Van Gezilecek Yerler Listesi | En İyi 20 Yeri Keşfet!

Doğu’nun başkenti Van sokakları. Kahvaltı ve gezilecek yerler. Tarihi eserler ve kiliseler, camiler, müzeler. Doğu’nun en iyi yemekleri ve daha bakmaya doyamayacağınız yüzlerce mekan bu listemizde sizlerle.

Doğu Anadolu’nun en kozmopolit, tarihi renkliliğe ve derinliğe sahip, gezilecek yerler açısından zengin rotalarından biri. Ayrıca buranın kendisine has geleneksel yemekleri de kültürel seyahatleri sevenlerin damaklarını da tatmin edecek lezzetleri denemeleri anlamına gelir. Mesela; çiriş pilavı, kurut aşı, Van balığı ve kavut… Mutlaka denenmesi gereken lezzetler arasında.

Van Gezilecek Yerler Listesi

Van’ın gezileceği mevsim yazdır. Kışın oldukça soğuk ve ulaşım konusunda sıkıntı yaşama olanağı çok yüksek. Yüksek dağları, platoları ve vadileri bulunan Van’ın yüksek fiziki özelliği kışın sert geçmesini sağlar. Her ne kadar bölgenin en soğuk şehri olmasa da Türkiye’nin batısında yaşayan biri için üşümemek elde değil. Bu nedenle Van gezisi planlayanların bunu dikkate almasını tavsiye ederiz.

1. Van’ın sembolü Van Kalesi

Van Kalesi
Van Kalesi

Şehre gelenler tarafından en çok merak edilen yapılardan biri Urartularca inşa edilen Van Kalesi’dir. M.Ö 800’lü yıllara kadar dayanan tarihi ile şehrin en görkemli yapılarından birini oluşturan kalenin Van Gölü’nü ve Eski Van’ı görmesi de ortaya harika bir manzaranın çıkmasını sağlıyor. Restore edilen kaleye çıkmayı kolaylaştıran merdivenler sayesinde hiçbir zorluk yaşamadan kalenin bulunduğu tepeye çıkılıyor. Kale, Van merkezden 5 km kadar uzaklıkta bulunuyor.

2. Tarihe Şahitlik Eden Van Evleri

Van Evleri
Van Evleri

Van’ın Kalecik Mahallesi’nde yer alan tarihi Van Evleri, yerli ve yabancı turistler tarafından en çok ziyaret eden mevkilerden biri. Bu alan 1915 Ermeni isyanları sonucunda bölgede yaşanan Ermenilerin yaktıkları evlerin yeniden inşa edilmesiyle oluşan bir mahalle. Koruma altında olan mahalleye çivi çakmak bile yasak. Oldukça şirin bir kasaba görünümü verilen yerin kerpiçten ve ahşaptan inşa edilen evleri bir veya iki katlı. Yatay mimariye hakim bölgenin görünümü modern mahallere göre çok daha rahatlatıcı.

3. Şehrin Kalbinin Attığı Yer Cumhuriyet Caddesi

Cumhuriyet Caddesi
Cumhuriyet Caddesi – Van Gezilecek Yerler

Her şehrin yükünü taşıyan özel mi özel caddeleri bulunur. Van’daki Cumhuriyet Caddesi de hareketin ve eğlencenin olduğu caddeler arasında. Dükkanları, kafeleri, insan trafiği ve AVM’leri ile şehrin modern yönünü keşfetme ihtiyacı hissedenler tarafından gezilmesi gereken bir mekan. Ayrıca bu rotaya yakın Sanat Sokağı’da gezilecek yerlerden biri. Müze ve butik sanat sergileri yapılan mekanları bulunan sokağın havası oldukça güzel.

4. Van’ın Altındaki Tarihi Yansıtan Van Müzesi

Van Müzesi
Van Müzesi

Van’ın tarihini merak edenler ve az çok bilgi sahibi olmak isteyenler tarafından ziyaret edilen müzenin geçmişi 1932’ye kadar dayanıyor. Bu dönemde başlatılan kazılar sonucunda Urartu, Karakoyun ve Akkoyunlular’dan kalma eserler gün yüzüne çıkarılıyor. Çıkarılan eserler sergileniyor ancak Van Müzesi’nin günümüzdeki modern ve kurumsal niteliğini kazanması 1972’de gerçekleşiyor. İki katlı müzede birçok esere rastlamak mümkündür.

5. Meşhur Akdamar Kilisesi

Akdamar Kilisesi
Akdamar Kilisesi

Van’ın Gevaş ilçesi sınırlarında yer alan Akdamar Adası üzerine Ermeni Kralı tarafından bir keşişe inşa ettirilen kilisenin geçmişi oldukça eskidir. Ermeniler tarafından önemsenen kilise belli bir döneme kadar kapalıyken günümüzde ayin günlerinde açık olan ve ziyaret edilen bir yer. Küf taş kullanılarak inşa edilen kilisenin dış cephesindeki taş kabartma örnekleri çok değerlidir. Mimari yapısı bakımından haç planına uygun inşa edilen kilisenin dış cephesindeki taşların Tevrat’taki günlük yaşamı yansıtıyor.

