Türk Tarih Müzesi - Ankara
Türk Tarih Müzesi ve Parkı - Ankara

Ankara, Türk tarihi ile ilgili pek çok yapıtı bünyesinde bulunduran eşsiz bir şehirdir. Türk Tarih Müzesi ve Parkı da son zamanlarda nerede olduğu merak edilen doğa dostu yerlerden bir tanesidir. Türkiye’nin kalbi konumunda olan Ankara’da birbirinden güzel park ve tarihi alanlar yer almaktadır.

Ankara’ya yolunuz düşerse Türk tarihinin en güzel hali ile yansıtılan bu parkı mutlaka ziyaret etmelisiniz. Şimdi gelin, Türk tarihinin gözler önüne serildiği bu güzel park ile ilgili tüm detayları hep birlikte inceleyelim.

Kısa bilgi: Hazır yolunuz Başkentimize düşmüşken Ankara’da gezilecek yerleri keşfetmeden olur mu? Bu gezi listemize de mutlaka bir göz atın.

Türk Tarih Müzesi Videosu

Daha fazla video gelmesi için lütfen Youtube Kanalımıza Abone olun. Desteğiniz için şimdiden teşekkürler.

Türk Tarih Müzesi ve Parkı Hakkında Kısa Bilgiler

Türk Tarih Müzesi - Ankara
Türk Tarih Müzesi – Ankara

Türk Tarihi Müzesi İskit/Saka döneminden başlayan bir anlatıma sahiptir. Göktürk kağan ve hatunları, Selçuk sultanlarını, Kurtuluş Savaşı komutanlarını, Osmanlı padişahlarını, ünlü Türk düşünürleri, Türk Cumhuriyeti’nin temsilcilerini ve bilim adamlarını, Cumhuriyet döneminin sanatçı, yazar ve şairlerini bu parkta görmek mümkündür. Aynı zamanda Ergenekon Destanı, Kürşat ve 40 Çerisi, İstanbul’un Fethi, Kurtuluş Savaşı ve Çanakkale Savaşı kompozisyonları da parkta bulunan detaylar arasında yer almaktadır. Müzede bulunan 4 farklı heykel müzenin çok daha eşsiz bir görünüme sahip olmasını sağlamaktadır.

Türk Tarih Parkı - Ankara
Türk Tarih Parkı – Ankara

Park genel olarak 60 bin metrekare bir alandan meydana gelmektedir. İçerisinde 200 adet heykelin bulunduğu parkta aynı zamanda 7 bin metrekarelik kapalı müze yer almaktadır. Müzenin içerisinde birbirinden farklı tarihi dokuları yansıtan öğeler bulunmaktadır.

650 kişilik büyük bir konferans salonuna sahip olan parkın içerisinde bunların yanı sıra çok amaçlı sanatsal sergi salonu yer almaktadır. 10 bin kitaplık bir kütüphanenin yer aldığı park, kitap severler için harika bir yerdir. Özellikle Türk tarihi ile ilgili bilinmemiş eserlerinde yer aldığı bu kütüphane, tarih tutkunlarının çok seveceği bir alandır.

Yapılabilecek Aktiviteler ve İmkanlar

Türk Tarih Müzesi ve Parkı Nerede ve Aktiviteler
Türk Tarih Müzesi ve Parkı Nerede ve Aktiviteler

Park kapsamında ayrı ayrı Göktürk Devleti Alanı ve 1453 Fetih Alanı, 17 Büyük Türk Devletleri Alanı, Büyük Türk Düşünürleri Alanı, İslamiyet Dönemi Önemli Türk Büyükleri Alanı, Türk Cumhuriyetlerini temsil eden 7 Türk Büyükleri Alanları, Kurtuluş Savaşı Alanı ve Çanakkale Savaşı Alanı yer almaktadır. Otopark ve engelli hizmetinin de bulunduğu parkta genel kültürünüzü ve tarihe olan sevginizi artıracak bir çok eser yer almaktadır.

Türk Tarih Müzesi
Müzenin İçi

Adeta tarihe bir yolculuk yaptırma özelliğine sahip olan bu mükemmel park, Ankara’nın kalbi olmuş durumdadır. Yakın zamanda ziyaretçilerinin beğenisine açılan park, bir eğitim yuvası olarak tasarlanmış ve bu kapsamda hayata geçirilmiş bir projedir.

Neler var?: 1500 kişilik amfi tiyatro ile farklı sanat eserlerinin de yapılmasına olanak tanıyan parkta Göktürk ve Uygur anıtlarının replikaları yer almaktadır. Türk tarihinin farklı dönemlerini anlatan 7 farklı kompozisyon, 4 panoramik resim, 3 adet Frig kabartması da tarihi çok daha yakından görmenize olanak sağlıyor.

Bu bahsedilenlerin yanı sıra müzede Ankara Mimarisi Maketi, Türk Denizcilik Panosu, Türk Havacılık Panosu, Türk Mimarlık Panosu, Türk Arkeoloji Panosu, Türk Bilim Tarihi Panosu, Türkologlar Panosu ve interaktif öğrenme donanımlar sunulmaktadır. Dünyada başka bir örneği olmayan bu park gören herkesi kendine hayran bırakacaktır.

Restoran ve Kafe: Türk tarih Mmüzesi ve parkı içerisinde restoran ve kafe de bulunmaktadır. Ziyaretçilerin hem sağlıklı hem de lezzetli yiyecek ve içecek tüketerek dinlenmelerini sağlayan restoran ve kafe şık görünümü ile dikkat çekmektedir. Üstelik çocuklara özel menüler de yer almaktadır. Bu kapsamda ziyaretçiler yemek içme ihtiyaçlarını müzedeki restoran ve kafede rahatlıkla gerçekleştirebilirler.

Ziyaret Saatleri ve Giriş Ücreti: 2022

Ziyaret saatleri: Türk tarih müzesi ve parkı Pazartesi hariç her gün 10.00’da ziyaretçi kabul etmeye başlamaktadır. Müzenin son ziyaretçi kabul ettiği saat ise 18.00’dir.

Giriş ücreti: Şuan için girişte her hangi bir ücret almamaktadır. Eğer bir değişiklik olursa yazımıza ücret konusunda bilgi eklenecektir.

Türk Tarih Müzesi ve Parkı  Ulaşım Bilgileri

Adres: Bağlıca, Çambayırı Cd. No:89, Pk: 06790 – Etimesgut / Ankara

Telefon: (0312) 939 98 21

Nerede?: Ankara’nın Bağlıca ilçesinde yer alan müzeye ulaşım son derece kolaydır. Bağlıca ilçesine ulaşarak kolay bir şekilde müzeyi bulabilirsiniz.

Nasıl Gidilir?: Bağlıca’ya bağlı Çambayırı cd. bulunan parka 534 – 597 – 597-1 seferli otobüsler ile kolayca ulaşabilirsiniz.

Konum Bilgisi