Ankara Gezi Rehberi
Ankara'da Gezilecek Yerler – Gezilmesi Gereken Yerler

İlkbaharda ülkemizde gezilecek en güzel yerlerin başında başkent Ankara geliyor. Ankara’da gezilecek yerler ve tarihi, doğal güzellikleri tek başlık altında topladık. Eğer Ankara’ya yolunuz düşerse ya da Ankara gezisi planlıyorsanız aşağıdaki yerleri gezmenizi tavsiye ediyoruz.

NOT: Aşağıda bahsettiğimiz yerlerle ilgili daha detaylı bilgi almak isterseniz konu başlığına tıklamanız yeterli.

Anıtkabir

Anıtkabir 02

Anıtkabir için ne söyleyebiliriz ki! Türkiye Cumhuriyeti devletinin kurucusu ve ilk cumhurbaşkanı olan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün anıt mezarına her yıl yerli yabancı yüzbinlerce kişi ziyaret edip dua etmektedir. Özellikle Atatürk’ün ölüm yıldönümü olan 10 Kasım ve milli bayramlarda yoğun bir ziyaretçi trafiği yaşanıyor. Ankara Tandoğan’da bulunan Anıtkabir, Ankara’da gezilecek yerler arasında daha doğrusu gidilecek yer arasında önemli ve en öncelikli ziyaret noktalarından olmasını tavsiye ediyoruz. Ve şunu da belirtmek istiyoruz ki, 2 yılda bir mutlaka Atamızı ziyaret etmeye gideriz…

Kocatepe Camii

Kocatepe Camii Ankara - 01

Başkentin en büyük camilerinden biri olan Kocatepe Camii, 1987 yılında ibadete açılmıştır. Yapılış tarihi çok eski olmasa da mimari yapısıyla sanki yüzyıllardır Ankara’daymış havası sunuyor. 4500 metrekarelik bir alan üzerine kurulan Kocatepe Camii, 4 minareden oluşuyor ve her bir minare 88 metre uzunluğa sahip. Kızılay Meydanı’na 3 km uzaklıkta olan Kocatepe Camii, görmenizi tavsiye edebileceğimiz yerlerden birisidir.

Keçiören Teleferik

Kecioren-Teleferik-02

Ankara’nın Keçiören semtinde bulunan teleferik, başkente tepeden bakma fırsatını ziyaretçilerine sunuyor. Toplam 16 gondoldan oluşan teleferik hattında ortalama yolculuk 20 dakika sürüyor. Ankara’ya kuşbakışı bakmanıza imkan sunan Keçiören Teleferik, haftanın 7 günü de hizmet vermektedir. Fiyat olarak son derece uygun olan teleferiğe binerek Ankara gezinize bambaşka bir pencereden bakmayı da ihmal etmeyin. Atatürk Botanik Bahçesi ile Estergon Kalesi arasında bulunan teleferiğin 2 istasyonu bulunmaktadır.

Nata Vega Akvaryum

Aqua Vega Akvaryum - 01

Bakmayın siz Ankara’da deniz olmadığına. Nata Vega Akvaryum ‘da dünyanın dört bir yanında yaşayan deniz ve okyanus canlılarını görebilirsiniz.  Ankara Mamak’ta bulunan Nata Vega Outlet içinde bulunan akvaryum, ülkemizdeki en büyük, Avrupa’daki ikinci en büyük tünel akvaryumu olma özelliğine sahiptir. 2012 yılından beri ziyaretçilerini ağırlayan akvaryum, 5000 metrekarelik alan üzerine kurulmuştur. 3,5 milyon litre su alma kapasitesine sahip olan tankeri doldurmak için 15 günlük bir zaman gerekiyor. Akvaryuma giriş için 10 – 15 TL gibi bir fiyatı gözden çıkarmanız gerektiğini de hatırlatalım.