6. Stresten Uzaklaştıran Erciş Kaplıcaları

Erciş Kaplıcaları
Erciş Kaplıcaları

Bölgenin volkanik araziye sahip olmasından kaynaklı zengin bir termal altyapısına sahip olduğunu ifade edelim. Van’ı ziyaret etmişken yorgunluk ve stres atmak için Erciş’te yer alan kaplıcalar ziyaret edilebilir. Stresi alan, vücudu dinlendiren ve deri hastalıklarına karşı koruyucu kaplıca sularında şifa bulabilir ve kendinizi rahatlatabilirsiniz.

7. Van’ın Dünyaca Tanınan Van Kedileri

Van Kedisi Evi
Van Kedisi Evi

Van’da bulunan Yüzüncü Yıl Üniversitesi tarafından kurulan Van Kedisi Evi, ziyaret planınız arasında bulunması gereken bir yer. Van kedisinin neslini korumak amacıyla açılan evde hem hastalanan Van kedileri tedavi ediliyor, hem de üremeleri için uygun ortam hazırlanarak, yeni doğan Van kedi yavruları özenle bakılıyor. Değişik göz renklerine sahip, bembeyaz tüyleri ile dünyaca tanınan Van kedilerini daha yakından görmek büyük bir heyecan yaratıyor.

8. Van’ın Kapadokya’sı Vanadokya

Vanadokya
Vanadokya

Van’ın Başkale ilçesindeki Yavuzlar Köyü sınırlarında yer alan Vanadokya, Yiğit Dağı’nın püskürttüğü lavların rüzgarla aşınması sonucu oluşan Peri Bacaları’nın en iyi örneklerine sahip. Koruma altına alınan bölgeye yabancı ve yerli turistler ilgili gösteriyor ve alanın Türkiye turizmine kazandırılmasına yönelik önemli projeler var. Henüz yeteri kadar bilinmeyen alanın tanıtımı ile kısa sürede yüksek ziyaret sayısına ulaşması önemli bir turizm potansiyelinin kanıtı gibi.

9. İnci Kefallerinin Mücadelesi Erciş Balık Bendi

Erciş Balık Bendi - Van
Erciş Balık Bendi – Van Gezilecek Yerler

Van’da hiçbir şey olmasa ve sadece İnci kefalinin mücadele yolculuğuna şahitlik edilecek mucize görüntü bulunsa, Van’a gelmek için başka sebep aramaya gerek kalmaz. Erciş Bendi, İnci kefalinin göç yoludur, daha doğrusu Van Gölü’nün sodalı suyunda yumurtlama yapmayan İnci kefalinin Deli Çayı’nı geçerek tatlı suya ulaşma hikayesine tanıklık edilen yerdir. Deli Çayı’nın şiddetli akıntısının aksine yüzmeye çalışan kefallerin oluşturduğu görüntü ve ortaya çıkan mücadele görülmeye değer bir doğa olayıdır.

10. Atatürk Kültür Parkı

Van Atatürk Kültür Parkı
Van Atatürk Kültür Parkı

İpekyolu ilçesinde bulunan kültür parkı yazın en çok tercih edilen piknik alanlarından biri. Yöre halkının şehrin kalabalığından uzaklaştığı ve dinlenmek için sığındığı bir alan denilebilecek parkın Van Kalesi manzarası ve başarılı yeşillendirme projeleri nedeniyle gayet nezih bir ortam sunuyor. Doğa içinde gezmek ve temiz hava almak için tercih edilecek bir yürüyüş parkuru da var.

11. Merkezin Gözde Yeşil Alanı Kurtuluş Parkı

Van Kurtuluş Parkı
Van Kurtuluş Parkı

Van’ın merkezinde yer alan Kurtuluş Parkı, genci yaşlısı herkese hitap eden ve endemik çiçeklere sahip ekolojik açıdan zengin bir alan. Yürüyüş parkurları, bisiklet yolları, ahşap köprüleri ve süs havuzları gibi alanı zenginleştiren peyzaj çalışmalarıyla çok iyi bir ortam yaratılmış. Van’ın merkezini keşfetmek isteyenler tarafından mutlaka gezilmesi gereken rotalardan biri.

12. Van’ın denizi Van Gölü

Van Gölü
Van Gölü

Türkiye’nin en büyük gölü Van Gölü, suyu sodalıdır ve nadir bir tür olan inci kefaline ev sahipliği de yapar. Üzerinde feribot seferleri yapılan tek göl olma unvanına sahiptir. Bitlis ve Van arası vapur seferleri söz konusudur. Su seviyesi mevsimden mevsime farklılık gösterir, 120 km uzunluğuna sahip gölün görüntüsü denizi andırır. Volkanik set gölü özelliğine sahiptir.

