok derinlere doğru ilerlediğini söylemek mümkündür. Ancak turizme açılmamasına rağmen mağaraya gelen ziyaretçiler bulunmaktadır. Bu nedenle siz de dilerseniz bu aşamada mağarayı ziyaret edebilirsiniz.

Giriş ücreti: Şuanda mağaraya giriş sırasında herhangi bir ücret talep edilmemektedir. Cumhuriyetin 100.yılında tam açılışı beklenen mağaranın uygun fiyatlı bir şekilde ücretlendirilmesini temenni ediyoruz.

Tulumtaş Mağarası Ulaşım Bilgileri

Adres: Tulumtaş Mahallesi, Karayatak Mevkii – Gölbaşı / Ankara

Nerede?: Tulumtaş mağarası Ankara’nın Gölbaşı ilçesinde yer almaktadır. Karayatak Tepe mevkiinde bulunan mağara, Parlamenterler Sitesi’nin yanında konumlanmıştır.

Nasıl gidilir?: Mağaraya toplu taşıma araçları ya da şahsi araç ile ulaşım mümkündür. Toplu taşıma araçları ile gelmek isteyen kişiler 192, 194, 196 ve 197 numaralı otobüslerden en yakın durakta inerek ulaşım sağlayabilirler.

Konum Bilgisi