Turunç Pınarı Koyu – Fethiye / Muğla

Turunç Pınarı Koyu
Turunç Pınarı Koyu

Fethiye’nin en güzel koylarından birisi ile tekrar karşınızdayız. Ulaşımın sadece tekneler ile sağlandığı herhangi bir karayolu bağlantısının bulunmadığı bu sebeple biraz gizemli bolca da sessizliğin hâkim olduğu bir koydan bahsedeceğiz. Turunç Pınarı Koyu plajı, özellikleri, giriş ücreti bilgileri yanı sıra ulaşım bilgileri ve daha fazlası ile bu yazımızda.

Dipnot: Hazır buralara kadar gelip denizin keyfini sürmeyi planlarken daha dolu bir gün geçirmeniz için Fethiye’de gezilecek yerlere mutlaka bir göz atmanızı öneririz.

Ayrıca Fethiye’deki plajlar ve koylara buradan ulaşabilirsiniz.

Turunç Pınarı Koyu Genel Bilgiler

Turunç Pınarı Koyu Genel Bilgiler
Turunç Pınarı Koyu Genel Bilgiler

Fethiye’nin Oyuktepe koyları olarak bilinen koylarından birisidir. Koy adını çevresinde bulunan turunç ağaçlarından almaktadır. Merkeze uzaklığı yaklaşık 8 kilometre olan koya ulaşım sınırlıdır. Ulaşım genellikle limandan kalkan tekneler ile sağlanmaktadır. Peki, koyu özel kılan şey ne? Diye merak ediyorsanız gelin birlikte göz atalım.

Turunç Pınarı Koyu Özellikleri

Turunç Pınarı Koyu Özellikleri
Turunç Pınarı Koyu Özellikleri

Koyun etrafı tamamen ağaçlarla çevrilidir. Doğa bu güzelliği adeta kucaklayarak saklamaya çalışmış gibi. Çam, zeytin, sandal, defne ve pınar ağaçları ile çevrili olan koyun tepeleri ise turunç ağaçları ile kaplıdır. İşte koyun adını bu turunç ağaçlarından aldığı düşünülmektedir. Tüm bu yeşilliklerin yanına ayrıca denizin turkuaz rengi de eklenince ortaya tam bir tatil havası çıkıyor. Doğa ile baş başa sessiz ve sakin bir ortamda gözlerden uzak kaçamak yapmak isteyenlerin tercih edebileceği bir tatil hem de.

Koyun en büyük özelliklerinde bir diğeri de içerisinden kaynak suyu çıkıyor olması. Bildiğimiz içme suyu kaynağı yani. İsimdeki pınar da oradan geliyor olabilir belki. Bu su kaynağının takip eden bir tracking yolu da yürüyüş severler için ayrıca güzel bir deneyim sunuyor.

Koyu tek bir cümle ile tanıtmak gerekirse, denize doğru dik inen yüksek tepelerin arasındaki büyüleyici güzelliğe sahip vadi içerisinde saklı bir cennet diyebiliriz.

Turunç Pınarı Koyu Plajı

Turunç Pınarı Koyu Plajı
Turunç Pınarı Koyu Plajı

Plajın sahil ve deniz tabanı kumsal. Oldukça sakin ve temiz bir deniz. Ancak oldukça da derin bir deniz. İyi derece yüzme bilmeyenler ve çocuklu aileler için tavsiye edilmez. Zaten ulaşım da sadece tekneler ile sağlandığı için de çocuklu aileler daha farklı yerlere yönelebilirler.

Koy içerisinde bulunan tesislerde yiyecek ve içecek, duş, tuvalet ve giyinme kabini gibi ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz alanlar bulunduğu gibi dilerseniz su sporları yapmak için de su sporları merkezini ziyaret edebilirsiniz.

Turunç Pınarı Koyu Giriş Ücreti 2022

Turunç Pınarı Koyu Giriş Ücreti
Turunç Pınarı Koyu Giriş Ücreti

Koya giriş tamamen ücretsiz. Zaten tekneye verdiğiniz para ile giriş ücreti ödemeniz arasında bir fark kalmıyor. İçerideki tesislerin fiyat bilgileri hakkında birkaç ufak bilgi paylaşmakta fayda var;

Kalamar Tava: 80 TL

Patlıcan Salata: 30 TL

Izgara Köfte: 80 TL

Gibi gibi uzayıp gider. Yani fiyatlar ortalamanın üstünde gibi görünse de aslında böylesi bir yer için oldukça uygun olduğunu söyleyebiliriz. Siz yine de güncel fiyatlar için arayıp bilgi almayı unutmayın. Bu arada önceden arayıp rezervasyon yapmanızda da yarar var.

Turunç Pınarı Koyu Nerede? Ve Nasıl Gidilir?

Turunç Pınarı Koyu Nerede? Ve Nasıl Gidilir?
Turunç Pınarı Koyu Nerede? Ve Nasıl Gidilir?

Adres: Turunçpınarı Mevkii Karaköy – Fethiye / MUĞLA

Ulaşım: Ulaşım sadece tekne turları ile sağlanmaktadır. Fethiye limandan kalkan tekne turları ile ulaşım sağlayabilirsiniz. Onun haricinde koya karayolu bağlantısı bulunmamaktadır. Konum bilgisi için tıklayın.