13. Kuş Diyarı Erçek Gölü

Erçek Gölü - Van
Erçek Gölü – Van Gezilecek Yerler

Van Gölü’nden sonra Türkiye’nin ikinci büyük gölü olan Erçek, kuş cenneti olarak da bilinir. Mutlaka görülmesi gereken bir yer çünkü Türkiye’deki 450 kuş türünün hemen hemen yarından fazlası burada yer alır. Ayrıca konargöçer kuş türünün de uğrak alanları arasında bulunur. Flamingo, yaz ördeği, batağan ve cilbit gibi her yerde karşılaşılması mümkün olmayacak kuşları yakından görme deneyimini yaşayabilirsiniz.

14. Efsane Doğaya Sahip Muradiye Şelalesi

Muradiye Şelalesi
Muradiye Şelalesi

Van’ın doğal güzellikleriyle yakından ilgilenmek isteyenler tarafından görülmesi gereken alanların başında Muradiye Şelalesi geliyor. Osmanlı Padişahı IV. Murat’tan ismini alan şelalenin bulunduğu alanda doğa yürüyüşleri oldukça popüler. Kuş seslerine karşılan şelalenin şırıltıları, bol oksijen ve temiz hava dinlenmeniz ve yenilenmeniz için fırsat sunuyor.

15. Van Gölü’nde Bir Adadır

Van Gölü Adaları
Adır Adası – Van Gezilecek Yerler

Van Gölü üzerinde irili ufaklı birden fazla ada var. Doğal güzelliklere sahip adalardan biri de Adır Adası. Bu adanın özelliği çok eski bir yerleşim yeri özelliği göstermesi. Günümüzde yerleşim alanı olarak kullanılmasa da eskiden kalma manastır ve kiliseler, köy evleri halen korunuyor. Doğal güzelliğinin bozulmaması adına turizme açılmayan adanın gezilmesi için Van Gölü’nden vapur seferleri düzenleniyor. Van’ın doğal zenginliklerini merak edenler tarafından gezilebilecek bir ada.

16. Eğlence Arayanlara Çağdaş Aquapark

Çağdaş Aquapark
Çağdaş Aquapark

Van’ın merkezinde kurulu su parkı eğlenmek ve yazın bunaltıcı sıcağında serinlemek için en ideal yerlerden biri. Van’da tek su parkı Çağdaş Aquapark’tır ve sahip olduğu su kayakları ve havuzları ile misafirlerine eğlenceli bir su parkı deneyimi yaşatır.

17. Kaymaya Hazırlanın Abalı Kayak Merkezi

Abalı Kayak Merkezi
Abalı Kayak Merkezi

Şehre kışın gidenlerin mutlaka uğramaları gereken yerlerden biri de Abalı Kayak Merkezi. Kayak eğitimlerinin verildiği merkezin kar kalitesi ve pist uzunluğu ideal bir kayak merkezi haline dönüşmesini sağlıyor. Türkiye’nin değişik bölgelerinden misafirlerini ağırlayan kayak merkezi, Van merkeze 35 km uzaklıkta.

18. Van’da Sahil Keyfi Edremit

Edremit Sahil
Edremit Sahil

Edremit Sahil şehrin en merkezi denilebilecek yerlerinden biri. Aşıkları, yalnız kalmak isteyenleri, hikaye yazanları ve daha birçok insan profiline burada rastlamanız mümkün. Van merkezden kalkan dolmuşlarla ulaşılabilecek alanda restoran ve kafeler sırasıyla dizili. Restoranların en meşhur menüsü ise, İnci kefali.

19. Akdamar Adası

Akdamar Adası
Akdamar Adası – Van Gezilecek Yerler

Van’daki ikinci büyük ada Akdamar… En eski yerleşim yerlerinden biri. Doğal bitki örtüsü nedeniyle ziyaret edilen popüler bir yer. Van Gölü’nden kalkan feribot ile adaya ulaşmak mümkün. Yeşilin mavi ile buluştuğu alanın koruma altında olduğunu da not edelim. Meşhur Ermeli kilisesi de bu adanın sınırları içerisinde.

20. Doğa Harikası Erek Dağı

Erek Dağı
Erek Dağı

Neredeyse yılın her ayı kar örtüsüne bürülü dağın küçüğü Erek Dağı, amatör tırmanıcılarını bekliyor. Yürüyüş alanlarına sahip dağın doğal bitki örtüsünü keşfetmek ve doğa gezintisi yaparak akciğerleri oksijenle depolamak için adrenalin dolu bir gezi. Van merkeze 10 km uzaklıkta yer alan Erek Dağı en çok ziyaret edilen milli park alanları arasında.

Bu gezi yazımızda Van gezilecek yerler denildiğinde ilk akla gelen ve görülmesini şiddetle önerdiğimiz yerleri bir listede toplamak istedik. Unuttuğumuzu düşündüğünüz yada eklenmesini istediğiniz yerler varsa bize mutlaka yorum olarak yazın. Başka bir gezi de görüşmek üzere, sağlıkla kalın. (: