Validebağ Korusu | Nerede, Ziyaret ve Giriş Ücreti – İSTANBUL

Validebağ Korusu ya da bilinen diğer adıyla Adile Sultan Sarayı, İstanbul’un Üsküdar ilçesi sınırlarında bulunan eşsiz bir güzelliktir. Toplamda 354 bin m2 alan üzerine kurulmuş bu koru aynı zamanda İstanbul’un en büyük yeşil alanlarından bir tanesi olarak bilinmektedir.

Doğal bir koruma alanı olması ve içerisinde barındırdığı güzelliklerle dikkat çeken Validebağ Korusu aynı zamanda İstanbullular için keyifli gezintiler yapmak adına tercih edilebilecek bir mekân. Siz de İstanbul’da karmaşadan uzaklaşmak ve doğallığı hissetmek istediğinizde Validebağ Korusu’nun sunduğu güzellikleri değerlendirebilirsiniz.

Kısa bilgi: Yönünüzü tarihi yerlere doğru çevirdiyseniz, bu şehirdeki yeni yerleri keşfetmek için; İstanbul’daki Tarihi yerler listemiz de bir göz atmayı unutmayın! :)

Validebağ Korusu Hakkında Güncel Bilgiler

Osmanlı padişahı III. Selim döneminde Mihrişah Valide Sultan adına Çamlıca eteklerine inşa ettirilen bağ köşkü bölgenin bugünkü haline dönüşmesindeki ilk aşamadır. Mihrişah Valide Sultan için inşa edilen köşk daha sonra Sultan Abdülmecid’in annesi Bezmialem Valide Sultan’a hediye edilmiştir.

Validebağ Korusu
Validebağ Korusu

Bezmialem Valide Sultan’ın ağaçlandırma amacıyla dünyanın farklı noktalarından getirttiği ağaçlarla oluşturduğu koru bugün Valide Bağı olarak anılan bölgenin oluşmasında önemli bir rol oynamıştır. Validebağ Korusu içerisinde daha sonra Sultan Abdülaziz tarafından kardeşi Adile Sultan için inşa edilen Adile Sultan Kasrı, korunun kullanımında daha da önemli bir gelişme olmuştur.

Gerek doğal güzellikleri gerekse de tarihi değeri yüksek eserleri içerisinde bulunduran Koru, görmeye değer noktalardan biridir. Siz de İstanbul’da hem doğal güzellikler hem de kültürel mirasın peşinde koşmak adına Adile Sultan Korusu’nda zaman geçirebilirsiniz.

Yapılabilecek Aktiviteler

İstanbul’un en gözde mekânlarından bir tanesi olurken aynı zamanda pek çok deneyimi yaşamak adına da tercih edebileceğiniz noktalar arasındadır. Bu çerçevede Validebağ Korusu’nda neler yapılabileceğine bir göz atmakta yarar var!

Yürüyüş ve Fotoğraf Çekimi

Farklı ağaç türleri ve kuş çeşitlerinin bulunduğu Koru’da doğallığı içinize çekerken yürüyüş yapabilirsiniz. İstanbul’da bulabileceğiniz ender noktalardan bir tanesi olan Validebağ Korusu sevdiklerinizle keyifli yürüyüş için ideal.

Üstelik fotoğraf ile ilgili profesyonel bir deneyim yaşamak isteyenler için de Koru’da harika deneyimler yaşamak mümkün olacak. İstanbul’un en özel noktalarından biri olan koruda siz de zamanın nasıl akıp gittiğini anlayamayacaksınız!

Adile Sultan Sarayı

Adile Sultan Sarayı
Adile Sultan Sarayı

Validebağ Korusu’nda neler yapılabilir diye düşünürken mutlaka değerlendirilmesi gereken seçeneklerden bir tanesi de koru içerisinde bulunan Adile Sultan Kasrı olacaktır. Düğün, mezuniyet, kokteyl ve dilediğiniz öğünde yemek keyfini sürebileceğiniz Adile Sultan Sarayı, İstanbul’un çok bilinmeyen ama değerli noktalarından bir tanesi olarak kabul edilmektedir.

Siz de bu harika noktada unutulmaz bir deneyim yaşayabileceksiniz. Dilediğiniz aktivite için Adile Sultan Kasrı’nı tercih etmeli ve ortamın havasını ciğerlerinize solumalısınız. Burada geçireceğiniz zaman sizin için fazlasıyla ayrıcalıklı bir deneyim sunacaktır.

Ziyaret Saatleri ve Giriş Ücreti

Tatil günlerinde ve hafta sonları en çok tercih edilen noktalardan bir tanesi olan Validebağ Korusu’nda siz de keyifli bir deneyim yaşamak istemez misiniz? Harika bir deneyim sunuyor olması kadar doğallığın asırlardır korunduğu bir noktaya dönüşmesi de Validebağ Korusu ile alakalı mutlaka dikkat edilmesi gereken detaylar arasında. Peki, bu eşsiz mekâna giriş saatleri ve ücretler nelerdir?

Giriş ücreti: İstanbulluların kalabalıktan uzaklaşmak ve sakin bir noktada zaman geçirmek istedikleri koruya giriş için herhangi bir ücret ödemenize gerek yoktur.

Ziyaret saatleri: Buna ek olarak dilediğiniz zaman bu eşsiz mekânda keyifli zaman geçirme deneyimini yaşayabilirsiniz.

Validebağ Korusu Ulaşım Bilgileri

Açık adres: Altunizade, Pk. 34662 – Üsküdar / İstanbul

Nerede?: Koru’ya özel aracınızla kolayca ulaşabileceğiniz gibi toplu taşımayı da tercih edebilirsiniz. Peki, toplu taşıma için hangi seçenekleri tercih edebilirsiniz?

Nasıl gidilir?: Kadıköy bölgesinden kalkan otobüsleri kullanarak Üsküdar’a doğru ulaşmanız mümkün. Öte yandan Avrupa Yakası’ndan koruya gelmek isteyenlerin metrobüs kullanarak aktarma yapabilirler. Eminönü ve Beşiktaş tarafından gelecekler için de vapur kullanarak Üsküdar’a ulaşarak oradan koruya geçebilirsiniz.

Konum Bilgisi