Van Kalesi
Van Kalesi

Tarihin güzelliklerini barındıran ve gören herkesi kendine hayran bırakan Van Kalesi, bu bölgenin en çok ziyaret edilen yerleri arasında desek çokta yanlış sayılmaz.

Türkiye’nin en güzel tarihi miraslarından bir tanesi olan Van Kalesi’ni yakından görmeden önce kale ile ilgili bazı bilgilere sahip olmak istiyorsanız doğru adrestesiniz. Sizin için hazırladığımız bu rehber sayesinde Van Kalesi ile ilgili detaylı bilgilere sahip olabilirsiniz.

Kısa bilgi: Hazır buralara kadar gelmişken Van gezilecek yerler listemize de bir göz atmanızı öneririm.

Van Kalesi Videosu

Daha fazla video gelmesi için lütfen Youtube Kanalımıza Abone olun. Desteğiniz için şimdiden teşekkürler.

Van Kalesi Hakkında Tarihi Bilgiler

M.Ö. 9.yüzyılın ortalarında Urartu Kralı tarafından yaptırılmış olan Van Kalesi, Van’ın bir sembolü haline gelmiştir. Van merkeze 5 km uzaklıkta yer alan Van Kalesi, m.Ö. 9.yüzyılda Tuşba ismi il uzun yıllar boyunca Urartu Devleti’ne başkentlik yapmıştır.

Bu doğrultuda kalenin tarih için son derece etkili ve önemli bir unsur olduğundan bahsedebiliriz. Kalenin içerisinde II.Sarduri ve menua Kaya mezarları, Analı Kız Açıkhava Tapınağı, Sardur Burcu ve surlar bulunmaktadır.

Van Kalesi’nin içerisinde Asur dilinde çivi yazılı çeşitli kitabeler yer almaktadır. Söz konusu kitabelerin I.Sarduri’ye ait olduğu düşünülmektedir.

Sarp bir kayalığın üzerine kurulmuş olan Van Kalesi’nin önemli bir kısmı günümüze kadar gelmeyi başarabilmiştir. Kaleyi ziyaret ettiğiniz sırada hemen yakınında bulunan Van Evi’ni de mutlaka ziyaret etmelisiniz. Bu evi ziyaretiniz sırasında Van Kültürü ile ilgili çok daha detaylı bir şekilde bilgi sahibi olabilirsiniz.

Urartu medeniyetine çok uzun yıllar boyunca ev sahipliği yapmış olan Van Kalesi, Van Gölü’nün tam karşısında konumlanmıştır. Son derece ihtişamı bir kale olan Van Kalesi’ne yakın zamanda çeşitli restorasyonlar yapılmıştır. Bu neden turistlerin kaleye ulaşımları çok daha kolay hale gelmiştir.

Van Kalesi Özellikleri

Van Kalesi Giriş
Van Kalesi Giriş

Van merkezine yaklaşık 5 km uzaklıkta yer alan kale, Van ovasında doğu ve batı doğrultusunda uzanmış olan bir kaya kütlesinin üzerinde bulunmaktadır. Söz konusu kayalık, 20 ile 120 metre arasında değişkenlik gösteren bir genişliğe sahiptir.

1800 metre uzunluğunda ve 100 metre kadar yüksekliğinde olan bu kütle son derece ihtişamı bir yapıdadır. Yapı, güneyden sarp ve dik, kuzeyden çok daha eğimli bir topografik özelliğe sahiptir.

3 bölüme sahip olan kalenin kuzeyinde çıkış yolu, batısından doğusuna doğru ise hafif rampa şekli bulunmaktadır. Van Kalesi’nin üzerinde yer kayalık çok eski dönemlerden Van Gölü ile birleşik olan bir kayalık olarak bilinmektedir.

Van Kalesi Gezilecek Yerler

Urartu kalelerinin en temel özelliği tapınak ve saray gibi idari ve dini yapıların değişik boyutlarda ve depo binaları şeklinde inşa edilmeleridir. Van Kalesi de bu yapılar ile benzerlik göstermektedir.

Bu doğrultuda kalenin batı yüzünde farklı satır uzunluklarına sahip 6 adet yazıt yer almaktadır. Söz konusu yazıtları mutlaka görmeniz gerekmektedir. Bunun yanı sıra kalenin etrafında mağaralar bulunmaktadır. Kaleyi ziyarete gelen kişiler buraları yakından görerek tarih ile ilgili bilgi edinebilirler.

Yeme ve İçme: Burada yiyecek ve içecek satın alabileceğiniz bir alan bulunmamaktadır. Ancak şehir merkezine çok yakın bir konumda yer aldığı için kaleyi ziyaret ettikten sonra yemek için Van şehir merkezini tercih edebilirsiniz. Bu durumu düşünerek hazırladığımız Van Kahvaltı Salonları listemize bir göz atmanızı öneririm.

Ziyaret Saatleri ve Giriş Ücreti: 2022

Giriş ücreti: Kaleye giriş için talep edilen ücret 12.5 TL’dir. Ayrıca 18 yaş altı ücretsizdir. Van Kalesi, Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı olan bir müzedir. Bu nedenle müze kart geçerlidir.

Ziyaret saatleri: Van Kalesi’ne haftanın her günü saat 08.00 ile 17.00 arasında giriş yapılabilmektedir.

Van Kalesi Ulaşım Bilgileri

Adres: Yalı, Pk. 65040 – Merkez / Van

Nerede?: Yakı Mevkiindeki İpekyolu Üzerinde bulunmaktadır.

Nasıl gidilir? Kaleye ulaşım şehir içinden sağlanmaktadır. Çok fazla ziyaretçi çekmesi nedeni ile söz konusu kaleye ulaşım son derece kolaydır. Beşyol mevkiinde bulunan kale dolmuşlar ile 15 dakika içerisinde kaleye ulaşmanız mümkündür. Bunun yanı sıra şehir içindeki tabelaları takip ederek kendi aracınız ile kaleye kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz.

Konum Bilgisi