Rahmi Koç Müzesi

Ankara Rahmi Koç Müzesi - 01

Ankara’nın ilk sanayi müzesi olma özelliğine sahip olan Rahmi Koç Müzesi’nde Atatürk’ün resimleri de sergilenmektedir. Müze binası Osmanlı Dönemi’nde kervansaray olarak inşa edilmiş ve bulunduğu yerde çarşılar ve oteller varmış. Uzun zaman kaderine terk edilen bina, sonraki yıllarda Rahmi Koç tarafından Kültür Bakanlığı’ndan alınmış ve restore edildikten sonra müze haline getirilmiştir. Ankara Kalesi’ne yakın bir noktada bulunan müzede hediyelik eşya alabileceğiniz dükkanlar da var. Buraya kadar gelmişken yorgunluk kahvesi içmeden aşağıya inmeyi düşünmemenizi tavsiye ediyoruz. Bizede göre Ankara’da gezilecek yerler arasında burası ilk üçe girmeye hak kazanmıştır.

Kurtuluş Savaşı Müzesi

Kurtuluş Savaşı Müzesi - 01

Ankara gezisinde ziyaret etmeniz gereken en önemli yerlerden biri de Kurtuluş Savaşı Müzesi’dir. İçinde pek çok önemli eserin sergilendiği müze, eski meclisin bulunduğu binadadır.  Pazartesi günleri hariç haftanın diğer günleri ziyaret edebileceğiniz müzeye giriş için cüzi miktarda ücret ödemeniz gerekecek. Başkentin en önemli meydanlarından olan Ulus Meydanı’na yakın noktada olan Kurtuluş Savaşı Müzesi’ne ulaşım da oldukça kolaydır. Müzeyle ilgili daha detaylı bilgi almak için başlığa tıklamanız yeterlidir.

Atatürk Orman Çiftliği

AOÇ

Atatürk Orman Çiftliği, başta Ankaralılar olmak üzere farklı yerlerden gelen ziyaretçiler için de temiz hava ve oksijenin bol olduğu yerlerden birisidir. Atatürk’ün talimatı ile hazineye bağışlanan arazi üzerine kurulan orman çiftliğinin içinde hayvanat bahçesi, Atatürk’ün Selanik’te doğduğu evin benzeri, Karadeniz Havuzu ve Devlet Mezarlığı gibi bölümler de bulunmaktadır. Haftanın 7 günü ziyaret edebileceğiniz çiftlikte isterseniz piknik yapın, isterseniz hayvanat bahçesinde dilediğiniz gibi dolaşın. Atatürk Orman Çiftliği’ne hem şahsi aracınızla hem de toplu taşıma araçlarını kullanarak gidebilirsiniz.

Estergon Kalesi

Estergon Kalesi Ankara - 01

2005 yılından bu yana ziyaretçilerine kapısını açan Estergon Kalesi, adını Tuna Nehri kıyısında bulunan tarihi kaleden almıştır. Keçiören’de bulunan kale, Ankara’ya tepeden bakma imkanını da ziyaretçilerine sunuyor. Kale içinde bulunan müzede Türk tarihinin kültürünü yansıtan eserler sergileniyor. Estergon Kalesi’ni hergün ziyaret edebilirsiniz. Özellikle mimari yapısıyla farklı bir havaya sahip olan Estergon Kalesi’ne kadar çıkmışken, tepede bulunan Özbek sofrasında mutlaka karnınızı doyurmanızı tavsiye ediyoruz.

Etnografya Müzesi

Ankara Etnografya Müzesi - 01

Ankara’nın Altındağ bölgesinde bulunan Etnografya Müzesi, Cumhuriyet döneminin en ünlü mimarlarından biri olan Arif Hikmet Koyunoğlu tarafından yapılmıştır. Müzenin girişindeki Atatürk heykeli İtalyan sanatkar Pietro Canonica tarafından yapılmış olup ziyaretçilerin büyük beğenisini toplamıştır. Müzede Selçuklu Dönemi’nden günümüze kadar kıyafetlerden silahlara, çini porselenlerden şerbet kazanlarına kadar pek çok eser sergilenmektedir.

Elmadağ Kayak Merkezi

Elmadağ Kayak Merkezi - 01

Ankara gezisi için bu mevsimde pek de uygun olmayan Elmadağ Kayak Merkezi’ni yine de kısaca tanıtalım istedik. Ankara’ya 17 km uzaklıkta olan kayak merkezi bölgenin kış turizmi için önemli noktalardan birisidir. Yılın 4 ayı kayak yapma imkanı sunan Elmadağ Kayak Merkezi’nde kayak yapmak için yeniden kış aylarını beklemeniz gerekecek. Bahar aylarını yaşadığımız şu günlerde Elmadağ yazısını fazla uzatmıyoruz ve diğer gezilmesi gereken yerleri anlatmaya kaldığımız yerden devam ediyoruz.

Göksu Parkı

Göksu Parkı - 02

Başkentin en büyük parklarından biri olan Göksu Parkı, özellikle hafta sonları havanın güzel olduğu dönemlerde tıklım tıklım doluyor. 2003 yılından bu yana Ankaralıların nefes almak için kaçtığı uğrak noktalarından olan Göksu Parkı’nda balık tutma keyfini de yaşayacaksınız. Parkın içinde kafe, dinlenme alanları, lunapark, yürüyüş parkurları gibi bölümler de bulunmaktadır. Eğer hafta sonu için planınız yoksa Göksu Parkı’na sevdiklerinizle kahvaltı yapmaya gidebilirsiniz.

Tabiat Tarihi Müzesi

MTA Tabiat Tarihi Müzesi

1968 yılında hizmet e açılan Tabiat Tarihi Müzesi, 3 katlı olup 5 bölümden oluşmaktadır. Müzede Türkiye’de yaşayan ve yetişen hayvan – bitki türleri sergilenmektedir. 100’den fazla nesli tükenmiş hayvan ve bitki türü sergilenmektedir. Yıllık ortalama 50 bin kişinin ziyaret ettiği müzeye giriş için herhangi bir ücret ödemenize gerek yok. Çankaya bölgesinde bulunan müzeye toplu taşıma araçlarıyla da ulaşım sağlayabilirsiniz.

Eymir Gölü

Eymir Gölü - 01

Belki de Ankara’da yaşayanların bile adını ilk kez duyacağı Eymir Gölü, özellikle hafta sonu tatili için birçok kişinin tercih ettiği dinlenme alanlarından birisi konumundadır. ODTÜ sınırları içinde kalan Eymir Gölü’ne kolaylıkla girebilirsiniz. Hafta sonu için bir planınız yoksa ve havalar da piknik yapmaya, balık tutmaya ve bisikletle gezmeye elverişliyse şimdiden Eymir Gölü ile ilgili plan yapabilirsiniz. Yazımızın başlığına tıklayarak Eymir Gölü ile ilgili detaylı bilgi (nasıl gidilir, giriş ücreti, ziyaret saatleri) alabilirsiniz.

Kuğulupark Restaurant

kuğulu park ankara

2009’da Kavaklıdere Kuğulupark içinde hizmet vermeye başlayan Kuğulupark Restaurant, birbirinden lezzetli menüleri ve güler yüzlü personeli ile lezzeti ve kaliteyi aynı anda sizlere sunuyor. Anadolu’nun her köşesinden farklı lezzetlerin sunulduğu restaurantta damak tadınıza hitap eden bir lezzeti mutlaka bulacaksınız. Hafta sonları kahvaltı yapmak için ailecek ya da tek başınıza gidebileceğiniz parkta hem karnınızı doyuracak hem de keyifli bir hafta sonu geçirebilirsiniz.

Gölbaşı Köşk Restaurant

golbasi01

Ankaralılara ve farklı bölgelerden gelen ziyaretçilerine eşsiz göl manzarası ve muhteşem tatlar sunan restaurantta aynı zamanda düğün, nişan gibi etkinliklere de ev sahipliği yapıyor. Özellikle hafta sonlarında başkentin yoğun temposundan günü birlik de olsa kurtulma şansı veren Gölbaşı Köşk Restaurant’ta birbirinden lezzetli balık çeşitlerini de tatmanızı tavsiye ediyoruz. Aynı anda 2500 kişiye hizmet verebilecek kapasiteye sahip olan mekanda hafta sonu göl manzarası eşliğinde muhteşem bir kahvaltı için ortalama 35 – 40 TL’yi gözden çıkarmanız gerekecek.

Ankara’da Gezilecek Yerler yazımın sonuna geldik. Eklemek istediğiniz yerler varsa altına yorum yaparak bizimle ve ziyaretçilerimiz ile paylaşabilirsiniz.