Türkiye’deki Köprüler
Türkiye’deki 10 Tarihi Köprü

Ülkemiz tarihi keşifler açısından son derece önemli bir konumda. Türkiye’nin tarihi güzellikleri arasında birbirinden muhteşem köprülerde bulunmaktadır.

Türkiye’deki 10 Tarihi Köprü Listesi

Siz de Türkiye’deki tarihi güzelliklere sahip olan köprüleri merak ediyorsanız doğru adrestesiniz. Şimdi, gelin en güzel köprüleri hep birlikte inceleyelim.

1. Çifte Köprü

Çifte Köprü - Artvin
Çifte Köprü – Artvin

Artvin’in Arhavi ilçesinde bulunan Çifte Köprü, Doğu Karadeniz’de ki en güzel tarihi eserler arasında yer almaktadır. Samsun’dan itibaren görenleri kendine hayran bırakan yapısı ile dikkat çeken Karadeniz, bilindiği üzere doğal güzellikleri ile ünlüdür.

Yüksek yamaçlara ulaşım için ise çeşitli köprüler ya da varagel adındaki pratik teleferik sistemleri kullanılmaktadır. Bu köprülerden bir tanesi de Çifte Köprü’dür. Birbirine dik konumda bağlanan 2 köprüden meydana gelen Çifte Köprü, 1850’li yıllarda oluşturulmuştur.

Karadeniz’in eşsiz mimarisini yansıtan sivri kemerli, kesme taş malzeme ve tek gözlü bir yapıya sahiptir. Bu yapı zamanla Kafkasya’da ki asker sevkiyatı için kullanılmıştır. Mençuna Şelalesi güzergahında bulunan Çift Köprü, 2003 yılında Karayolları Genel müdürlüğü tarafından restorasyon edilmiştir.

2. Uzun Köprü

Uzun Köprü - Edirne
Uzun Köprü – Edirne / Türkiye

Edirne’de bulunan Uzun Köprü, Yunanistan sınırına ise 6 km uzaklıkta yer almaktadır. Edirne’nin Uzunköprü ilçesinde yer alan bu tarihi yapı Osmanlı İmparatorluğu’nun Trakya’da bulunan ilk yerleşim yerlerinden birini temsil etmektedir.

Ergene Ovası’nda bulunan bu ilçedeki eşsiz taş köprü son derece önemli bir tarihi yapıdır. Sultan II. murat döneminde yapıldığı bilinen köprünün yapımı yaklaşık olarak 18 yıl sürmüştür.

3. Büyükçekmece Köprüsü

Büyükçekmece Köprüsü
Büyükçekmece Köprüsü

İstanbul’da bulunan bu tarihi köprü, Büyükçekmece Gölü’nün daraltılarak Marmara Denizi ile buluştuğu noktada yer almaktadır.

Anadolu’nun çeşitli bölgelerini süsleyen mimar Sinan’ın eserlerinden bir tanesi olan köprü, günümüzde yoğun bir trafiğe sahiptir. İlginç tasarımı ile de dikkat çeken Büyükçekmece Köprüsü, dört ayrı köprünün birleşmesi ile oluşmaktadır.

4. Bayramören Köprüsü

Bayramören Köprüsü
Bayramören Köprüsü – Çankırı / Türkiye

Moloz, ahşap ve tuğladan yapılan köprülerden bir tanesi olan Bayramören Köprüsü, Çankırı’dan yer alan bir tarihi köprüdür. Yerini modern oluşumlara bırakan malzemelerden elde edilen bu köprü geçmişten günümüze kadar gelen en güzel eserlerden bir tanesidir.

19.yüzyılın ikinci yarısında yapıldığı düşünülen köprünün farklı bir mimari görüntüsü bulunmaktadır.

5. Irganda Köprüsü

Irganda Köprüsü
Irganda Köprüsü – Bursa

Türkiye’de ki en güzel köprülerden bir tanesi olan Irganda Köprüsü, kemerli bir yapının üzerinde yükselen sıra sıra dükkana benzer yapılara sahiptir.

Köprüde 30’a yakın dükkan, iki ahır ve bir mescit bulunmaktadır. El sanatları merkezi olarak kullanılan köprü, aynı zamanda çarşı özelliğine de sahiptir.

6. Malabadi Köprüsü

Malabadi Köprüsü
Malabadi Köprüsü – Diyarbakır / Türkiye

Diyarbakır’da bulunan köprülerden bir tanesi olan Malabadi Köprüsü, Türkiye’de ki en güzel tarihi köprülerden bir tanesidir. Taş köprü özelliği bulunan bu tarihi eserin kemer açıklığı son derece geniştir.

Bu nedenle çok meşhurdur. Ayasofya’nın kubbesinin bu köprünün kemerine sığacağı bilinmektedir. Diyarbakır Silvan Yolu üzerinde bulunan köprü Artuklular döneminden kalma bir eserdir.

7. Belkıs Köprüsü

Belkıs Köprüsü
Belkıs Köprüsü – Antalya

Antalya’da bulunan Belkıs Köprüsü, mimari özellikleri ile dikkatleri üzerine çeken bir köprüdür. Sivri formlara sahip olan Belkis Köprüsü, kilometrelerce öteden Aspendos Antik Kenti’ne su taşınmak için kullanılıyordur.

Romalılar tarafından inşa edildiği bilinen köprü, Türkiye’de en güzel tarihi köprülerden bir tanesidir. Son olarak Selçuklu Sultan Alaaddin Keykubat döneminde restore edilmiştir.

8. Çobandere Köprüsü

Çobandere Köprüsü
Çobandere Köprüsü – Erzurum

Antik dönemlerden kalan en köprü buluntusunda Çorum’da ki Hattuşa arkeolojik alanında rastlanmıştır. Hititlerin başkenti konumunda bulunan bu köprünün İ.Ö. 13.yüzyılda yapıldığı bilinmektedir.

Farklı kavimler tarafından inşa edilmiş olan Çobandere Köprüsü, Erzurum’un Köprüköy ilçesinde yer almaktadır. Aynı zamanda İran sınırına geçiş güzergahında bulunmaktadır.

9. Alman Köprüsü

Alman Köprüsü
Alman Köprüsü – Adana / Türkiye

Adana’nın Karaisalı ilçesinde yer alan Alman Köprüsü, demiryolu ve karayolu taşımacılığında önemli bir işleve sahiptir. Doğanın geçit vermediği coğrafyalardan birinde bulunan köprü, ulaşımı kolaylaştırmada çok önemli bir role sahiptir.

200 metre uzunluğunda ve 99 metre yüksekliğinde bulunan bu köprü 19.yüzyılda Osmanlı ve Almanya arasındaki dostluk rüzgarını pekiştirmek için yapılmıştır.

10. Taşköprü

Taşköprü
Taşköprü / Türkiye

Adana’da bulunan Taşköprü, şehir merkezini 2’ye ayırmaktadır. Seyhan Nehri üzerindeki bu tarihi köprü, Roma dönemine ait olan bir eserdir. Roma İmparatoru Hadrianus zamanında yapılan köprü, 310 metre uzunluğunda ve 11.5 metre genişliğindedir.

17.yüzyılda ve farklı dönemlerde onarım gördüğü bilinmektedir. Taşköprü aynı zamanda Seyhan Köprüsü olarak da bilinmektedir.

Elimizden geldiğince Türkiye’deki tarihi köprüler hakkında kısa kısa bilgiler vermeye çalıştık. Bu listeye eklenmesini istediğiniz bilgiler varsa bize mutlaka yorum olarak yazın.